Güncel:
Hac kura sonuçları öğren Diyanet.gov Hac kura sonuçları açıklandı Son dakikaa 20 Mart Hac kura sonuçları 2014

Hac kuraları bugün sabah saatlerinde çekildi.  Hac kura sonuçları açıklandı mı? Hac kura sonuçları ne zaman açıklanacak? Hac kura sonuçlarını nereden öğrenebiliriz? 2014 Hac kuraları bugün sabah saatlerinde çekildi. Kutsal topraklara gitmek isteyen binlerce hacı adayı hac kuralarının çekilmesini bekliyordu.

 

Hac kura çekimi sonuçları ne zaman belli olacak? Bugün 20 Mart Perşembe onbinlerce hacı adayının dört gözle beklediğ hac kura sonuçları bugün açıklanıyor. Kutsal topraklara giderek hacı olma şerefine nail olmak isteyen hacı adayları aylardır bu anı bekliyorlardı.

Hac kuraları ne zaman çekilecek? Hac kura sonuçları ne zaman açıklanacak? Binlerce hacı adayının beklediği haber bugün geldi. 20 Mart 2014 hac kuraları bugün çekilecek. Hac kuralarının akşam saatlerinde açıklanması bekleniyor. Hac kura çekimlerini canlı olarak izleyebilirsiniz.

Hac kura sonuçları ne zaman açıklanacak? Hac sonuçları açıklanma tarihi? Hac kura çekimi canlı izle. Hac kura çekimi hangi kanalda yayınlanacak? Hac kura sonuçları ne zaman açıklanır? Hac kuraları nereden açıklanacak? Hac kuraları bugün çekiliyor. Şu saatlerde hac kura çekimi yapılıyor. Hacı adayları çok uzun zamandır bu anı bekliyorlardı. Hacı adaylarının beklediği haber Diyanet'ten geldi. Hac kuralarının bugün saat 11:30'da çekileceği duyuruldu. Hac kuraları hakkında merak edilen bütün bilgiler haberevet.com adresinde sizlerle.Bugün 20 Mart 2014 Perşembe Hac kura çekimleri bugün saat 11:30'da çekilecek. Hac kura sonuçlarını an be an haberevet.com adresinden takip edebilecesiniz. Haberevet.com farkı ile hac kura sonuçlarının en doğru halini sitemizde bulabileceksiniz.20 Mart hac kura sonuçları öğren. Hac kura sonuçları ne zaman açıklanacak? Hac kuralarının sonuçlarının akşam saatlerinde açıklanacak. Hac kura sonuçlarını öğrenmek için haberevet.com adresinden ayrılmayın. HAc kura sonuçlarını öğrenmek isteyen binlerce aday hac kura çekimi sonuçlarını son derece merak ediyorlar.Hac kuraları çekildi. Kuraya 2007 yılından itibaren sürekli kayıt yenileyen 125 bin 282 kişi girdi. Kura sonuçları saat 20.00'den itibaren Diyanet İşleri Başkanlığının internet sitesinden yayımlanacak.

Diyanet İşleri Başkanlığında yapılan kura çekimi Kur'an-ı Kerim okunmasıyla başladı.

Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Enver Günenç, Diyanet İşleri Başkanlığı olarak kutsal topraklara gidenlere rehberlik ettiklerini belirtti.

Söz konusu organizasyonun her sene geliştiğini ve en son imkanlarla gerçekleştirildiğini vurgulayan Günenç, "Diyanet İşleri Başkanlığı olarak Hac'ca başvuranların yıllık kotanın çok üzerinde olması nedeniyle kura çekmek durumundayız" dedi.

Kuranın doğal sonucu olarak çıkan ve çıkmayanların bulunacağını, bunun kabullenilmesi gerektiğini belirten Günenç, "Dileriz Suudi Arabistan'da devam eden altyapı çalışmaları tamamlandıktan sonra kotalar genişletilir. Kabe ve Peygamber hasretiyle yanan tüm kardeşlerimizi hacca götürme imkanı buluruz" diye konuştu.

