Yaşam:
Dershaneler kapatılacak mı? Cemaat ne dedi?
CHP'li vekiller dersaneleri kapatacak taslağın yasalaşması halinde eğitimin büyük yara alacağı, sosyal sorunların vuku bulacağı konusunda ortak görüş bildirdi. Öte yandan akademisyen Fuat Keyman ise konunun AK Parti ile Fethullah Gülen arasındaki gerginliği arttıracağını düşünüyor.
 
TANRIKULU: DERSANELER ÖNEMLİ HİZMET SUNUYOR
 
Konuyla ilgili olarak CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu şunları söyledi:
 
“Dershaneler, milli eğitim sisteminin önemli parçasıdır. Önemli bir hizmet sunuyor. Dershanelerin eğitimde eşitsizliğin giderilmesinde büyük katkısı olduğu muhakkak. Bu katkının görmezden gelinmesini; konunun toplumda yeterince tartışılmadan, yerine ne konulacağı saptanmadan başka hesap ve kaygılar ile taslak ortaya atılmasını doğru bulmuyorum."
 
DERSHANLER TÜRKİYE'NİN GERÇEĞİ
 
CHP İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın ise şu ifadeleri kullandı:
 
“Dershaneler, Türkiye’nin bir gerçeğidir. Bu gerçeği görmezden gelemezsiniz. Eğitim sisteminde dershanelere gerek duyulmadığı takdirde konu tartışılır. O başka ama şu eğitim sisteminde dershaneler bir gerçektir. Herkesin parası pulu yoktur. Zannediliyor ki; dershaneye gitmek için para gerekiyor, parası olmayan dershaneye gidemez. Aksine dershaneyi kaldırırsanız parası olanlar özel hoca tutacak. Onlar gidecek özel hocadan aldığı derslerle üniversiteye girecek. Ama orta ve alt gelir grubundan insanlar dershaneye gidemediği için bir üniversiteye giremeyecek. Yani eğitim sistemine baktığımızda dershaneler olmazsa olmazdır. Dershanelerin kapatılması yanlıştır. İktidar kapatmayı kafaya koyduysa bunda art niyet aranmalıdır. Yani bizler, bu uygulamayı kimi kesimleri piyasadan yok etmek amacı ile atılmış adım olarak görüyoruz. CHP olarak dershanelerin kapatılmaması için elden gelen gayreti ortaya koyacağız."
 
ŞU AN DERSHANELERE İHTİYAÇ VAR
 
CHP Grup Başkanvekili Engin Altay da dershanelerin kapatılmaması gerektiğini söyledi. 
 
Dershaneye olan ihtiyacın ortadan kaldırılmasını isteyen Altay, "Bu arz-talep meselesi. Dershane gerçeği vardır. Şu anda buna bir ihtiyaç var." dedi.
 
FUAT KEYMAN: AK PARTİ İLE GÜLEN GERGİNLİĞİ DERİNLEŞEBİLİR
 
Öte yandan bazı akademisyenler de benzeri görüşler ortaya koydu. Konuyla ilgili olarak konuşan Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi Başkanı Prof. Dr. Fuat Keyman:
 
"Taslağı okudum. Bu şok gibi oldu, bende. Böyle bir uygulama AK Parti ile Gülen hareketinin gerginliğini derinleştirebilir."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Kocasında 3 Saat Sonra Öldü
Astım hastası 76 yaşındaki Cevdet Durakoğlu, dün akşam fenalaştı ve hastaneye kaldırıldı. Hastanede...

Haberi Oku