Yaşam:
TÜRKTOB Genel Başkanı Ses: 'Türkiye'de GDO'lu tohum üretilmiyor'
Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Genel Başkanı Hakkı Şafak Ses, Hilton Konya Otel'de düzenlediği basın toplantısında, kamuoyunda tohum sektöründe ciddi yanlış anlamalar ve yerleşmiş kanaatlerin bulunduğunu ve bu konunun kendilerini rahatsız ettiğini söyledi. 
 
     ''Türkiye'de tohumun tümünün ithal olduğu, tohum ithalatının tümünün İsrail'den yapıldığı ve tohumların GDO'lu olduğu'' gibi söylemler olduğunu belirten Ses, ''Bu üç bilgi de temelden tümüyle yanlış, haksız ve gerçek dışı şehir efsaneleridir'' ifadelerini kullandı. 
     Türkiye'de tohumun tümünün ithal edilmediğini dile getiren Ses, ''Türkiye'de tahıldan sebzeye kadar tüm tohumlarımızın ithalat payı yüzde 6,7'dir. Bu, çeşitli devlet kurumlarımızla birlikte TİGEM başta olmak üzere özel sektörün birlikte geldiği bir noktadır. Türkiye tohumluk üretimi açısından dünyada çok önemli bir yerde. Türkiye'de tohumun dışında hangi sektör acaba bu oranda yerlilik oranı taşır. Motivasyonumuzu ve Türk tarımının önündeki büyümeyi gölgeleyen bu hususun düzeltilmesi lazım'' diye konuştu. 
     
     -Tohumların İsrail'den geldiği algısı- 
     
     Tohumların hemen hemen hepsinin İsrail'den geldiği gibi kamuoyunda yerleşmiş olan negatif bir algı ve haksız suçlamayla karşı karşıya kaldıklarını aktaran Ses, şunları söyledi: 
     ''Tohumluk ithalatımızda ağırlıklı olarak sera ve hibrit tohum yer almaktadır. Bu ithalatın yüzde 11'i İsrail'den gelmektedir. Yani ithal ettiğimiz tohumun yüzde 90'ı farklı ülkelerden gelmekte. Biz 'İsrail'e tohum satıyoruz' dediğimizde bazı insanlar hayrete düşüyor. Evet biz İsrail'e tohum satıyoruz.'' 
     İleri boyutta hibrit tohum kavramını bilmemekten dolayı GDO'lu tohumların kısırlığa sebep olacağı gibi kamuoyunda halkı yanıltıcı bilgilerin olduğunu ifade eden Ses, sözlerini şöyle sürdürdü: 
     ''Türkiye'de GDO'lu tohum üretilmemektedir, GDO'lu tohum ithal edilmemektedir. Bunlar Türkiye'de biyo-güvenlik yasasıyla kriminal suçtur. Bu suçu işleyenler 7 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılırlar. Bir gram bile bu topraklara GDO'lu tohum ekilmemektedir. Bundan sonra da ekilmesi çok zordur.'' 
     
     -Tohumluk ve fidan üretimindeki artış- 
     
     Ses, tohumluk üretimindeki artışları ise yıllara göre şöyle sıraladı: 
     ''Tohumluk üretiminde ülkemizde 2002-2011 yılları arasında önemli miktarda bir artış olduğu gözlenmektedir. 2002 yılında ülkemizin toplam tohumluk üretimi 150 bin 374 ton iken, bu rakam 2011 yılında da 554 bin 613 ton olarak gerçekleşti. Türkiye, sertifikalandırılan fidan üretiminde de önemli aşamalar kat etti. 2002 yılında 2 milyon 420 bin 730 meyve fidanı üretilirken, kesin olmayan 2011 yılı verilerine göre bu rakam 30 milyon 895 bin 364 olarak gerçekleşti. 2002 yılında Türkiye'nin toplam fide/fidan üretimi 4 milyon 13 bin 230 iken, 2011 yılında 64 milyon 872 bin 244 olarak gerçekleşti. Tohumluk ve fidan üretimindeki artıştaki en önemli etkenlerin başında desteklemeler geliyor. Sertifikalı tohumluk kullanan üreticilerimize 2005 yılından bugüne kadar toplam 258 milyon lira destek verildi. Sertifikalı tohumluk kullanımı, 2002 yılında 150 bin ton iken 2011 yılında 440 bin tona ulaştı. Türkiye 2002 yılında 8 bin 112 ton tohumluk ihracatı gerçekleştirirken, 2011 yılında bu rakam 30 bin 554 tona çıktı.'' 
 
     Buğdayda 2002 yılında 20 ton tohumluk ihracatı yapıldığını ve bu rakamın 2011 yılında 3 bin 444 tona çıktığını vurgulayan Ses, ''2002 yılında ayçiçeğinde bin 416 ton tohumluk ihracatı yapılırken, 2011 yılında bu rakam 10 bin 810 ton olarak gerçekleşti. 2002 yılında pamukta bin 854 ton tohumluk ihracatı yapılırken 2011 yılında bu rakam 4 bin 552 tona çıktı'' diye konuştu. 
 
     Tohumluk ihracatına ilişkin rakamları da aktaran Ses, şunları ifade etti: 
     ''Tarla bitkileri, endüstri bitkileri, yem bitkileri, çim ve çayır otu tohumluğu ve sebze bitkilerinde 2002 yılında 17 milyon 320 bin dolarlık ihracat yapılırken, 2011 yılında bu rakam 108 milyon 948 bin dolara yükseldi. (2011 yılı verilerine rep/kolza, kabak -veri tabanı hariç-, kuru sarımsak ve meyve ağaçları tohumları dahil değildir) Uluslararası Tohumculuk Federasyonu'nun verilerine göre, Türkiye tarla bitkileri tohumu ihracatında dünyada 24'üncüdür. Tarla bitkileri tohumu ithalatında dünyada 24'üncü sıradadır. Fransa, Almanya, İtalya, İspanya gibi ülkeler Türkiye'den daha fazla ithalat yapmaktadır. Türkiye sebze bitkileri tohumu ihracatında dünyada 21'inci, sebze bitkileri tohumu ithalatında ise dünyada 9'uncu sıradadır.'' 
     
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner118

banner113

İranlı Kadınlar da Türk Takılarını İstiyor
Söz konusu artışta özellikle altın takı ihracatının önemli etkisi oldu. İran'a yılın 6 ayında yapılan...

Haberi Oku