En yaşlısı 95 en genci 1 yaşında

Geçen sene uygulamaya konulan kontenjan indiriminin bu sene de sürdüğü için 2014 yılında yeni müracaat alınmadığını belirten Günenç, "Hac kurası sadece 2007 yılında kayıt yaptırıp 2013 yılına kadar kesintisiz olarak kayıt yenileyenler arasında çekilecektir" ifadelerini kullandı.

Geçen sene yüzde 20 kota kısıtlaması sonucu hakları 2014 yılına devredilen hacı adaylarının kurasız olarak bu sene Hac'ca götürüleceğini söyleyen Günenç, "Çekilecek kura sonunda kayıt hakkı elde edemeyenler 2015 yılında kurasız olarak Hac'ca götürüleceklerdir" diye konuştu.

Gazi ve şehit yakınlarına 600 kişilik kontenjan tahsis edildiğini aktaran Günenç, kurasız olarak 11 bin 973 kişinin Hac'ca gideceğini söyledi. 125 bin 282 kişinin bu sene kuraya gireceğini bildiren Günenç, hacı adaylarının en yaşlısının 95 en gencinin ise 1 yaşında olduğunu söyledi.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Keleş

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Ekrem Keleş ise çok farkı bir heyecanın yaşandığını belirtti. Salonda hac özlemini ve heyecanını yoğun olarak yaşayan gönüllerin bir araya geldiğini söyleyen Keleş, bu manevi atmosferin bir ömür boyu hayatlarında hakim olmasını temenni etti.

"Bu özlem çok farklı bir özlem" ifadelerini kullanan Keleş, bunun insanları ayakta tutan değerlerden olduğunu, bu özlemin ve Peygamber sevgisinin milletin gönlünde ömür boyu sürmesi duasında bulundu.

Yıllarca Mekke'de yaşamasına rağmen Kabe'ye gidemeyen insanların olduğunu, buna karşılık dünyanın en ucra köşelerinde oranın özlemini gönüllerinde yaşayan insanların olduğunu belirten Keleş, "Bu kurayı maalesef zaruretten dolayı çekiyoruz" diye konuştu.

İslam dünyasında Hac'ca karşı yoğun talebin olduğunu, kotadan dolayı bu tür uygulamaların yapıldığını ifade eden Keleş, "Örneğin Malezya'da sıra sistemi uygulanıyor ve 50 sene sonraya sıra veriyorlar" ifadelerini kullandı.

Hac'ca herkesi göndermek istemelerine rağmen zorunluluktan dolayı kura çektiklerini yineleyen Keleş, iki senedir yüzde 20 kontenjan eksiltildiğini de hatırlattı.

Kuranın ardından bazılarının sevineceğini bazılarının ise hüzünleneceğini bildiren Keleş, "Çıkanların sevinci mi çıkmayanların hüznü mü daha değerli bilmiyorum ama ikisinin de çok değerli olduğundan şüphe yok" dedi.

Haccın gücü yetene farz olduğunu hatırlatan Keleş, "Kurada çıkmayan bir müminin gücü yetmemiş olmaktadır. Elinde olmadığı için o mümin kardeşimiz elbette bundan dolayı bir sorumluluk yaşamayacaktır, sorumlu olmayacaktır" ifadelerini kullandı.

Kurada çıkanlardan zihin ve gönül olarak hazırlanmalarını isteyen Keleş, Kur'an-ı Kerim'i okumayı bilmeyenler için müftülüklerde kursların düzenleneceğini kaydetti.

Sonuçlar internet sitesinde yayımlanacak

Kuraların hayırlı olması temennisinde bulunulmasının ardından Bakanlıklar Arası Hac ve Umre Kurulu üyelerinin de katılımıyla kura çekildi. Ankara'dan başlayan kura çekimi daha sonra illerin plaka sırasına göre devam etti.

