Kültür-Sanat:
Çanakkale 1915 Filmi Vizyona Girdi. Fragman İzle

Fida Film'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Çanakkale 1915 Filmi çekimlerine Murat Akdilek ve Serkan Balbal ortak yapımcılığında Mayıs ayında başlandı. ''Çanakkale 1915'' filminin yönetmenliğini ise Yeşim Sezgin üstlendi.
 
Filmle, yakın tarihin en önemli savaşlarından Çanakkale Zaferi, ilk defa beyazperdeye aktarılmış oldu.  Çanakkale 1915 Filmi'nin çekşmleri ortalama 8 hafta sürdü.
 
Çanakkale 1915 Filmi için 2000'in üzerinde asker kostümü dikilirken, köylü, şehirli ve meslek gruplarına ait binlerce kostüm hazırlatıldı.
 
Savaş sahnelerinin canlandırılması için yüzlerce metre uzunluğunda siperler kazılan Çanakkale 1915 Filmi'nde savaş sahneleri için 500 kişilik yardımcı oyuncu kadrosu askeri eğitim alaral rol yaptı.
 
Film için 3 yüksek rütbeli subaydan danışmanlık alınırken, döneme ait silah, tüfek ve topların yanı sıra bazı özel topların mekanizması inşa edildi ve herşeyin aslına uygun olmasına dikkat edildi.
 
Çanakkale 1915 Filmi'nin Özeti, Konusu ve Fragmanı

Rus Harbi, Balkan Savaşları, elden çıkan topraklar ve verilen ağır yenilgilerle 20. yüzyılın başları Osmanlı Devleti için çok büyük maddi ve manevi kayıplarla gelir. Rumeli toprakları kaybedilmiş, eziyet gören Osmanlı tebaası Anadolu'ya göç etmeye başlamış, Osmanlı orduda büyük kayıplar yaşamıştır. 1914'te 1.Dünya Savaşı'nın patlak vermesi ve Osmanlı'nın İttifak Devletleri ile yeniden savaşa girmesi sonucu Anadolu’da eli silah tutan tüm genç erkekler için seferberlik emri çıkar. 


 
Şimdiye kadar ağır yenilgiler alan Osmanlı vatan bellediği toprakları korumak için var gücüyle yeniden birlik olur. Osmanlının eğitim, görmüş genç ve yetenekli beyinleri de gönüllü olarak askere yazılır. İşte gencecik Veli ve Mehmet Ali de bu askerler arasındadır. 
 
Kısa süre içerisinde Maydos (Eceabat)'a tayin edilirler ve Conk Bayırı’nda İngiliz kuvvetlerine karşı tarihin daha önce yazmadığı bir inanç ve cesaretle savaşırlar. Mustafa Kemal’in komutanısına atandığı yeni kurulan 19. Tümen’e katılırlar. Öte yandan Çanakkale Boğazı’nın savunmasından sorumlu Cevat Paşa da bir yandan destek beklemekte diğer yandan mayın hatları için hesap yapmaktadır. 
 
İngilizler ve Fransızlar 18 Mart 1915 günü müthiş bir askeri kuvvetle boğaza giriş yaparlar; fakat vatan toprağı olan Çanakkale Boğazı’nı geçmek sandıkları kadar kolay olmayacaktır. Defalarca denizden ve karadan saldırırlar ama karşılarında üstün cesaretleriyle Veli’yi, Mehmet Ali’yi, Bigalı Mehmet Çavuş’u, Nusrat Mayın Gemisi’ini, Seyit Onbaşı’yı, Hilmi Şanlıtop’u, Hüseyin Avni Bey’i, Boyabatlı Mustafa’yı,Yüzbaşı Faik’i, Şefik Bey’i ve Mustafa Kemal Paşa’yı bulurlar.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Tarihi Silifke Kalesi gün yüzüne çıkıyor
KONYA (AA) - Selçuk Üniversitesi (SÜ) tarafından 2011 yılından bu yana sürdürülen Silifke Kalesi kazı...

Haberi Oku