Ekonomi:
2014 yılının ilk torba yasa teklifi kabul edildi. Torba yasanın içeriğinde neler var. Hangi düzenlemeler var?
Hükümet 2014 yılına girerken bir torba yasa daha meclis gündemine getirerek bazı mağduriyetlerin önüne geçmek istiyor. Bu yasada özellikle çalışma hayatını etkileyecek önemli değişiklikler var.  Yüzbinlerce insanın hayatını etkileyeck olan taşeron işçiler ile ilgili bazı öenmli değişiklikler yapılacak. Diğer bir çalışma ise 4C'li çalışanlar içinde yapılacak. İşte 2014 torba yasasında yapılacak olan düzenlemeler...

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda, kamuoyunda 'Torba Yasası' olarak bilinen yasa teklifinin görüşülmesine devam ediliyor.


Meclis Genel Kurulu'nda, içinde internete ilişkin düzenlemelerin de yer aldığı Torba Tasarı kabul edildi. Yasaya göre özel hayatın gizliliğinin ihlaline bağlı olarak gecikmesinde sakınca bulunan hallerde doğrudan TİB Başkanının emri üzerine erişim engellenmesi Başkanlık tarafından yapılacak.

Genel Kurul'da, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı kabul edildi.

Yasaya göre, Engelliler Hakkında Kanuna göre kurulan korumalı iş yerlerinde istihdam edilen zihinsel ve ruhsal engelli çalışanlar için yapılan ücret ödemelerinin yıllık brüt tutarının yüzde 100'ü tutarında iş yeri indirimi yapılacak.

65 yaşını doldurmuş hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarı asgari ücretin aylık net tutarının üçte birinden az olan Türk vatandaşlarına Kamu İhale Kanununa tabi usule göre hizmet alımıyla bakım hizmeti verilebilecek.

-YÜZ BİN LİRAYA KADAR İDARİ PARA CEZASI VERİLECEK-

İnternette yer sağlayıcı, yer sağladığı hukuka aykırı içeriği haberdar edilmesi halinde yayından çıkarmakla yükümlü olacak. Yer sağlayıcı, Başkanlığın talep ettiği bilgileri talep edilen şekilde Başkanlığa teslim etmekle ve Başkanlıkça bildirilen tedbirleri almakla yükümlü olacak. Yer sağlayıcılık bildiriminde bulunmayan veya bu kanundaki yükümlülüklerini yerine getirmeyen yer sağlayıcı hakkında Başkanlık tarafından on bin Türk Lirasından yüz bin Türk Lirasına kadar idari para cezası verilecek.

-ERİŞİM SAĞLAYICILARI BİRLİĞİ-

Erişim Sağlayıcıları Birliği kurulacak. Birlik, Elektronik Haberleşme Kanunu kapsamında yetkilendirilen tüm internet servis sağlayıcıları ile internet erişim hizmeti veren diğer işletmecilerin katılmasıyla oluşan ve koordinasyonu sağlayan bir kuruluş olacak.

Birliğe üye olmayan internet servis sağlayıcıları faaliyette bulunamayacak.

-İNTERNET KAFELER-

Ticari amaçla olup olmadığına bakılmaksızın bütün internet toplu kullanım sağlayıcılar, konusu suç oluşturan içeriklere erişimin engellenmesi ve kullanıma ilişkin erişim kayıtlarının tutulması hususlarında yönetmelikle belirlenen tedbirleri almakla yükümlü olacak. Yükümlülüklerini ihlal eden ticari amaçla toplu kullanım sağlayıcılarına, ihlalin ağırlığına göre yönetmelikle belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde uyarma, bin Türk Lirasından on beş bin Türk Lirasına kadar idari para cezası verilecek.

-ERİŞİMİN YAYINDAN ÇIKARILMASI VE ERİŞİMİN ENGELLENMESİ-

İnternet ortamında yapılan yayın içeriği nedeniyle kişilik haklarının ihlal edildiğini iddia eden gerçek ve tüzel kişiler ile kurum ve kuruluşlar içerik sağlayıcısına, buna ulaşamaması halinde yer sağlayıcısına başvurarak içeriğe erişimin engellenmesini de isteyebilecek.

İnternet ortamında yapılan yayın içeriği nedeniyle kişilik hakları ihlal edilenlerin talepleri doğrultusunda hakim erişimin engellenmesine karar verebilecek.

-ÖZEL HAYATIN GİZLİLİĞİ NEDENİYLE İÇERİĞE ERİŞİMİN ENGELLENMESİ-

İnternet ortamında yapılan yayın içeriği nedeniyle özel hayatının gizliliğinin ihlal edildiğini iddia eden kişiler, Başkanlığa doğrudan başvurarak içeriğe erişimin engellenmesi tedbirinin uygulanmasını isteyebilecek.

-TİB BAŞKANININ EMRİ ÜZERİNE ERİŞİM ENGELLENMESİ BAŞKANLIK TARAFINDAN YAPILACAK-

Özel hayatın gizliliğinin ihlaline bağlı olarak gecikmesinde sakınca bulunan hallerde doğrudan Başkanın emri üzerine erişim engellenmesi Başkanlık tarafından yapılacak.

-SİBER GÜVENLİK KURULU-

Siber güvenlikle ilgili olarak Bakanın başkanlığında Siber Güvenlik Kurulu kurulacak.

(ANKA)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Misafir Avatar
zozan 8 ay önce

4 yıllık üniversite mezunu kadrolu işçiler içinde kadro verilmesini rica ediyoruz meclisten

Misafir Avatar
ömer colak 8 ay önce

İtfaiyede ve zabita alimlarinda neden yas sartni 35 yapmiyorlar herkes bu komudan rahatsiz insallah yonetmennlikle degistirirler

Misafir Avatar
rıfkım 8 ay önce

bu torbayada vekil imamlar eklenmezse yazık olur.

Misafir Avatar
erdal 8 ay önce

birde emeklilikte yaşa takılanlara el atsa başbakan çok iyi olacak

Misafir Avatar
emin inci 8 ay önce

bu torba yasaya neden fahri kköğreticileri ve vekiller alınmıyor hayretle takip ediyorum

Misafir Avatar
ismail 8 ay önce

ssk emeklilerinin emekli maaşı hesaplamalarındaki haksızlığın giderilmesinide talep ediyoruz çünkü çok pirimi olan az az pirimi olan çok maaş almaktadır

Misafir Avatar
sevketsusur 8 ay önce

TORBA YASASININ ÇIKMIŞ OLMASI BİZLERİNDE SORUNLARINI ELE ALINMADIYSA HİÇ ANLAMI YOK BİZLERİN SORUNU 2003 TARİHİNDE ÇIKMIŞ OLAN AF YASASINDA GERİYE DÖNÜK BORÇLANMA YAPAMAMIŞ O ĞÜNÜN BORÇLU İSTEGE BAĞLI S.S.K LI VATANDAŞLARIN SORUNLARINI ELE ALINMADIYSA TORBA YASASININ HİÇ ANLAMI YOK O GÜNÜN BORÇLUSU BORCUNU ÖDİYEMİYEN VATANDAŞLARA BİR ŞANS DAHA VERİLMESİNİ RİCA EDİYORUZ SAYGILARIMLA

Karayollarında durum
ANKARA (AA) - Karayollarının yol yapım ve bakım-onarım çalışmaları sürdürülen kesimlerinde ulaşım...

Haberi Oku