Kura sonuçları saat 20.00'den itibaren Diyanet İşleri Başkanlığının internet sitesinden yayımlanacak. Kesin kayıtlar ise 24 Mart- 4 Nisan tarihlerinde yapılacak. Hacca gideceklerin sayısı kesin kayıt işlemlerinin ardından kesinleşecek.

Hac Sonuçları 2014 açıklandı mı? Diyanet İşleri Başkanlığı Hac kuralarının ne zaman çekileceğini açıkladı mı? Hac kuraları 2014 Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ne zaman açıklanacağına dair duyuru yapıldı. Hac kuraları bugün çekilecek ve internet üzerinden sorgu sistemiyle açıklanacak. Hac kura sonuçları sorgulama ekranı internethaber.com'da. İşte Hac Kura Sonuçları 2014 (Hac Kura Sorgulama Ekranı) 2014 Yılı Hac Kayıt Durumu Sorgulama Ekranı ve detayların tamamı bu haberde.

HAC VE KABE

Dünya üzerinde inşa edilen ilk yapılardan birisi Kabe (Mescid-i Haram) diğeri Mescid-i Aksa (Beyti-Maktis) dır. Kabe Mekke’de Mescid-i Aksa ise Kudüs’tedir. Mescid namaz kılınacak yer,Aksa ise en uzak manasına gelir. Yani namaz kılınıcak en uzak yer anlamı taşır. Mescid-i Haram ise namaz kılınacak kutsal yer anlamına gelir.

Kudüs’teki mescid-i Aksa denilen çinili mescid Kuran’da gecen Beyti Maktis değildir. Beyti Maktis Hz. Muhammed’in İsra ve Miraç hadisesinin vukuu bulduğu yer olup bu gün Yahudilerin ağlama duvarı ,Müslümanların ise Burak duvarı dedikleri tarihi kalıntı olan yerdir.

Bir hadise göre kutsal üç mescit vardır. Birincisi Peygamber mescidi olan Mescid-i Nebevi,Mescid-i Haram(Kabe), üçüncüsü ise Mescid-i Aksa(Beyti Maktis) dir.
Müslümanların ilk kıblesi Kudüs’teki bu mabet idi.Bu mabet Hz. Süleyman tarafından inşa edilmiştir. Daha sonra Allahın emri ile Müslümanların kıblesi Kabe olmuştur.

Dünya üzerinde inşa edilen ilk mabet olan Kabe Hz. İbrahim ve oğlu İsmail tarafından inşa edilmiştir. Bazı rivayetlere göre ise Adem ile Havva cennetten kovulunca Mekke’de buluşurlar ve burada Allah’a ibadet ve korunmak için bu günkü Kabe’yi o günkü şartlarda yaptıkları tezi de vardır.

Kabe küp vari bir görünümdedir. Fakat tam küp şeklinde olmayıp çevre ebatları değişik ölçülerde dir.145 m2 alan üzerinde 13 m yüksekliğinde 1614 adet taş kullanılarak bu günkü şeklinde inşa edilmiş bir yapıdır.

Dört köşesine şöyle isimler verilmiştir. Doğu köşesinde Hacer-i Esved(siyah taş) yer aldığı için bu ad verilmiştir. Bu taş tavaf başlangıcı olarak bilinir. Kuzeyinde Irak devleti ismi verilerek Iraki ,Batısı Şam’a izafeten Şami,Güneyine ise Yemen’e izafeten Yemeni adı ile adlandırılmıştır.

Adem ile Havva zamanından kaldığı da söylenen bu yapının Hz. Şit tarafından yenilendiği,sonra Hz. Nuh tufanında kumlar altında kaldığı ve Hz.İbrahim ve oğlu İsmai tarafından kazı yapılarak ortaya çıkarılıp yeniden inşa edildiği söylenmektedir.Bakara suresi 127 ayetinde mealen Beytullah’ın temellerini yükseltiyor açıklaması da buna işarettir.

