Alp Yalman'dan Aziz Yıldırım'a Sert Eleştiri
 Galatasaray Kulübü’nün 25 Ekim’de yapılacak seçimli inanılmaz umumi kurulunda başkan adayı bulunan Alp Yalman, Ünal Aysal’ın başkanlığı bırakma kararının arkasından sarı-kırmızılı kulüpte bir kargaşa olma ihtimalini aşırı güçlü gördüğü için namzet olduğunu belirterek, ’Galatasaray’ı başsız, idaresiz, belirsiz vaziyette bırakmak benim tabiatıma müsait değil. Onun için elimi bu biçimde taşın altına koymaya karar verdim’ dedi.
Yalman, GSTV’de yaptığı açıklamada, Ünal Aysal kararını açıkladıktan sonra, hangi niyetle açıkladığını, neler olacağını, nasıl düşündüğünü görmek için beklediğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

’Ancak baktım ki Galatasaray’da bir boşluk, bir kargaşa olma ihtimali aşırı kuvvetli, ’Galatasaray’da hiçbir yer anlamsız kalmamalı, bir kargaşa ortamını yaşamıyor olması lazım’ dedim. Bekledim belki Ünal Aysal arar diye, ama aramadı. Daha evvel kendisiyle yaptığım konuşmalarda böyle bir şey yapmamasını söylemiştim. Galatasaray’ı başsız, idaresiz, belirsiz vaziyette bırakmak benim tabiatıma müsait değil. Onun için elimi bu biçimde taşın altına koymaya karar verdim.’ 

Alp Yalman, bu seçimin ardından bir sonraki seçimin 2015 Mayıs’ında değil, 2016 Mayıs’ında olması gerektiğini kaydederek, ’Duygun hocayla (Yarsuvat) hukuki tartışmaya girmek istemem. Benim görüşüm Galatasaray’da yapılması lüzumlu işler 8 ay benzeri kısa zamanda teşebbüse bile müsade etmez. Galatasaray’da, mali, sportif ve idari şekilde yapılması aşırı lüzumlu bulunan işler var. Onun için de 8 ay yeter değil. Ben ve arkadaşlarım buraya kazık çakmak için gelmiyoruz. Ancak en erken 2016 Mayıs’ında seçim olur’ ifadelerini kullandı. 
’Böyle bir yükün altından kalkabileceğime şüphem yok’ 

Yönetim kurulu listesindeki isimlerle böyle bir yükün altından kalkacaklarına şüphesinin olmadığın aktaran Yalman, şöyle devam etti:

’Galatasaray’daki yükü kaldırmaya niyet ettiğimiz vakit, birlikte çalışacağımız tüm arkadaşlarla, beraber bu işe soyunduğumuz vakit hepimizin yapabileceği işleri, üstüne alacağı yükleri adisyon ederek, mali, hukuki, sportif ve iletişim şekilde bunları adisyon ederek girdik. Bu arkadaşlarla böyle bir yükün altından kalkabileceğime şüphem yok. Adnan Polat benim yönetime aldığım, benimle birlikte idareciliğe başlamış arkadaşlardan biri. Benim listemi benden başka hiç kimse yapmaz. Ancak tabi Galatasaray’daki dostlarımla her vakit konuşuruz. Adnan da Galatasaray’ın eski başkanlarından. Mehmet (Cansun), Faruk (Süren) tamamı benim dostlarım, hepsiyle konuştum.’
Galatasaraylıların mali halden mennun olduğunu sanmadığını belirten Alp Yalman, ’(Biz gelir gelmez bunların tamamı düzelir) demek çok iyimserlik olur. mühim bulunan bunları denetim altına almak, yapılandırmak orta ve uzun vadede de Galatasaray’ı borç yükünün altından kurtarmak. Bir kulüp borç yüküyle ne sportif, ne de sosyal şekilde ileriye gidemez’ ifadelerini kullandı.

