Eğitim:
YGS soru ve cevapları 2014  23 Mart YGS sınav soru ve cevapları açıklandı mı? YGS cevap anahtarı ÖSYM

YGS soru ve cevapları açıklandı mı? YGS soru ve cevapları ne zaman açıklanacak? Bugün 23 Mart Pazar milyonlarca öğrenci YGS sınavına bugün girdiler. YGS sınavından çıkan öğrenciler kaç net yaptıklarını son derece merak ediyorlar. YGS sınav soru ve cevaplarını merak eden öğrenciler hemen internetten YGS sınavının soru ve cevaplarını aramaya başladılar. Fakat bu sene YGS sınavının soru ve cevapları açıklanmayacak. YGS soru ve cevapları ÖSYM tarafından açıklanmayacak fakat sınavdan çıkan öğrenciler hatırladıkları kadarı ile internetten soruları ve cevapları paylaşacaklar. 23 Mart YGS soru ve cevaplarını açıklamama kararı alan ÖSYM belki son dakikada bu düşünecesinden vazgeçerek sınav sonuçlarını açıklar kimbilir.

 

YGS sınavı soru ve cevapları açıklandı mı? (YGS sınavı soru ve cevapları açıklanacak mı?) YGS sınavı sonrası tüm merak edilen ler sayfamızda olacak. YGS sınavı soru ve cevapları açıklanacak mı? YGS sınavı soru ve cevapları ile ilgili tüm detaylar sayfamızda. 23 Mart Pazar günü yurt genelinde yapılacak olan YGS sınav soru ve cevapları nerede yayınlanacak?

 

ÖSYM milyonlarca adayın girdiği 2014-YGS sınavı soru ve cevapları öğren. 23 Mart 2014 ÖSYM soru çözümleri verilecek mi? 2014-YGS sınavından sonra merak edilen 2014-YGS sınav soru ve cevapları nerede olacak?

 

23 Mart YGS sınav soru ve cevapları- YGS sınavı soru ve cevapları öğren. 23 Mart ÖSYM soru çözümleri verilecek mi? YGS sınavından sonra merak edilen YGS sınav soru ve cevapları nerede olacak? 23 Mart yurt genelinde yapılacak olan YGS sınav soru ve çözümleri hangi sitede veya kanalda olacak? 2014 YGS sınavı 23 Mart Pazar günü yapılıyor. 2014 YGS sınavı ile ilgili tüm ayrıntıları haberevet.com adresinde.

 

YGS 2014'e 2 milyon 7 bin 685 aday girdi. Peki YGS soruları açıklanacak mı? YGS 2014 soru ve cevapları ne zaman açıklanacak? ÖSYM YGS 2014 soru ve cevapları hakkında açıklama yaptı. YGS 2014 soru ve cevaplarına ilişkin tüm bilgiler haberevet.com'un bu haberinde.

YGS 2014 soru ve cevapları açıklanmayacak. Bu karar herkesi şaşkına çevirdi ve tepki aldı. Zira sorular açıklanmadığı taktirde hatalı sorular da bilinmeyecek.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, YGS 2014'ten 1 hafta önce soruların neden açıklanmayacağını Hürriyet Gazetesi'ne verdiği röportajda izah etti. Demir'in öne sürdüğü gerekçe "soruları ilerde de kullanmak istemeleri".

İşte ÖSYM Başkanı'nan gerekçesi;

- Yoğun bir soru havuzu oluşturma gayretimiz var. Özellikle sınavlarda denenmiş ve ölçme niteliği yüksek soruların bazı değişikliklerle yeniden kullanımını hedefliyoruz. Bu hedef doğrultusunda sınavlarda sorulan soruların sadece yüzde 10’unun paylaşımının yeterli olacağını düşünüyoruz. Yüzde 10’luk uygulamayı da sınava hazırlanan adayların bilgi edinmeleri ve sınava girmeleri halinde kendi sınavlarını cevap kâğıtları ile birlikte fiili olarak değerlendirebilmeleri için uygun gördük. Ama sadece bu YGS’ye 2 milyondan fazla aday katılacağı için yönetim kurulu soruların yüzde 20’sini açıklama kararı aldı.

