Teknoloji:
Facebook kullananlar dikkat, tehlike saçıyor!
Facebook virüs saçıyor dikkat. Facebook virüslere karşı uyardı. Facebook hesabınız güvende mi? Facebook hesabınızın güvende olduğunu nasıl anlarsınız ? Facebook hesabınızı nasıl güvende tutabilirsiniz ? Facebook hesabınızın çalınması durumunda ne yapılabilir ? Facebook hesabının güvenliği için nelere dikkat etmeli ? Sorularının cevapları.. Facebook'tanAndroid kullanıcılarına dolandırıcılık tehdidi. Sosyal paylaşım sitesi Facebook kullanıcılarını kötü niyetli kişilere karşı uyardı. Facebook Android haberi ve güvenlik önemleri bu haberde. Facebook kullananlar dikkat bu haberi kesin okumalısınız. Artık Facebook eskisinden dahada az güvenilir. Facebook kullananlar ve hatta bunun yanında birde Android telefon kullananlar dikkat edin virüs girebilir.
 

Facebook haberleri Facebook son dakika haberleri Facebook en son haberleri bu sayfada.
Facebook, artık gündemin takip edildiği arkadaşlarımızla iletişim kurduğumuz, işlerimizi takip ettiğimiz, işimizi geliştirdiğimiz vb. birçok farklı amaçla kullandığımız bir araç haline geldi. İlk bakışta birçok fayda sağlayan Facebookperdenin arkasında birçok tehdit barındırıyor.Bu tehditlerden en son çıkan ve bir çok kişinin canını yakan Android için olan facebookuygulamaları.

Beklenmedik bildirimlere dikkat!

Son günlerde Facebook’ta özellikler Android kullanıcılarını tehdit enden bir durum var. Bu durumu bir virüs olarak ifade edebileceğimiz gibi bu virüs siteminize bulaştığında günlük hayatta en çok ziyaret ettiğimiz Facebook üzerinden kurbanlarına ulaşıyor.

Tehdit ciddi!

Android cihazınızdan facebook’a girerken eğer cihazınıza bahsi geçen virüs bulaştıysafacebook’un zaman zaman karşınıza çıkardığı uyarı pencereleri gibi bir ekran çıkıyor ve sizden güvenliğiniz için telefon numaranızla veya şifrenizi tekrar girerek bu sistemi doğrulamanız isteniyor. Buradaki tehdit ise ciddi anlamda büyük boyutlarda.Eğer bu oyuna gelir ve kişisel bilgilerinizi verirseniz Facebook hesabınız ürerinden erişilen telefon numaranız sayesinde artık banka işlemleriniz sırasında “Çok güvenli” olarak adlandırılan mesaj sistemini tamamen egale etmiş oluyor ve hesabınızı tehditlere açık hale getirmiş oluyorsunuz.

Bu güne kadar arkadaş listenizdeki kişilere mesaj atan, farklı şekilde rahatsız eden veya mesajlarınızı okuyup onlara çeşitli cevaplar veren tehditler görmüştük ancak bu seferAndroid kullanıcılarının bir işlem yapmadan iki kez düşünmelerinin zamanı geldiğini ve tehdidin büyük olduğunu hatırlatmakta fayda var.

FACEBOOK GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

"Telefonunuzu mutlaka şifreleyin"

Bu mudur? Demeyin. Akıllı telefon kullanıcılarının %  

 30'u telefonlarına güvenlik parolası eklemeyi dahi zahmetli buluyor. Unutmayın ki, telefonunuza hiç engelsiz ulaşaılabilir olması, tüm özel bilgilerinizin de açık olması anlamına geliyor.

E-posta ve Facebook hesaplarınız için farklı şifreler kullanın

Evet, biliyorum, o kadar çok şifre kullanıyoruz ki, artık çoğunu hatırlama zahmetinden kurtulmak için tek tip şifreleri tercih etme noktasına geldik. Ama ilk maddede de hatırlattığım gibi sosyal medya hesabınız sizin aynı zaman özel yaşamınız. O halde tek bir şifreyle tüm hesaplarınıza ulaşılabilir olması hepimiz için istenebilecek son şey. O halde, güçlü ve unutmayacağımız birer farklı şifreyi farklı hesaplar için kullanmakta fayda var.

