Eğitim:
Devamsızlık hakkı 10 Gün
Ortaöğretim Genel Müdürü Ercan Türk, yönetmelik değişikliğiyle ilgili yaptığı açıklamada, ortaöğretimle ilgili 11 yönetmelik ve 4 yönerge içeriğinde bulunan 832 maddelik mevzuat hükümlerinin sadeleştirilip güncellendiğini, 227 madde ve 3 geçici maddeyle ilk defa bir çatı yönetmelik altında toplandığını belirtti.

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) hazırlanan ve güncellenen ortaöğretime geçiş sistemine yer verilen Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nde, ortaöğretim kurumlarına devam zorunluluğu getirilerek, özürsüz devamsızlık 10 günle, özürlü özürsüz toplam devamsızlık ise 45 günle sınırlandırıldı.

Yapılan diğer değişikliklere göre, uygulamadaki puan ve notla değerlendirme esasına dayanan ikili ölçme değerlendirme sistemi, sadece puanı esas alan tekli değerlendirme sistemine dönüştürüldü.

NOTLAR YENİDEN BELİRLENDİ

Başarı puanı 45'den 50 puana yükseltildi, öğrencinin, ders yılı sonunda herhangi bir dersten başarılı sayılabilmesine yönelik puanlar yeniden belirlendi.

Ortalama yükseltme sınavları kaldırıldı, komisyon marifetiyle yapılan sorumluluk sınavları ise ilgili dersin öğretmeni tarafından yılda 2 kez yapılacak.

SORUMLU OLARAKSINIF GEÇME

Sınıf bazında başarısız ders sayısı en fazla 3 olanlarla alt sınıflar da dahil toplam 6 dersten başarısız olanların sorumlu olarak sınıf geçmelerine imkan verildi. Ayrıca bilgi edinmeyle ilgili mevzuat doğrultusunda öğrenciler sınav notlarına itirazda bulunabilecek.

ÜSTÜN BAŞARI BELGESİ

Ortaöğrenim süresince en az 3 öğretim yılının tüm dönemlerinde takdir belgesi alan öğrencilere üstün başarı belgesi verilmesi kararlaştırıldı.

OKULLAR 7/24 SAAT AÇIK OLACAK
Bireylerin hayat boyu eğitim uygulamaları kapsamında okulların bina, tesis, araç-gereç, personel ve kapasitelerinden azami derecede yararlandırılmasına imkan verileceğini de belirten Ortaöğretim Genel Müdürü Ercan Türk, okulların hafta sonu, yarıyıl ve yaz tatilleri dahil olmak üzere gerektiğinde 07.00-24.00 saatleri arasında yıl boyunca açık bulundurularak, şartları uygun olan bütün okullardan tam gün, tam yıl yararlanılabilmesine imkan verildiğini de ifade etti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Misafir Avatar
taha 6 ay önce

Oldu olcak liseleri yAtili okul yapindaa devamsizlik olmasin

Misafir Avatar
yasin 12 ay önce

bence çok kötü bi uygulama öğrencilerin görüşü alınmadan buuygulama yapılmakta biz meslek lisesi öğrencileri olarak bu uygumamanın bizi mağdur edeceği kanatindeyiz lütfen bukararı yeniden gözden geçirmenizi temenni ediyorum bu nasıl anlayışhala anlam veremedim bu kanun öğrencinin çalışma ve sosyal hayatını olumsuz etkileyecektir haberiniz ola sayın meb yetkilileri öyle olur olmaz yasayı onaylamayın yoksa etkiye tepki yapar.

Misafir Avatar
erhan 12 ay önce

Şimdiye kadar 10 gün yapmadinız bu devamsizligi şimdiden.sonrami yapiyorlar 10 gün haksizlik bu şimdi liseye baslayanlar icin

Misafir Avatar
yasin 12 ay önce

meb. bari yaz tatilinide 1 ay yap.devamsızlıgı 5 gün yap .gecme notunuda +70 yap zilleride 2 dakkika yapda yürürken ayakda işeriz artık

Misafir Avatar
??? 12 ay önce

10 devamsızlık ne

Misafir Avatar
Sümeyye 12 ay önce

Bu ne saçmalıktır ! 20 gün bile yetmezken 10 gün nedemek abi? biraz kendi yerinize koyun bizide empati yapın.
Siz hiçmi öğrenci olmadınız zaten meslek lisesindeyim hiç bi eğitim aldığımız yok düz liselerde anadolu oldu şimdi her önüne gelen ipsiz sapsız öğrenciler meslek lisesine gelecek zaten. Sözlü notuda yok sız bizim nasıl liseyi geçmemizi bekliyosunuz !! İNSAFFFFFFF İNSAFFFFFFFFFFF.

Misafir Avatar
kaan 12 ay önce

10 gun devamsızlık ne ya zaten her gun geç klaıyoruz devamsızlkların çogu sabah geç kalmaktan yarım gun yıyoruz oldu olacak bızıde sınıfta bırakın okumayalım

Misafir Avatar
Taylan 12 ay önce

Eğitim sisteminin ettiniz hadi devamsızlığıda geçtim +50 nedir arkadaşlar nasıl bi zihniyettir bu bu uygulamanın kalkması dileğiyle...

2014-2015 Okullar ne zaman başlıyor? E okul...
2014-2015 Eğitim Öğretim ne zaman başlıyor? Okullar ne zaman başlıyor? Koskoca bir tatili geride bırakan...

Haberi Oku