SORU HAVUZUNU GENİŞLETMEK İÇİN


- Sınav yapan bir kurum olarak bizim çok zengin bir soru havuzumuz var. Çünkü her geçen gün sınav yükümüz artıyor. Çok hızlı reaksiyon vermemiz gerek durumlar söz konusu olabiliyor. Soru havuzumuzu genişletmenin yollarından biri de sorularımızı sokağa dökmemek, tüm dünyada da bunun böyle olduğunu görüyoruz. Dünyada benzeri sınav yapan kurumların hiçbiri geçmişte yaptığımız gibi sınav sorularını açıklamıyorlar. Belli bir kısmını açıklıyorlar, bilgi veriyorlar. Soruları tekrar tekrar kullanmak amacıyla muhafaza ediyorlar. Bir sorunun gerçekten kullanışlı bir hale gelebilmesi için 2-3 sene gerekiyor. Gerçek sınavda soruların denenmesi çok önemli. Eğer siz sorularınızı sınavdan sonra açıklarsanız deneme şansınız olmuyor. O zaman ölçme yeteneği belirsiz olan sorularla sınav yapmak durumunda kalıyorsunuz. ÖSYM havuzu genişletme, ölçme niteliğini iyileştirme gayreti içerisinde çalışırken önümüzdeki tek zorlayan konu bilgi edinme yayasıydı. Meclis’ten sorularımızın bilgi edinme yasası kapsamı dışında olmasını sağladık.

İSTEYEN ADAY SINAV KÂĞIDINI GÖREBİLİR

Adaylar ne yaptıklarını bilemeyecek mi?

- Bu durum, adayların bireysel olarak sınavda kendi kullandıkları soru kitapçıklarını ve cevap kâğıtlarını kendilerinin incelemesine engel değil. Adaylar ÖSYM’den randevu alarak kendi kitapçıklarının asıllarını inceleyebilirler. Kişisel bilgi edinmeye bir itirazımız yok.

YA SORULAR HATALIYSA...

- Bu hataların hepsini matbaa analizi dediğimiz analiz gösteriyor aslında. Matbaa analizi şu: adayların çoğunluğu hangi soruya hangi seçeneğe gitmiş. Başarılı adaylar yani soruların yüzde 100’üne yakınına doğru cevap verenler, o soruda nasıl cevap vermiş. Bu analizlerle eğer 5 seçenekli bir soru, doğru seçenek “D” ama adayların tamamı “C”ye gitmişse burada bir sorun var demektir. Bunu tekrar uzmanına gösterip, incelettirip burada bir hata varsa direkt iptal ederiz.

SORULAR DEĞİŞMEYECEK

- Geçen yıldan bu yana ortaöğretim müfredatında bir değişme olmadığından soruların kapsamında bir değişiklik söz konusu değil.

SONUÇLARI AÇIKLAMADA SÜRPRİZ YAPABİLİRİZ

- 2013 yılında yaptığımız tüm sınavları mümkün olan en kısa sürede açıklamak için gayret ettik ve büyük oranda da bunu başardık. Bu gayretimiz 2014 yılı sınavları için de devam edecek. Hedefimiz, sınav bittiği anda sonuçları açıklamak. Her an sürpriz yapabiliriz.

TUVALET YASAĞI OLACAK MI?


- Olmazsa olmazlarımızdan bir tanesi. Bu konuda çok hassasım. Sınav salonuna giren birisinin sınav salonundan çıkmaması gerekir. Buna çok önem veririm. Çünkü nereye gittiği konusunda hiçbir bilgiye sahip olamıyorsunuz. Belki ben olurum. Ama o salonda oturan diğer adaylar o ciddi bir endişe kaynağı. Ona fırsat vermek istemiyoruz. Sınav salonundan çıkan bir daha geri dönemez. Sınavın üçte ikilik kısmı zorunludur çıkılamaz. Sonrasında isteyen çıkabilir ama geri gelemez.

