Güncel:
Emeklilikte yaşa takılanlar için Finlandiya formülü-2013
Habertur TV'de öğle kuşağında canlı yayına çıkan Sosyal Güvenlik Müşaviri ve yazar Ali Tezel'den önemli açıklamalar geldi. Emekli olanlar için ve emeklilikte yaşa takılanlar için açıklamalar yapan Tezel programa gelen soruları da cevapladı. 
 
Binlerce yaş mağdurunun izlediği ve soru gönderdiği programda merak edilen konuları ele alan müşavir yaş mağdurlarına tarih verdi. 
 
Emeklilikte yaşa takılanlara çok büyük bir haksızlık yapıldığını ve kimi vatandaşların 3 yıl kimlerinin ise 20 yıl mağdur edildiğini belirtti. Ali Tezel EYT ile ilgili şunları söyledi: "Haksızlık yapılan bu insanlar bir şekilde hayatlarını sürdürmek durumunda. İşin enteresanı, devlet emekli olmak için gençsiniz diyor, işe girmek istediklerinde de yaşlısınız tepkisi ile karşılaşıyorlar. Onlar da bu konudan dollayı çok mağdur. 
 
Ama emeklilikte yaşa takılanlar grubu çok iyi çalışıyorlar, gayet iyi örgütlendiler. Hükümette bu konu üzerinde bazı çalışmalar başlattı. Emekli olmasına 2 yıl kalanların ve SSK'dan sigortalı olanların düşük maaş ile emekli edilmesi söz konusu. Bundan Bağ-Kur'lular ve memurlar yararlanamıyor."
 
EYT için Finlandiya örneği mi geliyor
 
2 yılı kalmış olanlara "%5 eksik maaşa razı ol, 2 yıl önce emekli ol" gibi bir uygulama gelebilir. Bu yöntem Finlandiya'da uygulanan bir formül zaten. Bu noktada "2 yıl sonra maaşım tekrar normale dönecek mi?" sorusu geliyor. Hayır alamayacaklar 2 yıl önce emekli olanlar hayatları boyunca yüzde 5 eksik maaş alacaklar." 
 
Emeklilikte yaşa takılanlar için tarih veren Sosyal Güvenlik Müşaviri Ali Tezel: "Şubat ayına kadar bu yasa çıkarsa çıkar. Yoksa bu Şubat 2014'ten sonra çıkması çok zor demektir."
 


Cihan Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Misafir Avatar
misafır 12 ay önce

Eevet bende 1999'dan önce sigortalı oldum ve o tarihten beri bilfiil çalışıyorum. Yaştan dolayı 10 yıl vurdu bana. Bunun 5,5 yılını çalıştım. Hemen hemen 4,5 yılım kaldı. Şikayetçiyim bu iş böyle olmaz. 2 yılı kalanlara diyorlar. Peki bizim günahımız ne. Ben neden 10 yıl fazladan çalışmak zorunda kalıyorum. Neden 20 senede değilde 30 senede emeklilik hakkı kazanıyorum. Yani diyorlarki ölene kadar çalış, ölünce maaşına devlet el koyar. Bu paranın helal olacağınımı zannediyorlar. Sayın yetkililer duyun sesimizi. Oy zamanı gelirsiniz hava atmaya. Oyları topladıktan sonrası tırt. Yeter artık hergün bir karar değişiyor, inan artık hiçbir şeyi takip edemez olduk. Herşey birilerinin çıkarları için sadece

Misafir Avatar
emekli olamayan 13 ay önce

25 yıldır pirim ödeyip çalıştık adalet ve kalkınma partisi ise adalet yerine gelsin 1999 baş örtüsü sorunu olanları geri işlerine gönderdiler mağdur diye bizim mağdurlumuz nerde (zalimler için cehennem çok yaşa)

Misafir Avatar
Kazım 13 ay önce

İş bulamıyoruz yaşlısın deniyor resmen sap gibi ortadayız ya devlette iş verin bize yada emekli edin gerçekten durum ciddi..

Misafir Avatar
Hüseyin 13 ay önce

Benim maddi durumum bozuksa veya işime yatırım için tasarruf ediyorsam evimdeki eski eşyaları değiştirmem ama belediyeler her gün boş yerleri çiçeklendiriyor iki üç ay sonra yeni çiçekler ekiyorlar durmadan park ve kaldırım düzenlemesi yapıyorlar ondan sonra emekliliğe hak kazananların maaşlarını nasıl öderiz diyorlar siz şu belediye harcamalarını biraz kısıtlasanız evimin önünde park var benim paramla yapılıyor ama evimde öyle bir lüks yok

Misafir Avatar
gökhan 13 ay önce

Rabbim Herkese sağlık sıhhat versin bazende en hayırlısı ölüm diyorum

Misafir Avatar
gökhan 13 ay önce

Astım alerjik var nefes darlığı var tansiyon var bazı rahatsız liklar var yazmak istemiyorum 40 yaşındayım 1senedir çalışamıyorum zaten 93 yılında başlangıç var 6bin olmuş dur pirimim valla ben ne yapacağım bilmiyorum

Misafir Avatar
gökhan 13 ay önce

Tek sözüm var ben astım hastasıyım çalışamıyorum 40 yaşındayım 14senem var emekliliğe vallahi billahi yazık daha ne diyim

Misafir Avatar
MUSTAFA 13 ay önce

Benim anlamadığım bu kadar yaş mağduru var ama hala akp yüzde 50 oy alıyor...

Necdet Paşa:2 bin yıllık bu şerefli formaya...
Genelkurmay Başkanı Necdet Özel bugün KKK Balıkesir Astsubay MYO'dan mezun olan astsubayların diploma törenine...

Haberi Oku