Hac Mescid-i Haram denilen Kabe’nin de ortasında yer alan buraya yapılır.Kuran’ın emirlerinde uyulması gereken ibadetlerin en önemlilerinden birisi bedenen ve maddeten yapılması gerek farz emrinin birisi de Hac dır.Erkek,kadın,evli,bekar,yaşlı ve genç şartları müsait olan her müslüman için yerine getirilmesi farz olan bir ibadettir hac.

Mana olarak Hac ayakta durmak,yönelmek ve ziyaret etmek manasına gelir.Hz. Muhammed’in ilk hac etmesi bizlere kadar intikal etmiş şekil ve uygulamaları ile devam etmektedir.Hac ziyareti Arabi ay Zilhicce ayında yapılan ,Orada haca gidenlerin İhram dedikleri dikişsiz bir kumaş ile giyindikleri böylece hac ibadetinin yapılması gereken uygulamalarını yerine getirmektir.

Kuran da Ali İmran suresi 97. ci ayetinde mealen hac ibadetine gücü yetenlerin Kabe ‘yi hac etmeleri Allah’ın Müslümanlardan istediği bir hak olarak belirtilmektedir.Haccın da yapılması için bazı şartlara haiz olunması gerekir. Bu şartlara uyanların hac yapmaları daha uygun olur.

Bir kere hacca gidecek kişilerin sağlığının yerinde olması gerekir.Yetişkin ve akıllı olması lazım dır.Kendi iradesi ile karar verebilme yeteneğine sahip olmalıdır.Özgür olmalı hürriyeti bağlayıcı durumu bulunmamalı.Hac güzergahı tehlikesiz ve konaklama yerleri güvenli olmalı veya bunların sağlanmış olması gerekir.Geride kalan aile fertlerinin hac dönüşüne kadar rızıkları temin edilmiş aç ve açıkta bırakılmamalıdır.Hac için gerekli mali gücede sahip olunmalıdır(Öyle borçalarak, tarla satarak ailesini sıkıntıya düşürerek) hac yapılmamalı.Bütün bunların yanında işini gücünü sekteye uğratmayacak vakit ve zamana sahip olunmalıdır.

Yukarıdaki şartları taşıyan her Müslüman ömründe mümkünse genç ve dinçken hac farizasını bir kere yerine getirip Allah’ın hoşnutluğunu kazanmalıdır.Her ibadetin insan ve toplum için bir değeri ve önemi vardır.Allah değer taşımayan insanlar için önemi olmayan hiçbir ibedeti öngörmemiştir.

Hepsinde bir hikmet vardır. Kabe ye toplanan değişik ülke insanları İhram içinde zengini,fakiri,erkeği,kadını,genci ve yaşlısı Allah ‘ın huzurunda eşittir.Seyahat insanlar için moralitedir. Değişik ülkelerin insanları ile birlik ve beraberlik içinde bulunmak tanışmak sıhhattir.Yine değişik ülkelerin dil,renk,ırk,fakir,zengin,fiziki yapı ve değişik kültür farkı gözetilmeden kaynaşmayı sağlar. Bir ibadet yerinde değişik ülke insanları ile Allaha el açıp dua etmek,ibadet etmek tesanüdü sağlar.Kutsal sayılan makamda binlerce insanın el açıp hem şahısları hem insanlık adına Allaha yalvarmaları kaynaşmayı sağlar.

Duyduğum ve edindiğim tecrübeler gereği bir konuya değinmeden geçemiyeceğim. İnsanın ismine onur gurur ve öğünme vesilesi olarak yeni bir konuyu eklemesi dinen caiz olmadığı yönünde. Mesela hacca gidip gelen birisinin ismi önüne hacı bilmem kim gibi. Belki benim bu görüşüme karşı çıkan olacaktır. Hz. Muhammed (s.a.v)peygamber olduğu ve o topraklarda yaşadığı halde ömründe hac niyetiyle bir defa Mekkeyi ziyaret edip hac farizesini yerine getirmiştir.

