Siyaset:
Dombıra nedir? AK Parti'nin seçim şarkısının sözleri 2014 Dombıra dinle!

Dombıra şarkısı bir anda AK Partililer tarafından paylaşılmaya başlandı. Uğur Işılak'ın seslendirdiği şarkının sözleri Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı duygulandırdı. AK Partili kurmayları ile sahneye çıkarak seçim kampanyası hakkında bilgi veren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan adaylarına seçim beyannanesini içeren dijital bellekler verdi. 1000 yıllık bir şarkı olduğu söylenen Dombıra'nın AK Parti'nin seçim şarkısı olması partililerin dikkatini çekti.

Ak Parti’nin 2014 Yerel Seçimlerinde kullanacağı seçim şarkısı yayınlandı. Uğur Işılak’ın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a göre uyarladığı dombra adlı parça gönülleri fethetti.

 

AK Parti seçim müziği ünlü türkücü Uğur Işılak tarafından seslendirildi. ‘Göründüğü gibi adam Recep Tayyip Erdoğan’ sözünün geçtiği seçim şarkısının videosu bu haberde. İşte 2014 yerel seçimlerinde seçim arabalarından duyulacak AK Parti seçim şarkısı.

Tezeneli çalgılar grubuna dahildir. Dombıra orta asyanın diğer kadim telli çalgılarıyla ortak özelliklere sahiptir.

Dombıra türleri nelerdir?

Farklı bölgeler arasında çeşitlilik gösterir. Telleri geleneksel olarak liflerden yapılsa da, modern dombıralarda genellikle naylon teller kullanılır.

Gövdesi ahşaptır. Türkistana ait dombıralarda perde bulunmaz.Tek parça odundan oyularak sapı ve gövdesi yapılır. Çalınırken genellikle gövdesine vurularak ritimler elde edilir. Aletin sırtında ses çıkması için küçük bir delik bulunur. Dışı vernikleme, cilalama gibi kaplamalar yapılmaz.

Armudi bir teknesi, çam ağacından göğsü ve perdeli sapıyla küçük bir dutarı andırır. Boyu 80 - 100 cm kadardır. Abay ve Cambıl dombırası olmak üzere iki türü vardır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dışişleri Bakanlığı'ndan flaş Süleyman...
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, dün bazı basın-yayın organlarının Süleyman Şah Türbesi'nin...

Haberi Oku