’Gelir gelmez Prandelli’yi göndermek olmaz’

Alp Yalman, göreve gelirse teknik direktör şekilde Mustafa Denizli’yi getireceğinin iddia edilmesiyle ilgili bir soru üzerine, şunları söyledi:

’Prandelli, Galatasaray’ın mukaveleli antrenörü. Belli bazı şeyleri yapmak üzere burada. Gelir gelmez ’hadi sen git, yerine başkasını getiriyorum’ demek, hem Galatasaray’a yakışmaz hem de sportif şekilde doğru değil. Prandelli ile görüşmedim, oturup konuşacağız. Prandelli basından takip ettiğim kadarıyla aklı başında biri. Birtakım arayışlar arasında olabilir. Belki idari boşluktan kaynaklanan bazı hata düşünceleri olabilir. Gelir gelmez Prandelli’yi göndermek, yerine Mustafa’yı Ahmet’i getir olmaz. Mustafa Denizli çok değerli bir antrenör. Çok da yakın dostum, Fatih (Terim) bulunduğu gibi. Ne kadar Fatih’in gönderilmesinde hiç memnun olmadıysam ve Fatih’in gönderilme şeklinden ne kadar şikayetçi olduysam; gelir gelmez Prandelli’ye aynı şeyi yapmak doğru değil. Galatasaray’a hizmet eden herkes hizmetlerinin kalitesiyle ölçülür. Galatasaray’a doğru hizmet ediyorsa değiştirmenin gereği yok. Ancak doğru hizmet etmiyorsa natürel ki tedbirler alınır.’

’Galatasaray, federasyonlarla, başka kulüplerle itişme biçiminde olmamalı’

Alp Yalman, federasyon ve başka kulüplerle ilgili birliktelikler konusunda, ’Galatasaray benzeri Türkiye’nin önder kulübü federasyonlarla, başka kulüplerle, kamuoyuyla itişme biçiminde olmamalı. Bu katıksız değil, Galatasaray’a yakışır bir şey değil. Burada her şeyden evvel arkadaşlık ve düz bir münasabet kurmak lazım. Onu da herhalde yapabiliriz benzeri geliyor’ diye konuştu.

E-bilet hakkında görüşlerini de açıklayan Yalman, ’E-bilet fena bir şey değil. Statlarda belirgin huzursuzlukların bulunduğu yerlerde birtakım tedbirler alınıyor. E-bilet bunlardan biri. Passolig de bu niyetle yapılmış ama Passolig’i doğru çalıştırmamışlar. Boş statlarda oynamak tabi güzel değil. Bu yalnızca Galatasaray’ın değil, tüm kulüplerin problemi. Vakti çağında Kulüpler Birliği’ni onun için kurmuştuk. Müşterek problemlerimizi ortak çözebilir miyiz diye. Bunu öteki kulüplerle oturup, masaya yayıp, ortak bir çare edinebilmek lazım. Seyircisiz olmaz’ şeklinde görüşlerini aktardı. 

’Taşıma suyla değirmen dönmez’

Mali, idari ve manevi şekilde istikrar tutmak gerektiğini ifade eden Yalman, ’Mali durumunuz düzgün değilse, çalışanınıza doğruyu söylememek zorunda kalıyorsanız, manevi, sportif, idari şekilde herhangi bir başarıyı tutmak olasıdır değil’ ifadelerini kullandı. 

Alp Yalman, 50 milyon dolarlık bütçe bulduğu yönündeki bir soru üzerine, ’Ben idarecilerin, cebinden nakit vererek bir kulübü tutum ediyor olmasına her vakit karşı oldum. Bir vakitler da cebinden nakit vererek bu kulübü tutum etmedik. Galatasaray Kulübü’nün adı kendine yetecek kuvvete sahip. Kimsenin endişesi olmasın. Taşıma suyla değirmen dönmez. Biz lüzumlu mali yapıyı kuracağız’ şeklinde konuştu. 

’Şike, üzerinde konuşulacak bir şey değil’

Alp Yalman, 3 Temmuz sürecine bakışıyla ilgili soruya, ’Şike, üzerinde konuşulacak bir şey değil. Böyle bir şeyi sporda düşünüyor olmak ve konuşmak bana zul geliyor. Özellikle Galatasaray’ın defterinde, kitabında, düşüncesinde olamaz’ değerlendirmesini yaptı. 

