Siyaset:
Muammer Güler'in fezlekesi tam metni.. TBMM TV.. Fezlekelerin tam metni
Bugün mecliste fezleke görüşmeleri yapılıyor. 4 eski bakan için fezleke görüşmeleri yeter sayısına ulaştıktan sonra başladı. İşte yapılan meclis genel kurulundan an be an gelişmeler. Muammer Güler'in fezlekesinde ne yar alıyor?  Egemen Bağış fezlekesinde neler yer alıyor? İşe fezleke görüşmeleri

15.50

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli:

"Bu fezlekelerin ekinde yer alan bilgilerin, üstünün örtülmesi amacıyla bu durumunn ortaya çıkması söz konusu değil. Bu bilgiler zaten tüm Türkiye'ye servis edilmiş durumda. Bu dosyalarda yer alan bilgilerin tamamı hemen hemen herkeste mevcuttur. Öyleyse milletvekillerinden, TBMM'den kaçırılması yoktur. Bu dokunulmazlıkların kaldırılması talebinden farklıdır. Dokunulmazlıklarda bir iddianame vardır ve bilgiler kamuoyuyla paylaşılmıştır. Bu fezlekelerin ekindeki bilgilerin CMK açısından gizliliği devam etmektedir. Buradaki istek bir hukuk kuralının ihlal edilmemesini istemekten ibarettir. Soruşturma Komisyonu kurulmasını talep ediyoruz. çünkü bu yolla komisyon üyeleri gizli bile olsa bu bilgilere ulaşabilir. Biz de milletvekillerinin bu yolla bilgilere ulaşmasını istiyoruz."

15.45

BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan:

"AK Parti'nin de muhalefetin de istediği bu konuda fezlekelerin denetime açılmasıdır. BDP olarak biz bu konuda tecrübeli sayılırız. Bizim hakkımızda 945 fezleke geldi. Hepsini de okudunuz. Eşit davranmanız hepsini okumanız lazım. Biz Kürtçe olarak 'su ver' demişiz, fezleke gelmiş. 'Rojbaş-günaydın' demişiz fezleke gelmiş. Bazıları kaplumbağa hızıyla geliyor. Bizimkiler anında geliyor. Başbakan diyor ki, 'Parlamentoda bununla ilgili öyle bir şey yapacağız ki dünyada eşi benzeri yok'. Bu devlet başka işi yok da bizim düşünce açıklamamıza, rojbaş dememize, nevruz kutlamamıza mı çalışıyor? Elhamdülillah bizim fezlekelerde rüşvet, yolsuzluk, yüz kızartıcı suç yok. Ama bütün partilerin fezlekelerinin de jet hızıyla ve iktidarın da muhalefetin de eşit şekilde okunmasını istiyoruz. BDP milletvekilleriyle ilgili daha hakkında bir soruşturma bile yokken, 'örgüt mensubu olmamakla beraber, örgüt üyesi gibi davranmaktan' diye fezlekeleri okuyorsunuz. Hep Kürt Mehmet nöbete biliyoruz da bütün kritik oturumlarda ve gece oturumlarında siz mi nöbette mi olacaksınız. Niye hep Kayserili Sadık Yakut bu tip oturumlarda nöbette?

15.42

Daha sonra CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi söz aldı: "Bizim olağanüstü toplantı çağrısındaki iki talebimizden birincisi, fezlekelerin okunması; ikinci bölümde fezlekelerin içeriğinin Meclis'e sunulmasındaki gelişme. Siz olağanüstü çağrı gündemine sadık olmak zorundasınız. Çağrı fezlekelerin okunması ise siz onun özetini ya da kısaltılmış halini genel kurula sunma yetkisine sahip değilsiniz. Meclis Soruşturması denetim yollarından biridir. Meclis Soruşturmasında, TBMM Genel Kurulu Cumhuriyet Savcılığının görevini yapar. TBMM'nin görevi milletvekillerinden bir bilgiyi saklaması değildir. Aksi halde anayasaya karşı suç işlemiş olursunuz."

15. 39

Sadık Yakut, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın bakanlarla ilgili gönderdiği fezlekeler hakkında TBMM Başkanlığının üst yazısını okutmaya başlattı. Erdoğan Bayraktar'ın nüfuz ticareti yaparak görevini kötüye kullandığına ilişkin fezlekenin üst yazısının okunmasının ardından, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural itiraz etti. Vural, "Milletvekillerinin tetkikine sunuldu" ibaresinin bulunmadığı bir ibare hakkında genel görüşme açılamayacağını vurguladı.

Bunun üzerine, Sadık Yakut, "TBMM Başkanlığının sunuş yazısını okuyoruz, üst bilgilendirme yazısı bu" dedi.

 

Yerel seçim nedeniyle çalışmalarına ara veren TBMM Genel Kurulu, eski bakanlar Zafer Çağlayan, Egemen Bağış, Muammer Güler ve Erdoğan Bayraktar hakkında hazırlanan fezlekeler için bugün toplandı.

MUHALEFET YETER SAYISINI TOPLATI

TBMM Genel Kurulu, 4 eski bakanın fezlekelerini görüşmek üzere olağanüstü toplandı. CHP, MHP, BDP ve bazı bağımsız milletvekilleri oylama sırasında Genel Kurul Salonu'nda hazır bulundu. Oylama sonucu toplantı yeter sayısına ulaşıldı. Sonuçların açıklanmasının ardından AK Partililer de Genel Kurul Salonu'na girdi.

TOPLANTI YETER SAYISI SAĞLANDI

Meclis Genel Kurulu'nda toplantı yeter sayısı sağlandı. Kurul açılarak görüşmelere başlandı.

Genel Kurul'da 4 eski bakan Zafer Çağlayan, Muammer Güler, Erdoğan Bayraktar ve Egemen Bağış hakkındaki fezlekelerin üst yazıları okunacak. Muhalefetin fezlekelerin tartışmaya açılabilmesi için genel görüşme talebinde bulunması da bekleniyor. Bu talep Genel Kurul'da oylanacak. Görüşmelerin ardından Genel Kurul, başka bir konuyu ele almadan yeniden tatile girecek.

İKİ KOMİSYON TALEBİ

Haklarında fezleke bulunan 4 bakan, bugün Meclis Başkanlığı'na dilekçe verdi. Egemen Bağış, Zafer Çağlayan, Muammer Güler ve Erdoğan Bayraktar haklarında soruşturma komisyonu kurulması için meclis başkanlığına dilekçe ile başvurdu.

Bakanların bu dilekçesinin ardından Ak Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ile 55 milletvekilinin imzasını taşıyan dilekçe için harekete geçti. İmzaya açılan dilekçe Meclis Başkanlığı'na verilecek. Ak Parti; iki ayrı soruşturma komisyonu kurulmasını isteyecek. Üç bakan için bir soruşturma komisyonu, Erdoğan Bayraktar için ise ayrı bir komisyon kurulması talebinde bulunulacak.
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner118

banner113

Kılıçdaroğlu CHP'nin seçim bildirgesini...
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ATO Kongre Merkezi'nde partisinin Seçim Bildirgesi ve Aday Tanıtım...

Haberi Oku