Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesinin İlk Önceliği: Kentsel Dönüşüm
İşte bu gerçeklerden dolayı kentsel dönüşüm şarttır. Yoksa, sırf iş olsun diye kentsel dönüşüm elbette istenmez.
 
 
 
Kentsel dönüşüm sırf bu gerçeklerden dolayı şart değil. Başka gerçekler de var. Deprem gerçeği.
 
 
 
Ülkemizin birçok şehri deprem gerçeği ile karşı karşıya olduğu gibi İlimiz de bu gerçekle karşı karşıyadır. Gerçeklerden bir müddet kaçılsa da, sonsuza dek kaçılması mümkün değil. Gün gelir gerçeklerle yüzleşiriz. Biz de yüzleştik.
 
 
 
Geçmiş yıllarda yapı denetimindeki ciddiyetsizlikler, yerel yönetimlerin siyasi kaygıyla işini iyi yapmaması ve yasal boşluklardan dolayı Ülkemizin birçok şehrinde deprem ve benzeri risklere karşı dayanıksız yüz binlerce bina inşa edilmiştir.
 
 
 
Bu tür binalar İlimizde de mevcuttur. İşte bunlardan dolayı kentsel dönüşümün bir ihtiyaç olduğu hemen anlaşılmaktadır.
 
 
 
Yaşadığımız bu çağda bu ihtiyacı karşılamamak ve ötelemek büyük sorunlar meydana getirecektir. Bu nedenle bu hususta bir irade ve yasal düzenleme gerekliydi. Bu irade ve yasal gereklilik en üst seviyede sağlandı. Sayın Başbakanımız “kentsel dönüşüm siyasi hayatıma mal olsa da bu yasa çıkacaktır” diye demeç verdi.
 
 
 
6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun Türkiye Büyük Millet Meclisinde 16.05.2012 tarihinde kabul edilerek yasalaşmış ve 31 Mayıs 2012 tarih ve 28309 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Sözkonusu Kanunun hedefi, afet riski altındaki alanlar ile bu alanlar dışındaki riskli yapıların bulunduğu arsa ve arazilerde, fen ve sanat norm ve standartlarına uygun, sağlıklı ve güvenli yaşama çevrelerini teşkil etmek üzere iyileştirme, tasfiye ve yenilemelere dair usul ve esasları belirlemektir. Bu yasa oldukça gerekli, hatta elzemdir. Aksi takdirde halkımızın can ve mal güvenliği tehdit ve tehlike altında olmaya devam edecektir.
 
 
 
Yukarıda sözünü etiğimiz kentsel dönüşüm yasasından sonra Ülkemizde başka bir önemli gelişme daha oldu. Aralarında Kahramanmaraş’ımızın da bulunduğu 13 İlde Büyükşehir kurulmasına dair 6360 sayılı Kanun Tasarısı 12.11.2012 tarihinde TBMM’de yasalaştırılarak kabul edildi. Bu yasa ile birlikte İlimiz artık Büyükşehir.
 
 
 
İlimizde büyükşehir kurulması ile neler değişti? Ne sağlandı? Ne gibi faydalar olacak? Ne gibi sorunlar meydana gelecek? Bunları uzun uzun tartışmak mümkün. Ancak bu yazıda yalnızca bir hususa dikkat çekmeye niyetliyim. O da bilindiği üzere, kentsel dönüşüm konusudur.
 
 
 
Bu noktada şunu da özellikle belirtmek gerekir. 6306 sayılı Yasaya göre, ilgili belediyeler, yatırıma ilişkin yıllık bütçelerinin yüzde beşi ile Belediye Gelirleri Kanununun 80 inci maddesi uyarınca tahsil edilen harç gelirlerinin yüzde ellisini,  kentsel dönüşüme ayırmak zorundadır. Bu gerekliliğe göre Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi de kentsel dönüşüm için ciddi tutarlar ayırmak zorundadır.
 
 
 
Bu yasanın uygulanmasıyla birlikte Şehrimizde yeşil alanların azlığı ve daracık yolların varlığı sona erdirilmelidir. Daha açıkçası, kentsel dönüşüm nedeniyle yıkılan binalardan kazanılan alanlar yeşil alan ve geniş yollar için kullanılmalıdır. İşte bunun için, kentsel dönüşümde esas olarak, yıkılan binaların yerine dikey yönden daha yüksek binalara izin verilerek (kat izni artırılarak) yatay genişlik kazanılacaktır. Eskiden 3 katlı3 apartman var iken, 9 katlı 1 apartman yapılarak 2 apartmanın yıkılması ile oluşturulacak alanın yeşil alan ve yol genişletilmesi için kullanılacağı planlanmaktadır. Kahramanmaraş’ımızda da işte bu esas hedef alınmalıdır. Aksi takdirde yeşil alan ve geniş yollar oluşturulmazsa, kentsel dönüşüm hedefine ulaşılmamış olunur.
 
 
 
Tabi bütün bunlarla birlikte şunu da özellikle belirtmeliyiz ki, şehrimizin belli başlı alanlarında Belediye tarafından kentsel dönüşüm fiilen başlatılmıştır. Bu da sevindirici bir gelişmedir. Bu gelişmenin artarak sürdürülmesini dilerim.
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner118

banner113

İşte İstanbul'da elektrik kesintisi olacak...
Anadolu Yakası'ndaki bazı ilçelerde 20 Temmuz'da elektrik kesintisi uygulanacak.

Haberi Oku