’Aziz, gerçekte benim aşırı sevdiğim bir insan’

Alp Yalman, Fenerbahçe Kulübü ile sarı-kırmızılı kulüp arasındaki gerginliği yalnızca sarı-lacivertli kulübün başkanına bağlamanın doğru olmadığını belirterek, şunları kaydetti:
’Konjoktür o bir duruma gelmişki Galatasaray ve Fenerbahçe başkanının belki de aşırı istemeden konuştukları, ağızlarından çıkan şeylerle bu bir duruma gelmiş.Galatasaray ile Fenerbahçe arasında herhangi bir düşmanlık ya da Galatasaray’ın herhangi bir kulüple itişme arasında olması söz konusu olamaz. Aziz (Yıldırım), Fenerbahçe başkanı, kendi kulübü için doğru bildiğini yapacak. Bundan daha katıksız bir şey olabilir mi. Galatasaray Başkanı da bunu yapacak. Aziz, gerçekte benim aşırı sevdiğim bir insan. Onunla düz diyalog kurma olanağı olacaktır.’

’Su Ada, Galatasaray Adası olacak’

Alp Yalman, seçilmesi biçiminde Su Ada’nın Galatasaray Adası olacağını söyledi.Şu anda Galatasaray Adası’na aşırı zorunlu kalmazsa gitmediğin dile getiren Yalman, ’Benim Galatasaray Adası’yla ilgili düşüncem, Galatasaray adayı kendi bünyesinden çıkarttığı günden buyana belli. Su Ada, Galatasara Adası olacak. Galatasaray Adası, Galatasaray Adası’dır. Galatasaray Adası Galatasaray’ın olacaktır. Galatasaray Adası’nın sahibiGalatasaray Genel Kurulu’dur’ ifadelerini kullandı. 

’Galatasaray’da Galatasaraylı oyuncuların oynamasını isterim’

Alp Yalman, transfer konusundaki görüşlerini ise şöyle açıkladı:
’Bugün yanılmıyorsam 40 mukaveleli futbolcu var. Bir takımın efektif şekilde çalışabilmesi için bu aşırı yüksek bir rakam. Yeni transferi düşünmeden önce eldeki stokları boşaltmak lazım. Çünkü üstüne üstüne koymak sorun yaratır, bugünkü bir duruma gelir. evvel oturup konuşacağız. Ancak istediği bir şey varsa öncelikle kendi takımına bakacak. Kendi takımındaki kadroyu ekonomik olarak nasıl boşaltabiliriz, ondan sonra yeni transfer düşünmemiz lazım.’Sabri Sarıoğlu’nun sebep kadro dışı kaldığının bilmediğini aktaran Yalman, göreve geldiklerinde bu konuya bakacaklarını söyledi.

Galatasaray’ın çekirdeğini bir vakitler Galatasaray genç takımından gelen oyuncularla yaptıklarını ifade eden Yalman, şöyle devam etti:

’Cüneyt, Emre, Arif, Okan... İstediğiniz kadar ad sayabilirim. Demek ki Barcelona’nın aklına gelmeden zaten bizim aklımıza gelmiş. Galatasaray bunu yapar. Tabi altyapıdan ati oyuncular buranın yarını olur. Devamlı transfer sürekli taransfer olmaz. Galatasaray’da oynayacak oyuncunun Galatasaary sevgisinin olması lazım. Dışardan gelen deneyimli oyuncudan Galatasaraylı olmasını natürel ki beklemiyorum. O profesyonelliğin gereğini yapacaktır. Galatasaray’da Galatasaraylı oyuncuların oynamasını isterim. Galatasaray ruhu ile oynuyor olması lazım.’

’Futbolda galibiyetler, şampiyonluklar vaat edilemez’

Alp Yalman, başka başkan adayı Duygun Yarsuvat’ın başkan olması zorunda 4. yıldız sözü verdiğinin hatırlatılması üzerine, şunları anlatım etti:
’Duygun’un fikir tarzına söyleyecek bir şey yok. Futbolda galibiyetler, şampiyonluklar vaat edilemez. Onun için atılacak adımlar var. Futbolda en ciddi maç ilk oynayacağınız maçtır. İlk oynayacağız maçları ciddi kabul edip, teker teker kazandığımız vakit arzuladığınız noktaya gelirsiniz. Galatasaray’ın 4., 5., tüm yıldızlara sahip olmasını isterim. Hangi Galatasaraylı istemez. Bence önemli bulunan ilk maç. ’Bizim gayemiz ilk maç değil, 4. yıldız’ demek, heyecanı başka taraflara götürür. Ancak futbolda o gün oynayacağınız maç önemli. Hangi maça çıkıyorsanız kazanmak için oynaycaksınız. Ondan sonra zaten o netice gelir.’ 