Hiçbir din adamının, bu konuda yetkili alimlerin,akil düşünce sahibi kimselerin konuşmalarında yazdıkları dini eserlerinde aynı zamanda dini vaazlarda Peygamber’in ismi anılırken Hacı Muhammed denildiğini, yazıldığını işiteniniz okuyanınız varmı. Elbette yok. Buda zannımca konuya açıklık için yeterli değilmi?

Fazla teferruata girmeden kısa ve öz olarak konu hakkında izahatta bulunmaya çalıştım. Bu konuda sayfalarca yazıla bilir ama okuyucularıma ana hatları ile okuyup bir şeyler vermeye çalıştım. İnşallah herkese böyle ibadetler için Allah şans verecektir. İnsanlığın mutluluğu ve refahı daim olsun.

Diyanet İşleri Başkanlığında bugün saat 11.00'de çekilecek kuraya 2007-2013 yılları arasında ön kayıtlarını kesintisiz olarak yenileyenler girecek.

HAC KURA SONUÇLARI SORGULAMA... HAC KURA SONUÇLARI 2014 AÇIKLANDI... HAC KURA SONUÇLARI SORGULAMA DİYANET... HAC KURA SONUÇLARI diyanet.gov.tr'de

55 BİN KİŞİDEN 43 BİNİ HACCA GİTMEYE HAK KAZANACAK

Geçen yıl uygulanan kota indirimi nedeniyle gönüllü ve kura sonucu kalan hacı adayları ise bu yıl doğrudan hacca gidecek. Bu sene 55 bin 540 kişinin hacca gitmesi planlanıyor. Bu sayının 11 bin 726'sını geçen seneden kalanlar oluştururken kura sonucu 43 bin 814 kişi hacca gitmeye hak kazanacak. Kesin rakamlar ise kayıtların yapılmasının ardından ortaya çıkacak.

KESİN KAYIT TARİHLERİ

Kura çekimi sonrası kesin kayıtlar 24 Mart-4 Nisan'da yapılacak. Kesin kayıt hakkını kazanan hacı adaylarından Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonunu tercih edenler kayıtlarını il müftülüklerinden yaptıracak. Kesin kayıtla ilgili bilgiler Diyanet İşleri Başkalığının internet sitesinden de yayımlanacak. Kesin kayıt yaptırmaya hak kazanıp belirlenen sürede kayıt yaptırmayanlara tekrar kayıt hakkı tanınmayacak.

GAZİ VE ŞEHİT YAKINLARINA 600 KİŞİLİK KONTENJAN

Gazi ve şehit yakınlarına yönelik de 600 kişilik kontenjan bulunuyor. Sistemde 2007'den itibaren kayıtlı olan ve 2013'e kadar aralıksız kayıt yenileten gazi ve şehit yakınları kesin gidecek. Kontenjan dolmadığı takdirde ise kalanlar sistemden kurayla belirlenecek.Hac, dinî sebeplerle, genellikle dinî önemi olan mekân ve yerlere yapılan ziyaret ve gezi. Hac aynı zamanda İslam dinindeki dinî bir ziyaret barındıran hac ibadetinin özel ismidir.


Etimolojisi

Hac veya hacc kelimesi Türkçeye Arapçadan geçmiştir.[1] Böylece Türkçede hac ismi hem İslam'daki hac ibadetini hem de genel olarak dinî sebepli ziyaret ve yolculukları ve bu tip ibadetleri, belirli bir din gözetmeksizin, tanımlar. Türk Dil Kurumu sözlüğünde haccı şöyle tanımlar:

Genellikle tek tanrılı dinlerde kutsal olarak tanınan yerlerin, o dinden olanlarca yılın belli aylarında ziyaret edilmesi.
İslam'ın beş şartından biri olan, Müslümanlarca zilhicce ayında Mekke'de yapılan Kâbe'yi ziyaret ve tavaf ibadeti.