Giriş bilgisi uyarılarını açık olarak ayarlayın

Facebook'un güvenlik ayarları arasında, hesabınıza her giriş yaptığınızda sizi bilgilendirmeyi amaçlayan bir sekme var. Bunu mutlaka, kolay ulaştığınız ve daimi şekilde kontrol ettiğiniz bir e-mail hesabına yönlendirmeyi unutmayın.

İnternette güvenli browsing yaptığınıza emin olun

Facebook 2011 yılından itibaren güvenli browsing özelliğine sahip. HTTP Secure (HTTPS) bağlantısı olmadan yapacağınız her ücretsiz wi-fi kullanımınızda (Starbuckslar veya herhangi bir cafe) her tık, güvenliğinizi riske atacağınız bir adım olacaktır.

Yukarıda belirttiğimiz maddeler teferrut gibi gözükse de aslında dijital yaşamın uyulması gereken ilk kuralarından. Unutmayın ki hukuk normları henüz sizi korumak için yeterli değil.

FACEBOOK HESABINIZIN GÜVENLİĞİ İÇİN BU UYARILARA DA UYMANIZDA FAYDA VAR

Facebook'tan hesabınızın engellenmiş olabileceğini açıklayan bir e-posta bildirimi veya mesaj alırsanız, bu mesaja eklenmiş bir forma hiç bir zaman kimlik bilgilerinizi girmeyin. Facebook hiç bir zaman kullanıcılarından parolalarını bir e-postaya girmelerini veya parolalarını e-postayla göndermelerini istemez.

İmleci bağlantının üzerine getirin ve bağlantının orijinal Facebook sayfasına ilişkin olup olmadığına bakın. Ayrıca Facebook URL'sini adres çubuğuna manuel olarak girmelisiniz; siber suçlular sizi yönlendirdikleri adresi gizleyebilirler.

URL'yi adres çubuğuna manuel olarak girdiğiniz vakit , bir aldatma söz konusu olmadığından iddialı olmak için sayfa yüklenmeden önce bir daha kontrol edin.
Facebook'un veri aktarmak için HTTPS protokolünü kullandığını unutmayın. Güvenli bir bağlantının olmaması, URL adresi doğruymuş gibi görünse dahi muhtemelen sahte bir siteyi ziyaret ettiğiniz manasına gelecektir.

FACEBOOK HESABI ÇALINDIĞINDA - ELE GEÇİRİLDİĞİNDE NE YAPILABİLİR ?

Facebook hesabınız çalındığında şifremi unuttum sekmesinden mail adresinize yeni bir şifre bağlantısı gönderin. Mail adresine ulaşamıyorsanız mail adresini geri almak için mail adresinizin yöneticisinden hesabı geri almak için bağlantı isteyin.

Bir İçişleri Bakanlığı görevlisinin GCHQ'nün halkı dinlendiğini kabul etmesi üzerine olay patlak verdi. Google yabancı serverlarla çalıştığı için Google üzerinden gizli servislerin kontrollarını yapmış olduğu ortaya çıktı . Metro'nun haberinde milyonlarca kişinin özel hayatlarına girildiği ve insan haklarının çiğnendiği acıkladı .

Uluslararası Af Örgütü yasaları çiğneyen hükümetin savunmasının skandal olduğunu belirtti . Daily Mirror gazetesi haberinde "Facebook'unuz üzerinde casusluk yapıyoruz" başlığını atarak sosyal medya faaliyetlerinin web araştırmalarının İngiltere'de legal olarak izlendiğini vurguladı. Gizli servis şefi Charles Farr, yasadaki boşluktan yararlanarak halkın haberleşmelerini izleyebildiklerini saklamadı. Kitleyi gözlemeden lazım gelen istihbaratı elde eedemeyeceklerini açıklayan Güvenlik ve Terörizmle Mücadele Şefi Charles Farr, online hesapların çoğunun İngiltere dışında olduğundan Facebook ve Google hesaplarını izlediklerini savundu. Mahkeme kararı olmadan GCHQ'nun halkın haberleşmelerini izlemesi İngiltere'de set tepkilere yol açtı.

Daily Mirror'un başlığında Charles Far'ın şu sözlerine dikkat çekildi: "İngilizler üzerine casusluk yapmamız için legal 'Evet'e ihtiyacımız yok"

The Guardian gazetesi de haberinde İngiltere'nin yasalardaki boşluğu nasıl sömürdüğünü yazdı.

Facebook Hesaplarını Korumak İçin Ne Yapılıyor?