Eski başkanların eleştirel söylemleriyle ilgili bir soru üstüne Yalman, ’Başkan bulunan herkes günün birinde eski başkan olacak. Kendisi başkanken nasıl işlem istiyorsa o biçimde davranması lazım. Tek ciddi bulunan şey Galatasaray’ın kendisidir. Biz hangi görevle gelirsek gelelim o maksata hizmet etmek için geliyoruz. Dışarda olanlar da doğru bildiklerini destek için söylemelidir’ şeklinde konuştu.

Alp Yalman, ’mektepli-mektepsiz’ ayrımıyla ilgili şekilde da ’Burada bir tek ciddi etken var. ’Galatasaraylıyım’ diyen Galatasaraylıdır. O mektepli bu mektepsizdir diye bir fark Galatasaray’da hiç kimsenin görmek istemediği bir şey’ ifadelerini kullandı. 

’Çatının kapanması Galatasaray’ın taahhütü’

Alp Yalman, Türk Telekom Arena’nın çatısının kapanmasıyla ilgili soruyu, ’Bu çatının kapanması Galatasaray’ın taahhütü. Bu çatının kapanmasıyla ilgili stadın tüm hesapları buna nazaran yapılmış. Bu taahhütünden vazgeçme ihtimali var, belirgin bir parayı ödeyerek. Ancak böyle bir ihtimali kullanımı bizim düşüncemizde yok. Geçen vakit arasında düşünülüp, planlanacak bir şey’ diye cevap verdi.

Alp Yalman, Galatasaray varlıklarını elden çıkararak değil, değerlerini artırmak kulübe yardım eda etmek istediklerini kaydederek, ’Hatta mümkünse var gayrimenkullerine yeni gayrimenkuller ilave etmek istiyoruz. Galatasaray bunu yapacak gücü etraftan değil, kendinden yaratır’ diye konuştu.
Başkan adayı Yalman, yabancı futbolcu kontenjanı meselesinde kısıtlamanın ortadan kaldırılmasını düşündüğünü, seçilmesi zorunda bunu da başka kulüplerle oturup konuşacaklarını söyledi.

Amatör branşlarla ilgili ise Alp Yalman, ’Rasyonel düşünmek ve iyi tutum etmek küçülmek demek değil. Nasıl savruk olup, olmadık paralar harcayarak şampiyon olunamayacağı gibi. Gerekli parayı lüzumlu oyuncuya eda etmek lazım. Galatasaray’da kim şampiyonluktan vazgeçer. Ancak bunları doğru mantık ve ekonomik fikir arasında yapmak lazım. Her branşta Galatasaray’ın şampiyon olmasını isterim’ şeklinde konuştu.

’O maça gider, takımımı çıkartırdım’ 

Alp Yalman, Galatasaray Liv Hospital’ın, Fenerbahçe Ülker ile geçen sezon oynadığı Türkiye Basketbol Ligi play-off final serisinde son maça çıkmamasıyla ilgili olarak, ’Ben öyle bir karar tam olarak almazdım. O maça gider takımımı sahaya çıkartırdım. Galatasaray hiçbir müsabakadan kaçar bazı olmaz, kürekten dahi. Biz kaçmayız ama haksızlığa ve taşkınlığı da müsade etmeyiz’ şeklinde görüşlerini belirtti.

Yalman, bir soru üzerine, başkan adayı yapılmaksızın önce, Galatasaray Eğitim Vakfı Başkanı İnan Kıraç ile konuşmadığını söyledi. Galatasaray’da bir huzursuzluk ortamı olabileceğini düşünmediğini kaydeden Alp Yalman, ’Biz Galatasaray olarak hepimiz kardeşiz, hepimiz tıpkı heyecanla yaşıyoruz. Birbirimize dilimizi uzatacağımıza, elimizi uzatacağız. İnşallah Galatasaray’ı bir daha kargaşa içinde, belirsizlik içinde, müşkil arasında görmeyiz. Hep beraber, el ele, omuz omuza Galatasarayımızı layık olduğu, hak ettiği, kardeşlik havası arasında her vakit şampyonluklara oynayan bir kulüp şekilde görmek imkanına sahip oluruz’ diyerek sözlerini tamamladı.

Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner118

banner113

Samuel Eto'o aldığı teklifi açıkladı!
Konyaspor ile yollarını ayrılan Samuel Eto'o, Fransa'dan teklifler aldığını ve iki sezon daha...

Haberi Oku