Siyaset:
Brüt 51 bin TL danışman maaşı olur mu ?
Başbakanlık’a bağlı bir kurumda danışman olarak görev yapan kişinin 30 bin TL maaş aldığı ortaya çıktı. Bu tespiti yapan Başbakanlık Etik Kurulu, “Danışmanın danışmanlık yaptığı başkandan yaklaşık 3 kat daha fazla ücret aldığı anlaşılmıştır” diye raporuna yazdı.

VATANDAŞ ŞİKAYET ETTİ
Etik Kurulu’na 11 Kasım 2011′de bir vatandaşın yaptığı başvuruda, X kurumundaki fahiş maaşlar ile mevzuata aykırı işlemler şikayet edildi. Kurul, o kurumla ilgili inceleme yaptı ve iddiaların gerçek olduğu bilgisine ulaşıldı. 17 Şubat 2012 tarihli kararda kurum ve ilgili isimler kodlanarak şu tespit yapıldı:

EURO ÜZERİNDEN ÖDEME
“Kurum’da baş danışman olarak görev yapan C’ye brüt 22.100 Euro, net 13.000 Euro ödendiği (yaklaşık brüt 51.000 TL, net 30.000 TL), bunun M Danışmanlık şirketi üzerinden yapıldığı, şirkete ayrıca yüzde 4 komisyon ödendiği, sözkonusu kişinin danışman olarak istihdam edilmesi için Başbakan’dan onay alınmadığı anlaşılmıştır.”

“ÖZEL BİR KONUM VERİLDİ”
Raporda özel danışman için yapılan uygulamalar şu şekilde eleştirildi: “Söz konusu danışmana özel yer verilerek Daire Başkanı’nın da üstünde bir pozisyon verildiği görülmüştür. C’den önce danışman olarak görev yapan N’ye 18.000 Dolar net ücret ödenmiş, ancak bu kişi ile kurum sözleşme imzalayarak bu akdin Borçlar Kanunu hükümlerine tabi olduğu açıkça ifade edilmiştir.”

Raporda kurumun maaş skalası da hatırlatıldı. Buna göre 30 bin TL maaş alan danışmanın amiri durumundaki Başkan’a en fazla 8 bin 778 TL, Daire Başkanı’na ise 7 bin 501 TL maaş verilebileceği belirtildi.

SERDAR ARSEVEN DE GÜNDEME GETİRMİŞTİ
Yeni Akit yazarı Serdar Arseven de kamudaki danışman maaşlarını gündeme getirmişti. 

Bizler, 28 Şubat zihniyetinin -tamamen- hakim olduğu yıllar boyu nelerle uğraştık malûm.

Birçok mevzu, bunlardan bir bölümü de "kamu"daki inanılmaz vurgun, israf, lâkayıtlıkla ilgiliydi....

Serdar Arseven'in yazısını okumak için tıklayınız...
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Misafir Avatar
mehmet 2 yıl önce

emeklilik haklarımızı vermiyorlar paraları saga sola savuruyorlar allah burunlarından getirir inşaallah

Cumhurbaşkanı Erdoğan resepsiyonda türkü...
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolasıyla Çankaya Köşkü'nde düzenlenen...

Haberi Oku