Hac yolculuğuna çıkan, hac yapan kişilere hacı denir.
Dinlere göre hac

Birçok dinde ve inanışta hac ve hac merkezleri bulunmaktadır. Büyük hac merkezlerinin dışında daha küçük çaplı olan, hacıların çeşitli amaçlarla (örneğin şifa bulmayı umarak) ziyaret ettiği merkezler de vardır; türbeler, azizlerle ilişkili mekânlar gibi.
Budizmde hac

Budizmde dört ana hac mekânı vardır: Kapilavastu'daki Buda'nın doğum yeri, Aydınlanmaya eriştiğine inanılan yer Bodh Gaya, Benares'te ilk vaaz verdiği yer, ve Kusinagara'da Parinirvana'ya eriştiğine inanılan yer.

İbrahimî dinlerde hac

İbrahimî dinlerde hac önemli bir yer tutar ve özellikle de Orta Doğu'da bulunan ve Kutsal Topraklar olarak anılan bölge Musevilik, Hıristiyanlık, İslam ve Bahailik gibi inançlarca oldukça kutsal kabul edilir.

İslam'da hac

İslam dininde Hac ibadeti olarak anılan ibadette İslam'ın en kutsal mekânı olan Kâbe ziyaret edilir

Pagan kültüründe hac

Antik çağlarda, pagan din ve inançlarda da hac gözlemlenmiş, tarih boyunca çeşitli hac merkezleri ortaya çıkmıştır. Örneğin, Suriye'de Adonis ırmağının kaynağındaki Astarte tapınağı uzun süre varlığını korumuş, 4. yüzyılda İmparator Konstantin tarafından yıkılmıştır.[kaynak belirtilmeli] Mısır'da Karnak, Yunanistan'da Delphi gibi merkezler de antik hac merkezlerine örnek olarak verilebilirler.

UMRE'YE NEDEN GİDİLİR?Durup dururken namaza kalkmak bir eylemdir. Vakti gelmiştir, Rabbin çağrısına uymalı ve Huzura durmalısınız. “İşte geldim Rabbim” deme eylemidir namaz. Namaza kalkınca, ahdi yeniler, niyetlerinizi tazeler, içinizdeki kıbleyi toparlamış olursunuz.


Namaz için camiye gitmek artı bir eylemdir. Hem Rabbin huzuruna durmak vardır camiye gidişte, hem sizin büyük bir camianın parçası olduğunuzu bilmek vardır, hem de o büyük camia ile bütünleşme iradesi vardır. Camiye gidiş artı bir irade diriliğidir. Müslüman oluşun artı bir pekişmesidir. Onun için Allah Rasulü, sürüne sürüne de olsa camiye gitmeyi tavsiye eder.

Ve Hac. Ve umre.

Orada Kâbe vardır, kıblenin bizatihi kendisi vardır.

Orada tavaf vardır.

Orada Hazreti Peygamber’in kutlu hatıraları vardır.

Orada ihram vardır. Dünyadan sıyrılış provası ve mahşer iklimini hayata taşıma iradesi vardır.

Orada Arafat vardır. Vakfede bütün bir ömrün hesabını verircesine Mahkeme-i Kübra”nın, büyük muhakemenin provası vardır.

Orada Kur’an’ın nüzulüne tanıklık eden hatıralar vardır. Dolu dolu Kur’an vardır.

Tabii ki orada bütün haşmetiyle namaz da vardır.

Orada ümmet vardır. Yalnız değilsin, dünyanın her yerinde sen varsın, vardır. Sen insansın, rengin, dilin, ırkın, yaşın, statün ne olursa olsun insansın sen, orada insanlaşma vardır.

İşte bütün bunları bulma iradesi vardır hac ya da umrede...

Bütün bunlar, Müslümanın yürek dokusunu tahkim eden birimlerdir.

