Ekonomi:
Merkez Bankası faizi yükseltti, Dolar düştü, Faiz lobisi kazandı

Türkiye'de istikrarsız ve karmaşık bir ortam yaratmaya çalışan faiz lobisi Gezi Parkı olaylarında olduğu gibi 17 Aralık sürecinde de ekonomiye büyük zarar verdi. Dolar kurunun birden hızlı bir şekilde yükselmeye başlaması herkes tarafından dikkatle izlendi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan faiz lobisine karşı koymak için faiz oranlarında değişikliğe gitmemesini istiyordu. Fakat doların hareketini frenlemek isteyen Merkez Bankası ve Para Politikası Kurulu zorunlu olarak faiz oranlarını yükseltti. Bu hemlenin ardından Dolar kuru seviyesi düşmeye başladı.
 

Merkez Bankası'nın ve PPK'nın gece verdiği kararın etkileri sabah saatlerinde borsalarında açılmasıyla etkisini gösterdi. Doler ve EURO düşmeye başladı. İstanbul Kapalı Çarşı'da dövizin ateş düşmeye başladı. Buna paralel olarak altın fiyatlarıda düştü. Dolar gece yarısı 2.17 seviyelerine düştü. EURO ise 3 TL'nin altına düşetek 2,98'i gördü. Rekorler kıran kur fiyatları şimdi düşüşe geçti. Faiz arttırımı kararı dövüzin düşmesine sağladı. Fakat faiz üzerinden kazanç sağlayan lobiler bu gelişmelere memnun oldu.

BU gelişmelerin tepkisi ABD'den de takip edildi. son 20 yıldır Türkiye'nin dünya piyasalarına bu kadar büyük bir etki yaptığı görülmediği bildiriliyor. Asyta ve ABD borsaları Türkiye'nin başlattığı domino etkisi ile yükseliyor. Malezya ve Hindistan paralarının değeri arttı. Japonya Borsası'nda yükselme oldu. Bunun gibi bir çok örnek daha sıralanabiliyor. 

 

Marjinal fonlama oranı yüzde 7,75'ten yüzde 12'ye yükseltildi.

 

Merkez Bankası'nın 2013 yılbaşından bu yana uyguladığı bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı şöyle:

 

 

Merkez Bankası'nın 2013 yıl başından bu yana uyguladığı kısa vadeli faiz oranları şöyle:
 

Sayı: 2014-07 28 Ocak 2014

 

PARA POLİTİKASI KURULU KARARI

 

Toplantı Tarihi: 28 Ocak 2014

 

Toplantıya Katılan Kurul Üyeleri

Erdem Başçı (Başkan), Ahmet Faruk Aysan, Murat Çetinkaya, Turalay Kenç, Necati Şahin, Abdullah Yavaş, Mehmet Yörükoğlu.

 

Merkez Bankası bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası ve Borsa İstanbul Repo–Ters Repo Pazarlarında uygulanmakta olan faiz oranları ile bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının aşağıdaki gibi belirlenmesine karar verilmiştir:

 

a) Gecelik faiz oranları: Marjinal fonlama oranı yüzde 7,75’ten yüzde 12’ye, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranı yüzde 6,75’ten yüzde 11,5’e, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 3,5’ten, yüzde 8’e yükseltilmiştir.

 

b) Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 4,5’ten yüzde 10’a yükseltilmiştir.

 

c) Geç Likidite Penceresi faiz oranları: Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0 düzeyinde sabit tutulurken, borç verme faiz oranı yüzde 10,25 düzeyinden yüzde 15 düzeyine yükseltilmiştir. Son dönemlerde iç ve dış piyasalarda risk algılamasını olumsuz etkileyen gelişmeler yaşanmaktadır. Bu süreçte Türk lirasında belirgin bir değer kaybı ve risk priminde kayda değer bir artış gözlenmiştir. Merkez Bankası bu gelişmelerin enflasyon ve makroekonomik istikrar üzerindeki olumsuz yansımalarının sınırlanması için üzerine düşeni yapacaktır. Bu çerçevede Kurul, fiyat istikrarını sağlamak amacıyla güçlü bir parasal sıkılaştırma yapmaya ve operasyonel çerçeveyi sadeleştirmeye karar vermiştir.

 

Bu doğrultuda, (i) bir hafta vadeli repo faiz oranı yüzde 4,5’ten yüzde 10’a çıkarılmıştır; (ii) önümüzdeki dönemde Merkez Bankası fonlaması temel olarak marjinal fonlama oranı yerine bir hafta vadeli repo faiz oranından sağlanacaktır.

 

Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecektir. Bu duruş altında enflasyonun 2015 yılının ortaları itibarıyla yüzde 5 düzeyine ulaşacağı öngörülmektedir. Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır. Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır. 

Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner118

banner113

Emeklilere 2. ikramiye
Bu ay bin liralık ilk ikramiyelerini alan emeklilerin yaz kazancı sürecek. Temmuz’da maaşlar artacak, Ağustos’ta...

Haberi Oku