Güncel:
CHP, ADP (Aydın Doğan Partisi)  oldu!..
Doğan önce CEO'su Nebil İlseven'i CHP İstanbul İl Başkanı olarak "atadı", ardından Oktay Ekşi'yi CHP'li yaptı. Doğan grubu daha önce de, CHP'nin ortak olduğu İş Bankası ile POAÞ ortaklığı gerçekleştirmiş, sonrasında bilinen yöntemlerle ve de kanuni yollardan POAÞ'ın İş Bankası hisselerini almıştı.
YÜRÜ YA KULUM!..
Medya varlıklarını satmak için pazarlıklara başlayan Doğan Grubu, Türkiye’nin en büyük akaryakıt şirketi Petrol Ofisi’ndeki % 54.17′lik hissesini Avusturyalı OMV’ye 1.4 milyar dolara satarak sektörden çekilmişti. Temettü de eklendiğinde Doğan’ın kasasına 1.66 milyar dolar girmiş. Doğan, PO hisselerini 7 yıl taksitle almış ve parayı şirketin kârından ödemişti

Medyadaki varlıklarının satışı için ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs’a yetki veren Doğan Grubu, enerji sektöründeki iştiraki Petrol Ofisi’ndeki payını Avusturyalı ortağı OMV’ye satmak için anlaşmişti. Yüzde 54.17′lik Petrol Ofisi hissesini OMV’ye satış için pazarlıklara başladığını duyuran Doğan Holding’den  yapılan açıklamada hisse satışı konusunda taraflar arasında anlaşıldığı, yüzde 54.17′lik hisse için 1 milyar euro fiyat (Yaklaşık 1.4 milyar dolar) belirlendiği belirtilmişti. Doğan Holding’den İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’na (İMKB) gönderilen açıklamada, satışın gerekli yasal izinlerin alınmasının ardından tamamlanacağı belirtilmişti. PO’nun hisselerini alan OMV ise Viyana Borsası’na yaptığı açıklamada işlemin 3 ay içinde tamamlanmasının beklendiği vurgulamıştı.

“TÜRKİYE’Yİ ÜS YAPACAÐIZ”

2006 yılında İş Bankası’ndaki PO paylarını satın alarak Avusturyalı OMV’ye satan Doğan Grubu, Maliye’nin ard arda kestiği vergi cezalarından sonra PO’daki payının tamamını OMV’ye satmak için görüşmelere başladığını duyurmuş, ancak satış görüşmeleri askıya alınmıştı. Son olarak 21 Ekim 2010′da İMKB’ye gönderilen açıklamada satış görüşmelerine kaldığı yerden devam edilmesine karar verildiği duyurulmuştu.

3 bin 140 istasyonu var 333+++

1941′DE kurulan Petrol Ofisi’nin 3 bin 140 istasyonu, 10 akaryakıt terminali, 2 LPG terminali, 35 havalimanı ikmal ünitesi, 1 madeni yağ fabrikası ve bin 100 personeli bulunuyor. Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s satış duyurulmadan önce “Doğan satarsa OMV’nin kredi notu artar” açıklamasını yapmıştı. Kredi ölçütlerinin iyileşeceğini gerekçe göstererek şirketin notunu olası artırım için olumlu izlemeye alan kuruluş, satış halinde kredi notunun ne olacağına üç ay içinde karar verebileceğini belirtti. Petrol Ofisi’nun uzun vadeli kredi notu “B+” seviyesinde.

İYİ TİCARET!..
Doğan Holding’in enerji sektöründeki macerası sona ererken, Petrol Ofisi’nin 2000 yılında DSP- MHP-ANAP iktidarı döneminde başlayan özel sektör macerası yeni boyuta taşınmıştı..

2000 yılında CHP'nin ortak oldğu  İş Bankası ile birlikte şirketin yüzde 51′ini özelleştirme ihalesinde 1 milyar 260 milyon dolara satın alan Doğan Grubu, iki yıl sonra da Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın (ÖİB) elinde kalan yüzde 25.83′lük hisseyi de 169 milyon dolara devralmıştı. Bu alımla Doğan Grubu-İş Bankası ortaklığı Petrol Ofisi için 1 milyar 429 milyon dolarlık yükümlülük altına girdi. Satış sonrasında borcunu ödeyemeyen Doğan Grubu, ÖİB ile anlaşarak vadeyi 2007′ye uzattı. Böylece özelleştirmeden aldığı şirketin parasını kârla ödeme imkanına kavuştu.

Bu süreç içinde 2006′da İş Bankası’nın elindeki yüzde 44′lük hisseyi 616 milyon dolara satın aldı. Bu alımın hemen ardından elindeki hisselerin yüzde 34′ünü muazzam bir kârla 1 milyar 54 milyon dolara OMV’ye devretti. İş Bankası’ndan alım fiyatına göre toplam piyasa değeri 1.4 milyar dolar ederken, OMV’ye satış 3.1 milyar dolar üzerinden gerçekleşti. Böylece Doğan, Türkiye'nin işini en iyi bilen Holdingleri arasındaki yerini aldı. CHP'nin Doğan grubu mensuplarını bu üstün yeteneklerinden dolayı tercih ettiği belirtiliyor.

Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner118

banner113

CHP'de gündem revizyon
CHP'de imza yeter sayısına ulaşılamadığı gerekçesiyle olağanüstü kurultayın toplanmayacağının...

Haberi Oku