Güncel:
Anayasa Mahkemesi'nden siyasi partilere kötü haber
Anayasa Mahkemesi, siyasi partilere ilişkin 'kesin hesap' incelemelerinde sigara, prima ve traş bıçağı ile traş köpüğü gibi harcamaların parti gideri olarak gösterilemeyeceğine hükmetti. Yüksek Mahkeme, bu konudaki giderlerin Hazine'ye aktarılmasına karar verdi.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında, Anayasa Mahkemesi'nin Halkın Kurtuluş Partisi, Ebedi Nizam Partisi ve Aydınlık Türkiye Partisi'ne ilişkin 'yaptığı Siyasi Parti Malî Denetimi' sonuçları yer aldı. Karara göre Halkın Kurtuluş Partisi'nin 2008 yılı gelirleri 59 bin 510 lira, giderleri ise 58 bin 383 lira. Yüksek Mahkeme, partinin gelirlerinin 2820 sayılı Yasa'ya uygun olduğunu tespit etti.

Ebedi Nizam Partisi'nin 2008 ve 2009 yıllarına ait kesin hesaplarında dikkat çekici bilgiler yer aldı. Anayasa Mahkemesi'nin incelemelerine göre 2008 yılı gelirleri 14 bin 740 lira olan Ebedi Nizam Partisi'nin gider toplamı ise 14 bin 737 lira. 2008 yılında il ya da ilçe teşkilatı bulunmadığından partinin sadece genel merkez gelir ve giderlerini inceleyen Yüksek Mahkeme, kayıtlarda gider defterine yazılan penye, prima, sigara ve traş bıçağı ile traş köpüğünü parti giderlerinden kabul edilemeyeceğini vurguladı.

Parti yetkilileri, bu giderleri, "Genel Merkeze kuruluşa müteakip gelen partili ve gönüldaşlarımızın ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda Temsil ve Ağırlama aşamasındaki harcamaları içermektedir. Devam eden süreçte, bu konudaki temsil ve ağırlamaya yönelik ikramlara son verilmiş bulunmaktadır." diye açıkladı.

Ancak bu gerekçeyi kabul etmeyen Anayasa Mahkemesi, "Sözkonusu giderlerin siyasi faaliyetin icrası nedeniyle yapılan harcamalardan olmadığı, bu giderlerin kişisel olması nedeniyle parti amacına yönelik harcama olarak değerlendirilemeyeceği açıktır. Bu nedenle 102,84 lira'nin Hazine'ye irad kaydedilmesi gerekir." şeklinde karar verdi.

Ayrıca Ebedi Nizam Partisi'nin 2008 yılı defter ve belgeleri üzerinde yapılan incelemede, partinin 2008 yılında herhangi bir taşınmaz mal ve değeri yüz lirayı aşan taşınır mal ve menkul kıymet ediniminin olmadığının anlaşıldığı ifade edildi.

Anayasa Mahkemesi, 2009 yılında ise parti görevlilerinin vergi ile ilgili yükümlülüklerini zamanında yapmamaları sonucu oluşan pişmanlık zammı, gecikme zammı ile usulsüzlük cezalarının parti tüzel kişiliğini sorumlu tutma imkânı bulunmadığına dikkat çekti.

Yüksek Mahkeme, kesin hesapta gösterilen giderlerden parti amacına uygun ve parti tüzelkişiliği adına yapılmış harcama olarak kabulü mümkün görülmeyen 871,44 lira karşılığı parti malvarlığının 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu'nun 75. ve 76. maddeleri gereğince Hazine'ye irad kaydedilmesine oy birliğiyle karar verdi.

haberevet.com
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner118

banner113

CHP'de gündem revizyon
CHP'de imza yeter sayısına ulaşılamadığı gerekçesiyle olağanüstü kurultayın toplanmayacağının...

Haberi Oku