Siyaset:
Dışişleri Bakanı'ndan Diyarbakır'da Çok Önemli Tespitler!
Dicle Üniversitesi'nde öğrenci ve akademisyenlere seslenen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, birilerinin Türkiye ve tarihini dar kalıplara sokmaya çalıştığını ve çalışmaya devam ettiğini söyledi.

HEP DAR KALIPLAR İÇİNDE DARALTMAYA ÇALIŞTILAR

Davutoğlu, "Gönülden gönüle konuşanlar için tercümana gerek yok. Kaybettiğimiz her şeyi yeniden kazanabiliriz ama aşkımızı kaybetmeyelim. Kardeşlerim Ulu Camii'yi iyi anlasın. Mescid-i Aksa'nın kokusunu aldım hep. Diline, dinine ve rengine bakmadan herkes bu milletin parçasıdır ve öyle kalacaktır. Türkiye'deki tüm camileri gezin Türkiye tarihinden kimler geçmiş göreceksiniz. Diyarbakır'ın her bir taşını ve minaresine birlikte yaşadıkları hristiyana bakmadılar. Bizi hep dar kalıplar içinde daraltmaya çalıştılar. Üç ayaklı bir restorasyona ihtiyaç var. Birincisi insanın içinde yaşadığı restorasyon olmalıdır. Zihinlerin değişmesidir. Aşkın ve muhabbetin egemen kılınmasıdır. İnsanoğlunun yaptığı siyasetin bir anlamı varsa insan onurunu korumaktır. Bu yapmayan hiçbir ikditar başta kalamaz. Her bir arap gencini yakından tanıdım. Bingazi'de devrim sürerken sokağa çıktım. Onlara size selam getirdim dediğimde binlerce tekbirle karşılandım" diye konuştu.

YENİ BİR KÜLTÜR İNŞAA EDECEĞİZ

Kültür restorasyonu yaptıklarını anlatan Davutoğlu, "Şimdi yapmamız gereken insan oğlunun yaptığı herşeye saygı duyan kültür oluşturmaktır. İnsan onurunu hak eden yeni bir kültür inşaa etmeliyiz. İkincisi kimliğimiz konusunda hiçbir tereddüde yer bırakmadan ortak zeminde buluşmalıyız. Tarihi parçalamaya kalkarsanız herşeyi yıkarsınız. Artık uluşçulukla hesaplaşma dediğimde çok eleştiri aldım. Ulusçulukta tarihtaş olma fikrimiz zayıflatıldı. Bizim dış politikamızın ana unsuru budur. Kim ne derse desin nerede bir tarihtaşımız varsa o bizim dış politikamızı oluşturur. Bizim restorasyonumuz diğer ülkelerde domino etkisi yapıyor" dedi.

HERŞEYİ UNUTURUM CUMA NAMAZINI UNUTMAM

Görevlilerin Cuma namazı için 10 dakika içinde çıkmaları gerektiği notunu alan Davutoğlu, herşeyi unutacağını ama Cuma namazını unutmayacağını söyledi.

Davutoğlu şöyle konuştu: "Ortak tarihtaşlık paydası öyle bir çınar oluşturacak ki hepimiz o çınarın gölgesinde olacağız. O ulu çınar altında buluşacağız. Ben beni karşımda dikkatle dinleyen öğrenci kitlesini görünce uzun konuşurum ama Cuma namazını asla unutmam. Ulu Cami'nin davetine geç kalınmaz bir. Hayır denemez iki. İcabet şarttır. Demokrasi özgürlüklere güvenlik arasında denge bulmaktır. Bir devlet şefkatli olup kudreti olmazsa o devlet acizleşir. Ama Kudreti olan şefkati olmayan devlet ise zalimleşir. Devletimiz kudretli ve şefkatli olacak.

PARİS NE Kİ? DÜNKÜ ŞEHİR

Diyarbakır'ın Güneydoğu'nun Paris'i olarak söylendiğini ifade eden Davutoğlu, "Tarihtaşlarımızın ihtiyacı var. Onlara kredi açalım denildiğinde oluyor. Bosna'ya, Mısır'a her tarihtaşımıza. Bunun için GAP projesi var. Mardin, Diyarbakır, Van tüm il ve ilçelerimizin dünyanın en mamur şehirleri olmaya hakkı var. Diyarbakır için Güneydoğu'nun Paris'i diyorlar. Paris ne ki Paris dünkü şehir. Bizim tarihimiz var. Diyarbakır varken Paris yoktu. İşlenmiş tek bir hat kaybolmamalı, Bu bizim mirasımız" dedi.

SINIRLARI ANLAMSIZLAŞTIRACAĞIZ

Türkiye'nin dünyaya açılması gerektiğini belirten Davutoğlu, "Sınırlarımıza saygı göstereceğiz ama aramızdaki hiçbir sınırın duvar olmasına izin vermeyeceğiz. Sınırları bu ortadoğudaki değişim rüzgarları içinde kendi iradeleriyle iktidara gelen ve gelecek olan yönetimlerle birlikte bu sınırları anlamsızlaştıracağız. Tellebyat ile Akçakale arasında nasıl sınır yaşayabilir? Diyarbakır Musul'dan, Urfa Halep'ten koptuğunda hinterlandı yok olmaz mı? Edirne neden çıkmaz sokak gibi olsun da Saraybosna'ya kadar açılmasın? Biz onun için vizeleri kaldırıyoruz. Ben her mevkidaşımla oturduğumda ilk olarak vize kaldırma konusunu açıyorum. Vizeleri konuşuyoruz. Her yere vizesiz gitmeliyiz. Ne kadar seyahat edersek o kadar hareket alanı buluruz. Diyarbakırlı, İzmirli dünyanın her tarafına gitmeli" diye konuştu.

YENİ ROMACI DEMİYORLAR, OSMANLICI DİYORLAR!

Bazı kesimlerin kendilerini Osmanlıcı olarak tanımladığını söyleyen Davutoğlu, "Avrupa'da sınırları kaldıranlara biz yeni Roma demiyoruz da biz bunu dedikçe bize Osmanlıcı diyorlar. Bunu Balkanlardaki ve Ortadoğu'daki bazı gruplarla bizi karşı karşıya getirmek ve kışkırtmak için yapıyorlar. Osmanlı, Selçuklu, Artuklu ve Selahaddin Eyyübi ile gurur duyarız. Ancak şunu da sorarız. Bütün Avrupa sınırları kaldırıp bütünleşirken yeni Romacı İmparatorlukçu olmuyor da niçin biz 100 sene önce bir arada yaşayan halklar tekrar bir araya gelsin derken suçlanarak yeni Osmanlıcı ilan ediliyoruz. Ne derse desinler bütün şehirlerimiz kendi interlandlarıyla buluşarak yükselecekler.
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner118

banner113

Kılıçdaroğlu CHP'nin seçim bildirgesini...
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ATO Kongre Merkezi'nde partisinin Seçim Bildirgesi ve Aday Tanıtım...

Haberi Oku