YAZILI SINAVLARA GEÇEBİLİRİZ


Açık uçlu diye bilinen yazılı sınav için çok yoğun ve yaygın bir gayretimiz var. Bu gayret içinde bugüne kadar bir deneme, iki de gerçek sınav yaptık. 2014’te bazı sınavlarımızı “Yazılı Sınav” olarak yapacağız. Yazılı sınav, günümüz bilişim teknolojileri sayesinde objektif (nesnel) olarak yürütülebilir bir sınav sistemidir. Yazılı sınavların üniversiteye girişte kısa bir zaman zarfında uygulanması ise öngörülmüyor. Yeterli deneyim ve altyapı oluştuktan sonra değerlendireceğimiz bir konudur.

 

2013 YILI YGS TÜRKÇE SINAVI SORU VE CEVAPLARI

 

Bu çözümler www.edebiyatsorulari.com tarafından hazırlanmıştır.
1. Duvarlarla kuşatmaktan bahsedildiğine göre anlatılmak istenen sözün belli bir çerçeveye alınarak açıklanması, yani tanımlanırken belli sınırlar içinde kalınmasıdır.
Cevap: A
2. İçbükey ve dışbükey ayna örneklerinin karşısında düz ayna verilmiş cümlede. Bunun nedeni de düz aynanın görüntüyü diğerlerinden farklı olarak herhangi bir değişiklik yaratmadan yansıtacak olmasıdır. Bu örnek de bize kişinin kendisini olduğundan farklı değerlendirmemesi gerektiğini gösterir. Sonuçta vurgulanan da gerçekçi yaklaşımdır.
Cevap: D
3.
- bu dünyadan geçerken: yaşaması
- izler bıraktı ki: etki etmesi
- eli değdiği: ilgilendiği
- yeşermeye: enginleşmeye
Cevap: C
4. Geleneksel teknik kullanılmadığına göre filmin çekiminde yeni yöntemler kullanıldığını söylemek mümkündür.
Cevap: B
5. Kendini tekrar ettiğini düşünüyorsa yaratıcılık konusunda sıkıntı yaşıyor demektir. Bu sorunu gidermek için de klasiklere başvurduğunu söylüyorsa demek ki klasik eserler yaratıcılık konusunda tetikleyici bir etkiye sahiptir.
Cevap: E
6. B seçeneğindeki soruda yer alan iddia, gazeteciye değil de bazı eleştirmenlere ait. Yani üçüncü kişilerin ağzından sorulmuş, böylece gaeteci araya istediği mesafeyi koyabilmiş.
Cevap: B
7. Cümlede insan yaşamının hüzünlü, olumsuz, yani trajik yanları verilmiş. Devamında ise beklenen bunun karşıtı duyguların da anlatabileceğidir. Ancak D seçeneği aynı duyguların anlatımından bahsettiği için cümlenin devamı olmaya anlam bakımından uygun düşmez.
Cevap: D
8. I dışındaki tüm cümlelerde bulunan kalıntılar hakkında bir tasvir var. Ancak I, sadece bilgi vermekte, var olanı okurun gözünde canlandırmayı amaçlayan bir cümle değil.
Cevap: A
9. Şiirleri dergilerde yayımlanmış şairin ancak bu şiirlerin okurlar tarafından beğenilip beğenilmediği hakkında herhangi bir bilgimiz yok.
Cevap: A
10. İşaret ilk çıktığında da aynı duyguyu yansıttığı için, işlevinde bir değişiklik olmamıştır.
Cevap: E
11.
a. çocukça hareket: sıfat
b. güzelce dinle: zarf
c. sürece: edat
d. Japonca: isim
e. genişçe rapor: sıfat
Cevap: B
12.
a. yeşil, upuzun (kavaklık): sıfat tamlaması
b. kaleye sırtını dayayan kocamış (konaklar): sıfat tamlaması
c. çıplak, boz renkli (tepeler): sıfat tamlaması
d. Konak balkonlarının korkulukları: zincirleme isim tamlaması
e. her (ayrıntı): sıfat tamlaması
Cevap: D
13.
a. hüküm+etmek: ünlü düşmesi
b. zenginlik-i: ünsüz yumuşaması
c. zenginliğinin ölçütü: ulama
