Siyaset:
İhsanoğlu'nun Anıtkabir Ziyareti Ses Getirdi

Ekmeleddin İhsanoğlu beraberindekilerle birlikte Anıtkabir’e bir ziyaret gerçekleştirdi. Atatürk mozolesine kırmızı beyaz karanfil bırakan heyet daha sonra bir dakikalık saygı duruşunda bulundular. Anıtkabir’e tam bir Cumhuriyetçi gibi metin yazan İhsanoğlu’nun kaleminden çıkanlar oldukça çarpıcıydı.

İhsanoğlu, Anıtkabir önünde hatıra fotoğrafı çektirdi. İhsanoğlu, daha sonra, Misak-ı Milli Kulesi'ne geçerek, Anıtkabir özel defterine şunları yazdı: "Cumhuriyetimizin kurucusu ve istiklal mücadelemizin kahramanı aziz Atatürk; Gencinden yaşlısına, hepimize emanet ettiğin cumhuriyetimiz, bugünlerde cumhurbaşkanının halk tarafından seçimi ile yeni bir safhaya ulaşmış bulunmaktadır. Bu kutlu ve ulvi vazifeye talip olduğum şu anda cumhuriyetin değerlerinin takipçisi ve geliştiricisi olacağımı Türk milletine ilan ederim. Ülkemiz, işaret ettiğin 'Yurtta sulh, cihanda sulh' ülküsüne her zamankinden daha fazla sarılma ihtiyacı hissetmektedir. Sosyal barışın ve huzurun temin edilip korunması, ülkemizin refah seviyesinin yükseltilmesinde kilit bir rol oynayacak, halkımızın mutluluğu, bölgemiz ve dünyamız için de bir örnek teşkil edecektir.

Temelinde evrensel hukuk değerlerinin, sütunlarında bağımsız yasama, yürütme ve yargı kuvvetlerinin, çatısında insan hak ve hürriyetlerinin yer aldığı Türkiye Cumhuriyeti, cepheleşen dünyada huzuru, itibarı ve istikrarı ile ilelebet payidar kalacaktır. Bizlere düşen, gelecek nesillerimizin mutluluğunu bugünden tesis edecek gerekli adımları atmak, çatışmadan ve çözümsüzlükten uzak duran ülkemizi aydınlık bir geleceğe taşımaktır.

Bu kararlı yolculuğumuzda en büyük gücümüz milli egemenliğin tecelli ettiği Türkiye Büyük Millet Meclisi, en sağlam dayanağımız ise muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkmak hedefimizdir. Ruhun şad olsun." İnönü'ye çelenk İhsanoğlu, Anıtkabir özel defterini imzaladıktan sonra İsmet İnönü'nün kabrine de kırmızı ve beyaz karanfillerden oluşan çelenk bıraktı. Anıtkabir'i ziyaret edenler bazı kişiler tarafından alkışlanan İhsanoğlu, vatandaşlarla bir süre sohbet etti. İhsanoğlu daha sonra Anıtkabir'den ayrıldı. İhsanoğlu'na, Anıtkabir ziyaretinde, CHP Genel Başkan Yardımcıları Erdoğan Toprak ve Aytun Çıray, CHP Ankara Milletvekili Levent Gök ve MHP Ankara İl Teşkilatı da eşlik etti. Türk-İş ziyareti İhsanoğlu, Türk-İş'i ziyaret etti. İhsanoğlu, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ve beraberindekilerle, konfederasyonun genel merkezinde yaptığı görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu. Çok önemli, verimli, samimi bir görüşme yaptıklarını belirten İhsanoğlu, Atalay'a cumhurbaşkanlığı makamıyla ilgili düşüncelerini anlattığını söyledi.

 Cumhurbaşkanlığının Anayasa'nın 104. maddesine göre, "devletin başı" olduğunu, milletin ve cumhuriyetin bütünlüğünü temsil eden, Anayasa'nın uygulanmasını gözeten ve devlet kurumlarının ahenkli bir şekilde sağlayan bir makam olduğunu belirten İhsanoğlu, "Halkın verdiği güçle bu makama gelen cumhurbaşkanının, bütün siyasi taraflara karşı tercih hakkını Meclis'teki dengelere göre fakat aynı zamanda toplumdaki taleplere göre de göz önünde bulundurarak, ahenkli bir şekilde yürüten, toplumu kucaklayan, birliği ve beraberliği temsil eden bir cumhurbaşkanı olmasını istiyoruz" dedi. İşçi camiasının meşru taleplerinin, insan hak, hürriyet ve onuruna yakışır bir şekilde ILO'nun standartlarına uygun yürütülmesi gerektiğini vurgulayan İhsanoğlu, işçi camiasının haklı taleplerini dinleyen, onlarla ilgili yasaların çıkması için Meclis'i teşvik eden ve yönlendiren bir cumhurbaşkanının önemli bir rolü olacağını dile getirdi. Türk-İş'in eski yöneticileriyle hatıraları olduğunu ifade eden İhsanoğlu, görüşlerini çok samimi bir şekilde paylaşan Türk-İş yönetimine teşekkürlerini sundu. "Özgür iradesiyle kullansın" Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay da cumhurbaşkanlığı adaylığının İhsanoğlu'na hayırlı olması temennisinde bulundu. Cumhurbaşkanın ilk defa seçimle belirleneceğini hatırlatan Atalay, şöyle konuştu: "Bugün ikinci aday da belli oldu, yarın üçüncü adayı da öğrenmiş olacağız. Ülkemizin de bizim de toplumsal barışa ihtiyacımızın çok olduğu bir dönemdeyiz.