Facebook'tan hesabınızın engellenmiş olabileceğini açıklayan bir e-posta bildirimi veya mesaj alırsanız, bu mesaja eklenmiş bir forma hiç bir zaman kimlik bilgilerinizi girmeyin. Facebook hiç bir zaman kullanıcılarından parolalarını bir e-postaya girmelerini veya parolalarını e-postayla göndermelerini istemez.

İmleci bağlantının üzerine getirin ve bağlantının orijinal Facebook sayfasına ilişkin olup olmadığına bakın. Ayrıca Facebook URL'sini adres çubuğuna manuel olarak girmelisiniz; siber suçlular sizi yönlendirdikleri adresi gizleyebilirler.

URL'yi adres çubuğuna manuel olarak girdiğiniz vakit , bir aldatma söz konusu olmadığından iddialı olmak için sayfa yüklenmeden önce bir daha kontrol edin.

Facebook'un veri aktarmak için HTTPS protokolünü kullandığını unutmayın. Güvenli bir bağlantının olmaması, URL adresi doğruymuş gibi görünse dahi muhtemelen sahte bir siteyi ziyaret ettiğiniz manasına gelecektir.

Dünya Kupası, Oscar ödül törenini 3'e katladı!
Sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta bir haftalık sürede gerçekleşen 141 milyon kişinin paylaşımı, 459 milyon etkileşim aldı.

Brezilya'da düzenlenen 2014 FIFA Dünya Kupası'na ilişkin sosyal paylaşımların, Facebook'ta rekor kırdığı açıklandı.

Sosyal paylaşım sitesi Facebook, dünya kupası organizasyonunun, ölçümleme yaptığı tüm etkinlikler arasında 141 milyon kişiyle, en fazla paylaşımın gerçekleştirildiği etkinlik olduğunu duyurdu.

12-18 Haziran tarihleri arasındaki bir haftalık süreçte 141 milyon kişinin paylaşımlarının, 459 milyon kişide etkileşim (güncellemeler, yorumlar, beğeniler) sağladığı bildirildi.

Bu rakamların, "Super Bowl" için 50 milyon kişi (185 milyon etkileşim), 86. Akademi Ödülleri (Oscar) için 45 milyon kişi (120 milyon etkileşim) ve Soçi Kış Olimpiyat Oyunları için de 11,3 milyon kişi (25,4 milyon etkileşim) olarak gerçekleştiği kaydedildi.

Brezilya ilk sırada

Facebook'ta Dünya Kupası konusunda en çok Brezilya'dan paylaşımda bulunuldu. Yapılan araştırmada günlük aktif kişi sayısına göre kupaya ev sahipliği yapan Brezilya'nın ardından ABD, İngiltere, Endonezya ve Meksika sıralandı.

İlgi gören paylaşımlar

Dünya Kupası'nın açılışında sahneye çıkan Pitbull'un paylaştığı fotoğraf ve Brezilyalı futbolcu Neymar'ın futbolcu David Luiz'i kendine benzettiği fotoğraf şimdiye kadar 1,2 milyonun üzerinde etkileşim aldı. İtalyan futbolcu Mario Balotelli'nin bir çıkartma albümünü kendi resimleriyle kaplayarak paylaştığı fotoğrafın 250 binin üzerinde, Alman futbolcu Lokas Podolski'nin, Almanya'nın Portekiz maçını kazanmasının ardından Almanya Başbakanı Angela Merkel ile yaptığı öz çekimin de 498 binden fazla etkileşim aldığı bildirildi.

Facebook hesabınıza güvenliğinden emin olmadığınız bir bilgisayar ya da başka bir cihazdan giriş yapmayınız. Güvenli olmayan bilgisayar ya da cihazlarda olması muhtemel virüs , trojan gibi zararlı yazılımlar Facebook şifre güvenliğinizi ve temiz bir Facebook sayfası - hesabı kullanımını riske atan en büyük faktörlerden biridir. Özellikle internet cafe gibi günde bir çok kullanıcının kullandığı cihazlardan Facebook hesabınıza giriş yapmadan önce cihazın güvenlik açısından tam donanımlı olduğundan emin olun.(Full Sürüm Antivirüs , Deep Freeze gibi programların bulunmadığı bilgisayarları kullanmaktan kaçının )

Facebook hesabınıza yabancı - farklı bir cihazdan(Android işlemcili herhangi bir cihaz , İphone , İpad vs .. ) giriş yaptığınızda bu cihazdaki kontrolünüz dışında çalışan bir program ya da yazılım Facebook sayfanızda görmek istemediğiniz tanıtım paylaşımları , reklamların belirmesine neden olabilir.