O iradeyi kuşanıp yola düşenler, Medine’de Rasulullah’ın yanına sokulur, O’nunla 14 asrın ardından bir kalbi irtibat - bileşim sağlar. Rasulullah sevgisinde bir “sağlama” yapar yani. Ravza’da, “Yeşil halılar” üzerinde cennete gider gelir, içinde bir cennet tutkusu oluşturur. Medine’de hasretleri yeniler. Rasulullah’a yönelik hasret hep yenilenmelidir çünkü. Uhud’u yaşamak, Mus’ab bin Umeyr’i, Hazreti Hamza’yı yaşamak, Bedir’i, Hendek’i, Huneyni, Tebük’ü yaşamak... Hicret’i yaşamak... Yani İslam’ın doğuş yıllarında gezinen bir Müslüman olmak... Yani “Sen nevzuhur birisi değilsin” idrakine ulaşmak.... Elhasıl, Rasulullah’ın elini tutmaya çalışmaktır Medine.

Mekke... Kabe’dir. Allah’ın evidir. Bütün dünyadaki Müslümanların yürek odağıdır. Beş vakit irtibatını tazelediği odaktır.

Mekke, İslam’ın ilk tebliğ mekanıdır. Çiledir onun için. Müslümanlığını ilan etmenin her türlü zulmü, aşağılanmayı, ezilmeyi, süründürülmeyi, boykotu göze almak demek olduğunu bilmenin yeridir Mekke.

Mekke, Allah Elçisi’nin panayırlarda dolaşıp “Lailahe illallah deyin kurtulun” diye seslendiği bir yerdir. Arkasından amcası geldiği ve “Bu benim yeğenimdir, aklını kaçırdı, siz ona inanmayın” diye seslendiği hâlde... Bugün sadece “La ilahe illallah - Allah’tan başka ilah yoktur” demenin nasıl bir iradeyi göze almak anlamına geldiğinin öğrenildiği yerdir Mekke. Ama gerçekten “Lailahe illallah” demenin...

Mekke’de Kur’an okumanın Abdullhah bin Mes’ud gibi Kâbe’de öldüresiye dövülmek pahasına olduğunu bilirseniz, bugün Kur’an okumanın anlamı başka düşer kalbe...

Namaz bir farkındalık hâlidir.

Camiye gitmek bir artı farkındalık hâlidir.

Ve hac... umre. Daha derin bir farkındalık hâlini kuşanma eylemidir.

İtiraf edelim ki, neredeyse bütün dünyada İslam’ın inşa ettiği bir iklimi teneffüs etmekten mahrumuz. Namazı söke söke alıyoruz hayatın içinden, cami tutkusunu çok daha zorlukla söke söke alıyoruz.

Oysa Müslümanız. Yüreklerdeki İslam insicamı yara alıyor.

İtiraf edelim zaman zaman unutuyoruz dünyada neden var olduğumuzu.

Rabbimizle alakamızı unutuyoruz.

İslam’la ilişkimiz rutine biniyor, dolayısıyla başka aciliyetler o ilişkiyi hep geriye, hep geriye düşürüyor.

Evlerde Rasulullah’la buluşmayalı, konuşmayalı kaç zaman oldu.

Çocuklarınızla birlikte Kur’an sohbeti yapmayalı kaç zaman oldu?

Arkadaş sen Kabe’ye gitmelisin.

Onun karşısına oturmalısın. Etrafında dönmelisin.

Arkadaş sen Kur’an’a gömülmelisin.

Arkadaş sen Rasulullah’la buluşmanın yollarını aramalısın.

Arkadaş sen namazı yeniden bulmalısın.

Arkadaş sen, yüreğine yeniden bakmalısın.

Kalb bakım ister, her namaz bir bakımdır, her tavaf bir bakımdır, Rasulululah’la, Kur’an’la irtibat devamlı bir bakımdır.

Umre Müslümanlığımız adına bir dirilik eylemidir.
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ikametgah ilmuhaberi...
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün bazı açıklamalarda bulundu.Erdoğan yaptığı açıklamada ikamet...

Haberi Oku