Herkes özgür iradesiyle cumhurbaşkanlığı seçiminde sandığa gitsin oyunu kullansın. Özellikle altını çizmek istediğim bir şey var; Oy kullanırken bizim işimize Türkiye'nin dışında kimse karışmasın. Ülke dışındaki herkes kendi işine baksın. Bu ülkedeki vatandaşlar özgür iradeleriyle kimi seviyorlarsa, güveniyorlarsa, kimden daha iyi cumhurbaşkanı olur profilini görüyorlarsa ona oy versin. Biz Türk-İş olarak öyle yapacağız. Ben hocamıza hayırlı olsun diliyorum. Ülkemiz için inşallah hayırlısı olur." TESK ziyareti İhsanoğlu, daha sonra Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu'nu (TESK) ziyaret etti. TESK Genel Merkezi'nde, Genel Başkan Bendevi Palandöken ve yönetim kurulu üyeleriyle biraya gelen İhsanoğlu, basına açıklamada bulundu. Sivil toplum kuruluşlarını ziyaretleri kapsamında gerçekleştirdiği bu görüşmeden dolayı çok mutlu olduğunu ifade eden İhsanoğlu, görüşmenin, verimli ve olumlu geçtiğini kaydetti. Palandöken'e cumhurbaşkanlığı konusundaki görüşlerini anlattıklarını belirten İhsanoğlu, "Ülkemizde böyle bir teşkilatın varlığı... Çok önemli bir sosyal barışı ve hizmeti yürüten büyük bir kuruluştur. Aynı zamanda tarihimizden gelen Ahilik anlayışının modern bir tezahürü olarak devam etmektedir. Ben bu görüşmeden dolayı çok mutlu oldum, çok yararlandım. Eminim ki ileriki safhalarda da çok daha verimli görüşmelerimiz, temaslarımız olacaktır" diye konuştu.

Palandöken de İhsanoğlu'na ziyareti nedeniyle teşekkür ederek, "Türkiye ilk defa cumhurbaşkanını halk oyuyla seçecek yani biz seçeceğiz. Önemli bir şey. Artık halk seçeceğine göre sizin de bu görevi üstlenmeniz ülkemiz açısından önemli bir gelişmedir” dedi. "Yeni Türkiye'yi farklı noktaya taşıyacak" Türkiye Cumhuriyeti'nin 76 milyon nüfuslu büyük bir devlet olduğunu ifade eden Palandöken, cumhurbaşkanlığının, ülkedeki dengeleri, mozaiği ve uluslararası dünyada Türkiye'yi temsil etme yönünden önemli bir görev olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanının, başkomutanlık sıfatının da bulunduğunu hatırlatan Palandöken, "Ülkemiz için böyle bir süreç, belki de bundan sonraki Türkiye'yi, yeni Türkiye'yi çok daha farkı bir noktaya taşıyacak. Ben kendilerini burada ağırlamaktan mutluluk duydum. İnşallah bundan sonraki süreçte de görüşeceğiz" diye konuştu. TOBB ziyareti İhsanoğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ni (TOBB) ziyaret etti. İhsanoğlu ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB Genel Merkezinde yaptıkları görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklamada bulundu. Cumhurbaşkanının ilk defa halk tarafından seçileceğini hatırlatan Hisarcıklıoğlu, İhsanoğlu'nun nezaket göstererek Türk iş dünyasının çatı kuruluşu TOBB'u ziyaret ettiğini söyledi. Cumhurbaşkanlığı sürecinde, Türkiye için hayırlısı neyse onun olmasını dilediklerini ifade eden Hisarcıklıoğlu, İhsanoğlu'na teşekkürlerini sundu. Ekmeleddin İhsanoğlu da yaptıkları ziyaretler içinde TOBB'un önemli bir yer işgal ettiğini belirterek, Hisarcıklıoğlu ile 9 sene beraber çalıştıklarını, İslam Ticaret ve Sanayi Odası birliğinde genel başkan yardımcısı olarak çok müşterek çalışmalarının olduğunu kaydetti. "Cumhurbaşkanlığı seçimi kapsamında çok önemli, faydalı bir görüşme yaptık" diyen İhsanoğlu, şöyle konuştu: "Genel sekreter olarak görev yaptığım süre içinde Türkiye'nin İslam dünyasıyla olan ticaret hacmi üç misli artmıştır. Kıbrıs'ın ticaret hacmi de iki misli artmıştır. Kıbrıs'ın bir nevi ekonomik ambargosunu delen ilk faaliyetlerini bizler yaptık. Bunu bugün hatırlama fırsatı olduğu için bazı hatıraları yad ettik. Ziyaretten çok olumlu ve mutlu olarak ayrılıyoruz."Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner118

banner113

Kılıçdaroğlu CHP'nin seçim bildirgesini...
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ATO Kongre Merkezi'nde partisinin Seçim Bildirgesi ve Aday Tanıtım...

Haberi Oku