Siyaset:
YSK: Kılıçdaroğlu aday olabilir!
Kılıçdaroğlu’nun, referandumda oyunu kullanmadığı gerekçesiyle genel seçimde de oy kullanamayacağı ve milletvekili olamayacağı iddiaları üzerine Yüksek Seçim Kurulu'undan bir yetkili Gazeteport’a şu açıklamayı yaptı:“Kılıçdaroğlu'nun oy kullanamayacağı ve milletvekili adayı olamayacağına yönelik iddialar doğru değil. Söz konusu geçici 16. Madde 12 Eylül 1980’den ve 5 yıllık bir geçerliliğe sahip olarak yürürlüğe konulmuş. Referandumda oy kullanmayanlar da genel seçimde oyunu kullanabilir”

CHP’Lİ KART: "GEÇİCİ 16. MADDENİN BELLİ BİR SÜREYLE SINIRLI OLARAK YÜRÜRLÜÐE GİRDİÐİ AÇIKTIR. BU SÜRE 7 KASIM 1987 TARİHİNDE SONA ERMİÞTİR"


CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun "Milletvekili adayı olamayabileceği" yönündeki iddialarla ilgili olarak, "Anayasa’nın Geçici 16. Maddesi’nin belli bir süreyle sınırlı olarak yürürlüğe girdiği açıktır. Bu süre 7 Kasım 1987 tarihinde sona
ermiştir" dedi.

Kart, DSP Genel Başkanı Masum Türker’in dile getirdiği iddiaya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Anayasa’nın Geçici 16. Maddesi’nin, 1982 Anayasasıyla ihdas edildiğini anımsattı.

Maddede "...Sandık listesinde kaydı ve oy kullanma yeterliliği bulunduğu halde hukuki veya fiili herhangi bir mazereti olmaksızın Halkoylamasına katılmayanlar, Anayasa’nın Halkoylamasını takip eden 5 yıl içinde yapılacak genel ve ara seçimleri ile mahalli seçimlere ve diğer halkoylamalarına katılamazlar, seçimlerde aday olamazlar" denildiğini hatırlatan Kart, "12 Eylül darbesini
gerçekleştirenler; Halkoylamasına katılmakta tereddüt eden ya da katılmak istemeyen yurttaşları katılmaya zorlamak için böyle bir ükmü yürürlüğe koymuşlardır" ifadesini kullandı.

Kart, Kılıçdaroğlu’nun milletvekili adaylığıyla ilgili iddiaların gayriciddi olduğunu, hiçbir yasal ve siyasi dayanağının bulunmadığını belirtti.

Geçici 16. Madde’nin belli bir süreyle sınırlı olarak yürürlüğe girdiğini, bu sürenin 7 Kasım 1987 tarihinde sona erdiğini ifade eden Kart, şunları kaydetti:

"Bu durum, Milli Güvenlik Konseyi Anayasa Komisyonu Raporu’nun gerekçesinde de açık bir şekilde ifade edilmiş ve dile getirilmiştir. Süreç ve hukuki durum bu kadar açık olmasına rağmen; siyasi parti lideri konumunda olanların böyle bir söyleme itibar ve tenezzül etmeleri, ülkemizdeki bazı siyasetçilerin aczini ve düzeyini göstermektedir.

Siyaseten nelere tenezzül edilebileceğini göstermesi bakımından da ibret veren bir söylem ile karşı karşıyayız. Bu söylemin yasal, Anayasal dayanağı olmadığı gibi ciddiye alınır bir yönü de yoktur. Kendilerince seçmen nezdinde
tereddüt yaratmayı ve istismar malzemesi yaratmayı hedefleyenler, aslında siyaset zemininde ciddiyet ve inandırıcılıklarının olmadığını göstermektedirler. Gündeme
gelmeyi ve siyasi iktidar nezdinde prim yapmayı amaçlayan bu söylemin kayda değer hiçbir yönü yoktur."
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner118

banner113

Kılıçdaroğlu CHP'nin seçim bildirgesini...
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ATO Kongre Merkezi'nde partisinin Seçim Bildirgesi ve Aday Tanıtım...

Haberi Oku