d. değiş-di: ünsüz benzeşmesi
Cevap: E
14.
a. “başlattı” fiili yüklem olduğuna göre fiil cümlesidir. Yükleme sorulan “kim” sorusunun cevabı “Almanya’nın Berlin kentinde bir kooperatif” söz grubu öznedir. Yüklem ve özneye sorulan “ne” sorusunun cevabı olan “Devrilen Ağaçlardan Halk Kitaplığı Yapma Kampanyası” söz grubu ise belirtisiz nesneyi oluşturmaktadır.
b. “yerleştiriyorlar” yüklemdir. “kim” sorusunun cevabı olan “bu kampanyaya katılmak isteyenler” öznedir. Yüklem ve özneye sorulan “neyi” sorusunun cevabı olan “fırtınadan veya yağmurdan devrilen ağaçların gövdelerini raf şeklinde oyup bunları” söz grubu belirtili nesnedir. Yine yüklem ve özneye sorulan “nereye” sorusunu cevaplayan “kaldırımlara” sözü de dolaylı tümleçtir. Ayrıca yüklem sonda olduğu için bu kurallı bir cümledir.
c. “koyuyorlar” yüklemdir. Cümlede bir adet yüklem yer alıyor ve “edil-ecek” sözcüğü ise bir eylemsidir. Bu durumda söz konusu olan bir birleşik cümledir. Cümledeki “neyi” sorusunun cevabı olan “takas edilecek kitapları” söz grubu cümlenin belirtili nesnesi olan bir sıfat tamlamasıdır.
d. Olumsuzluk eki, yok veya değil sözcüğü bulunmadığına göre cümle olumludur. “Berlin halkı” belirtisiz isim tamlamasıdır.
e. “kampanya-dır” ek eylem geniş aman 3. tekil ile çekimlenmiştir.
Cevap: B
15.
a. “uyan-ıvermek”: tezlik fiili
b. “silkin-ip”: zarf-fiil
d. “kalk-a-lım: istek kipi
e. “duru-yor”: şimdiki zaman
Cevap: C
16.
a. “yansıtıyor” yüklemi “-l,-n-ş” çatı eklerinden hiçbirini almadığı için etkendir.
b. “değişimin birey üzerindeki etkilerini” söz grubu cümlenin nesnesidir ve bir isim tamlamasıdır.
c. biç-im: fiilden isim türemiştir.
d. eserlerin-de: bulunma durum eki
e. eserler-i: iyelik ekine örnek
Cevap: E
17. IV numaradaki virgül ara sözü yırmak için kullanılmıştır. Diğerleri ise eş görevli söz öbeklerini ayırmak için kullanılmıştır.
Cevap: D
18. “yanı sıra” ayrı yazılır.
Cevap: B
19. “öyle ki” bağlaç olan ki ayrı yazılmalıdır.
Cevap: A
20. D seçeneğinde için edatı gereksiz yere kullanılmış. “sinirlendirmeye” şeklinde bir kullanım olmalıydı. Bu sorunun B seçeneğindeki zamir eksikliği epey tartışma yarattı. “senin veya onun algıladığını” şeklinde bir anlam belirsizliği var çünkü. Ancak her zaman uyardığımız gibi. ÖSYM bunu sürekli karşımıza çıkarmaktadır. Zamir eksikliğini “neredeyse her sene” en az bir sınavda görürüz. Bu ÖSYM tarafından kabul edilmez, çünkü bunu sadece bir anlatım kusuru olarak kabul ettiğini bunun bir anlatım bozukluğu olmadığını belirtir. Bu durumda da tüm soru iptal olsun ricaları gerçekleştirilmez. Bu soruna bir netlik getirilmediğine göre yıllardır, artık siz öğrenciler zamir eksikliği gördüğünüz her soruda mutlaka diğer seçeneklere bakın. Büyük ihtimalle cevap farklıdır çünkü.
Cevap: D
21. Genel konu sözlükler olmakla birlikte ilk üç cümlede şair Browing’in sözlüklerle ilişkisi anlatılmış. IV’ten itibaren bizde bizde sözlüklere geçiş yapılmış.
Cevap: C
22. İlk cümlede sorulan soruyla belirlendiği üzere tartışmacı anlatım kullanılmıştır.
Cevap: B
23.