Facebook hesabınızın güvenliği için dikkat etmeniz gereken önemli bir konuda şifre güvenliğidir. Şifre güvenliği için dikkat etmeniz gereken bazı konular vardır. Facebook hesabınızın şifresi kesinlikle başkaları tarafından tahmin edilecek tarzda olmamalıdır(Doğum tarihi , klavyede birbirini takip eden rakamlar 12345.. gibi )

Facebook hesabınıza giriş yaptığınız mail adresinin güvenirliğinden emin olun. Facebook adresinize kayıtlı mail adresinin ele geçirilmesi aynı zamanda Facebook hesabınızın da ele geçirilebilmesi anlamına gelir. Bu sebeple Facebook hesabınıza giriş yaptığınız mail adresinin güvenliği de çok önemlidir. Mail adresinizin güvenlik sorusu kimse tarafından tahmin edilemeyecek bir soru olmalıdır ve mail adresinizde cep telefonu ile ilişkilendirilip hesabın güvenliği en üst seviyeye çıkarılmalıdır. Çünkü mail adreslerinin ele geçirilmesinin en basit ve kolay yolu ''şifremi unuttum'' sekmesinden sonra gelen güvenlik sorusudur. Mail adresi ile telefonunuzu ilişkilendirdiğinizde çalınan mail hesabını geri almak için telefonunuza gelen şifreyi girmeniz yeterli olacaktır.

Facebook adresinizin dondurulduğuna dair mailler alabilirsiniz. Bu maillere kesinlikle itibar etmeyiniz ve Facebook hesabınıza giriş yaptığınız url adresinin facebook.com olduğundan emin olunuz. Adres çubuğunda https://www.facebook.com/ ile başlamayan sayfalara şifrenizi girmeyin.

Güvenliğinden emin olmadığınız programları cihazınızda açmayın. Antivirüs taramasından geçirmediğiniz her çeşit program sizin için büyük bir tehdittir. Bilgisayarınızda Antivirüs mevcut değilse internet ortamında bulabileceğiniz online dosya tarama sitelerinden faydalanabilirsiniz. Fakat bilgisayarınızda aktif durumda bir antivirüsün hazır bulunması güvenliğiniz için çok önemlidir.

Facebook hack , Facebook hesap çalma , Facebook hesap kilitlemde , Facebook hesap dondurma vs.. gibi programlarda asıl hedef hack yapmak isteyen kullanıcıdır. Facebook hesabını çalma adı altında internet ortamında gezinen programların içerisine yerleştirilen trojan , keylogger gibi programlar sayesinde Facebook hesabı çalmayı hedefleyen kullanıcının cihaz bilgileri ,klavyede tuşladığı her karekter , hatta ekran görüntüsü , web kamerası görüntüsü dahil bir çok özel bilgi Facebook hack programını yayınlayan kullanıcıya gider. Yani deyim yerindeyse ava giden avlanır..

Facebook sahteciliği. Facebook kullananlara önemli uyarı! Facebook hesapları çalınıyor. Sosyal paylaşım sitelerinin öncüsü olan Facebook'un hırsızlarla başı dertte. Facebook'un kullanılabilirliği arttıkça taklit hesapların ve sitelerin sayısı da artıyor. Bu artışlar kullanıcıları bir hayli zorluyor. Açılan sahte siteler Facebook kullanıcılarının hesaplarını ele geçirmeye çalışıyor. Üstelik kullanıcılar farkında bile olmuyor. Facebook hesabınızın çalınmasını nasıl önleyebilirsiniz? Facebook sahteciliğinden nasıl korunursunuz? İşte detaylar.. (Facebook Kullanıcılarına hırsız şoku-Hesaplar Çalınıyor)

Facebook, sosyal ağ hesapları çalmakta uzman olan siber suçluların tercih ettiği başlıca hedef olmaya devam ediyor. Kaspersky Lab’ın istatistiklerine göre, 2014 yılının 1. çeyreğinde bulgusal kimlik avı engelleme öğesi başlatıldığı zaman Facebook'u taklit eden sahte siteler, bütün hırsızlık örneklerinin %10,85'lik kısmını oluşturdu. Yalnızca sahte Yahoo sayfaları daha fazla kimlik avı uyarısı vererek Facebook'un sosyal ağ siteleri arasında başlıca hedef olmasını sağladı.

