Eğitim:
2012 DGS tercih sonuçları ne zaman açıklanır? Dikey Geçiş Sınavı
Yerleştirme sonuçları ÖSYM"nin ınternet sayfasında yayımlanacak, adaylara belge gönderilmeyecektir.

ÖSYM"nin İnternet sayfasında ilân edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir. Yükseköğretim programlarına yerleşen adayları gösteren fotoğraflı yerleştirme sonuçları, adayların yerleştirildikleri yükseköğretim programlarının bağlı olduğu üniversite rektörlüklerine ÖSYM tarafından elektronik ortamda gönderilecektir.

2012-DGS sonuçlarına göre bir yükseköğretim lisans programına yerleştirilen adayların kayıt hakları yalnız 2012-2013 öğretim yılı için geçerlidir.

Bir yükseköğretim programına yerleşenler kayıt işlemleri için ilgili üniversiteye başvuracaklardır. Bir öğrencinin, aynı öğretim yılında, birden fazla yükseköğretim kurumunda (açık öğretim programları hariç) kayıtlı öğrenci olarak öğrenimini sürdürmesi mümkün değildir.

ÖSYM"nin gerek yükseköğretim kurumlarındaki kayıt işlemleri gerekse yükseköğretim kurumları arasındaki yatay geçiş işlemleri ile hiçbir ilişkisi yoktur. Bu konudaki bütün başvuruların doğrudan ilgili yükseköğretim kurumlarına yapılması gerekmektedir.

PEKİ YERLEŞTİRME İŞLEMİ NASIL OLACAK?

Yerleştirme işlemi, adayların 2012-DGS puanları, tercihleri ve yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak bilgisayarla yapılacaktır.

Programlara yerleştirme işleminde puan en önemli rolü oynamaktadır. Örneğin T programını, aday A birinci tercihinde, aday B dördüncü tercihinde göstermiş olsun. Aday B"nin puanı aday A"dan yüksekse ve aday B ilk üç tercihine puanı yetmediği için yerleştirilmemiş ise T programına puanı daha yüksek olduğu için aday B yerleşecektir.

Aynı programı tercih etmiş olan adayların 2012-DGS puanlarının eşit olması durumunda, daha büyük ağırlıkla katılan standart puanı yüksek olana (eşit ağırlıklı 2012-DGS puanında sayısal standart puanı yüksek olan), eşitlik yine sürdüğü takdirde ÖBP yüksek olana öncelik verilecektir.

Eşitlik yine sürdüğü takdirde söz konusu programı daha üst tercihinde gösterene, eşitlik yine de sürdüğü takdirde doğum tarihi günümüze daha yakın (yaşı küçük) olana öncelik verilecektir.

ÖSYM 2011 DGS Tercihlerini 22-26 Ağustos 2011 tarihleri arasında almıştı.

Daha sonra bu süreyi 5 Eylül 2011 tarihine kadar uzatmıştı.ÖSYM 2011 DGS Yerleştirme sonuçlarını 8 Eylül 2011 tarihinde açıklamıştı.2011-DGS Ek Yerleştirme tercihleri 10-13 Ekim 2011 tarihleri arasında almış 17 Ekim 2011 de de Ek Yerleştirme sonuçlarını açıklamıştı.

2012 DGS Tercih İşlemleri 29 Ağustos-4 Eylül 2012 tarihleri arasında alınacak.Tahminlerimize göre 2012 DGS Yerleştirme Sonuçlarının 7-10 Eylül 2012 tarihinde açıklanması beklenecek.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Misafir Avatar
Samet 2 yıl önce

Baya baya acıklamıslar :)

Misafir Avatar
bilal akdemir 2 yıl önce

2012 dgs tercih klavuzunda bilg. öğretmenliğinde bazı üniversiteler yazılması unutulmuş puanları da düşük yaklaşık 5 üniversite olmalı. bunları 2011 tercih klavusuyla karşılaştırırsanız bulunur. ama artık geçmiş olsun.

Misafir Avatar
miku 2 yıl önce

inş dgs sınav sonucları gıbı gec acıklanmaz

Misafir Avatar
ertuğrul 2 yıl önce

bu saatten siteye girmeye başladım ama hareketlilik yok kim bilir ne zaman açıklanacak.birde arkadaslar geri dönüşümlü krediye bide yurtlara devler yani ne zaman basvuru oluyo bilen varsa bi yardımcı olun ya

Misafir Avatar
Idil C. 2 yıl önce

su sacma dgs 2012 tercih klavuzunda ' bazi universitelerin bolumunde 3 basamakli tercih kodu vardi okdar lanet okudumki o bolumleri tercih edemedim cunku hata verdi 3 haneli oldugu icin.Zaten dgs sinav sonuclari fiyasko o ayri sorun.
Simdi merakla sevgili osym'nin yerlestrme sonuclarini bekliyorum cooook mutluyummm. ?!?!

Misafir Avatar
bilal tümtürk 2 yıl önce

yarn 5 ten snra açıklanack

Misafir Avatar
baris 2 yıl önce

Arkadaslar osym neden dgs de siralama vermiyo? Tercihler siralamaya gore daha duzgun yapiliyo

Misafir Avatar
emel 2 yıl önce

neden bu yıl taban ve tavan puanları açıklanmadı bilen varsa beni aydınlatsın?

Öğretmen Atamaları Ne Zaman? Öğretmen Atamaları...
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı öğretmen atamalarının 12 ya da 14 Eylül tarihlerinde yapılacağını açıklayarak...

Haberi Oku