a. Tamamen kişisel duygular anlatıldığı için nesnel değil öznel anlatım söz konusudur.
b. ses ve görüntüye yer verilmiş.
c. “sımsıcak” pekiştirme sözcüğüdür.
d. “şıkır şıkır” ikilemesi ile yineleme yapılmış.
e. 3. cümle devriktir.
Cevap: A
24. “ben” özneli bir anlatım yok. 3. kişili anlatım kullanılmış.
Cevap: E
25. Bir iki örnekten hareketle bütün hakkında yorum yapılamayacağını söylediğine göre aşkın şiirimideki yerini belirlemek için tü edebiyatımızı incelemesi beklenir.
Cevap: C
26. Parçada hep sorgulamaktan bahsedilmiş, demek ki yenilik yaratabilmek için irdelemek gerekli.
Cevap: A
27. Kitaba yönelik ilgi oluşturulamadığı için tanıtım yazıları okuyucu için anlamsız ve sıkıcı metinler haline gelebilir.
Cevap: E
28. İlk olasılıkta bir iletişimsizlik örneği verilmiş. Diğerinde ise iletişim kurularak sorun giderilmiştir.
Cevap: D
29. Kafası hep meşgul olduğuna göre sorgulama yapmaktadır, kimsenin onu anlamayacağı belirtilmiştir. Diğer insanlarla alay ederek onlardan farklı davranan sıra dışı bir yönü vardır.
Cevap: B
30. Verilen örnekte asit oranı arttıkça balıkların ses algılama sınırının düştüğü belirtilmiş. Bu düşüş sonucu da balıklar kendileri için tehlike uyarısı yapan sesleri algılayamamaktadır.
Cevap: C
31. Yazar sinemada teknik yeterliliği ilk plana almaktadır. A seçeneğinde de romanda ilk olarak biçimsel özelliklere yani yazarın tekniğine bakan bir kişinin görüşlerine yer verilmiştir.
Cevap: A
32. Öğretmen yaşadığı güzel ve ilginç olayları anlatmaktadır parçaya göre. Dolayısıyla öğrencileri herhangi bir olumsuzluğa hazırlama durumu söz konusu olamaz.
Cevap: D
33. Dalgalar arasında boğuşan bir okuyucu mutlaka eserin derinliklerine dalmalı yani onun hakkında kafa yormalıdır. Ancak açık ve anlaşılır bir eserde bu mümkün olmaz.
Cevap: E
34. Son üç cümlede yabancılaşmaya başkaldıran bireylerden de bahsedildiğine göre C söylenemez.
Cevap: C
35.
a. okulların yetiştirmesi
c. çeviri yapmış olmanın hazzı peşinde koşma
d. yayıncının çevirmenin emeklerinin karşılığını vermesi
e. editörlerin sabredebilmesi
Cevap: B
36.
b. 4. cümleden itibaren kahramanların nitelikleri verilmekte
c. Sondan 2. cümlede belirtilmiş.
d. 4. cümlede kitabın ilk aşaması verilmiş.
e. Son cümlede kitabın etkisi anlatılmış.
Cevap: A
37. Çözüm yazarında gizlidir dersek parçadaki metin yazarın elinden çıkmıştır artık o okuyucuya aittir düşüncesi yalanlanmış olur.
Cevap: C
38.
a. hırslarıyla büyümek
b. reklam ve promosyon yöntemi
c. içindekini saklayarak hayatta kalmak
d. umut doğuran
Cevap: E
39.
a. Attila İlhan ile ilgili açıklamalar
b. “şairane tablolar, zengin çağrışımlar” öznel değerlendirmelerdir.
c. Son cümlede iki şair karşılaştırılmış.
e. 4. cümle, önceki cümleler sonucu oluşan bir çıkarımı anlatmaktadır.
Cevap: D
40.
a. müzikaliteyi gözetmesi
b. 4. cümle
d. zengin çağrışımlar
e. şairane tablolar
Cevap: C

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

LİSE KONTENJANLARI 2014 TEOG lise kontejanları...
Lise kontenjanları ne zaman açıklanacak? Lise kontenjanları açıklandı mı? TEOG sonuçlarının açıklanmasının...

Haberi Oku