Günümüzde siteye İngilizce, Fransızca, Almanca, Portekizce, İtalyanca, Türkçe, Arapça gibi pek çok dilde saldıran siber suçlular nedeniyle Facebook hırsızlığı global bir sorun oluşturuyor.
Facebook ya da diğer sosyal ağ hesaplarına yetkisiz erişim, kimlik avı bağlantılarının ya da zararlı yazılımların yayılması için kullanılabiliyor. Ayrıca siber suçlular; çalınan hesapları kurbanların kişi listelerine istenmeyen mesajlar göndermek ve başka kullanıcıların da görmesi için kurbanların arkadaşlarının duvarlarında istenmeyen mesajlar yayınlamak ya da kurbanın arkadaşlarından acil olarak finansal yardım isteyen mesajlar yaymak için de kullanıyor.

Çalınan hesaplar, gelecekte hedeflenen saldırılarda kullanım için kişilerin bilgilerini toplamak üzere de kullanılabiliyor.

Mobil cihazlarından sosyal ağları ziyaret eden akıllı telefon ya da tablet sahipleri de kişisel verilerinin çalınması riski altında bulunuyor. Daha kötüsü ise, bazı mobil tarayıcıları, sayfayı açarken adres çubuğunu gizliyor, bu da kullanıcıların sahte kaynakları fark etmesini çok daha zor hale getiriyor.
Kaspersky Lab Web İçeriği Analiz Uzmanı Nadezhda Demidova, bu saldırıları şöyle yorumluyor:

“Siber suçlular, kurbanlarını kimlik avı içerikleri bulunan sayfalara yönlendirmek için çok çeşitli yollar geliştirdi. E-posta yoluyla, sosyal ağlarda ya da üçüncü taraf kaynaklarına yerleştirilen reklamlarla kimlik avı gerçekleştirilen web sayfalarının bağlantılarını gönderiyorlar. Dolandırıcılar genellikle kurbanlarını ‘ilginç içerikler’ sözü vererek cezbediyor. Kullanıcılar verilen bağlantıyı takip ediyor ve sayfayı görüntülemeden önce oturum açmalarını isteyen standart bir mesaj içeren sahte bir oturum açma sayfasına yönlendiriliyorlar. Eğer kullanıcılar durumdan şüphelenmezse ve kimlik bilgilerini girerse, verileri derhal siber suçlulara gönderiliyor.”

FACEBOOK HESABINIZIN GÜVENLİĞİ İÇİN BU UYARILARA DA UYMANIZDA FAYDA VAR

Facebook'tan hesabınızın engellenmiş olabileceğini söyleyen bir e-posta bildirimi ya da mesaj alırsanız, bu mesaja eklenmiş bir forma asla kimlik bilgilerinizi girmeyin. Facebook asla kullanıcılarından parolalarını bir e-postaya girmelerini ya da parolalarını e-postayla göndermelerini istemez.

İmleci bağlantının üzerine getirin ve bağlantının orijinal Facebook sayfasına ait olup olmadığına bakın. Ayrıca Facebook URL'sini adres çubuğuna manuel olarak girmelisiniz; siber suçlular sizi yönlendirdikleri adresi gizleyebilirler.

URL'yi adres çubuğuna manuel olarak girdiğiniz zaman, bir aldatma söz konusu olmadığından emin olmak için sayfa yüklenmeden önce tekrar kontrol edin.

Facebook'un veri aktarmak için HTTPS protokolünü kullandığını unutmayın. Güvenli bir bağlantının olmaması, URL adresi doğruymuş gibi görünse bile muhtemelen sahte bir siteyi ziyaret ettiğiniz anlamına gelecektir.

FACEBOOK HESABI ÇALINDIĞINDA - ELE GEÇİRİLDİĞİNDE NE YAPILABİLİR ?

Facebook hesabınız çalındığında şifremi unuttum sekmesinden mail adresinize yeni bir şifre bağlantısı gönderin. Mail adresine ulaşamıyorsanız mail adresini geri almak için mail adresinizin yöneticisinden hesabı geri almak için bağlantı isteyin.
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner118

banner113

LG K serisi uygun fiyatlar ile geliyor
Akıllı telefon piyasalarının merak edilen firmalarından olan LG yeni telefonları ile kullanıcılarının...

Haberi Oku