Sağlık:
Þiddete yönelten oyuncaklardan uzak durun!
"Norveç’teki katliamda saldırganın bilgisayarda savaş oyunları oynayarak kendini eğitmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorunu yanıtlayan Uluslararası Oyuncak Derneği (ITRA) Başkanı Dr. Cleo Gougoulis, "Bugüne kadar yapılan araştırmalarda birebir bir bağlantı olduğu ortaya konulmuş değil. Vahşi bir kişinin mi vahşet oyunu seçtiği, vahşet oyunu oynayanların mı vahşileştiği tam olarak ortaya konulamadı" dedi.

Kervansaray Termal Otel’de Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okulöncesi Eğitim Anabilim Dalı ev sahipliğinde Dünya Oyuncak Kongresi’nin 6’ncısı düzenleniyor. Uluslararası Oyuncak Derneği (ITRA) tarafından 3 yılda bir yapılan kongreye, 22 ülkeden 170 akademisyen, tasarımcı ve Sağlık Bakanlığı yetkilileri katıldı.

ÞİDDETE YÖNELTEN OYUNCAKLARDAN UZAK DURUN
Küçük çocuklar üzerinde oyuncağın önemi, geleneksel ve günümüz oyuncaklarının çocuk gelişimi üzerindeki etkisi ve nasıl oyuncaklar kullanılacağının tartışılacağı kongre öncesi konuşan, UÜ Eğitim Fakültesi Okulöncesi Eğitim Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Handan Asude Başal, ticari anlamda çocukların eğitim ve gelişim süreci düşünülmeden birçok oyun üretildiğini belirterek, ebeveynlerin çocukları şiddete yönelten, algılamasında sorun yaratan bu oyunlardan uzak durulmaları konusunda uyardı. Þiddetin sadece bilgisayar oyunlarında değil, çizgi filmler ve kitaplarda da yer aldığına dikkat çeken Prof.Dr. Başal, şöyle dedi: "Bu oyunlar çocuklarımızın kendi yaşamlarına bile son vermesine neden olabiliyor. Oyunlardaki kahramanlardan çok etkileniyor. Televizyon programcıları, medyadaki otoriteler psikolog ve pedagoglardan yardım almalı. Çünkü çocuklar çok fazla kitle iletişim araçlarından etkileniyorlar."

Ebeveynlerin oyuncak alırken çocuğun yaşını göz önünde bulundurması gerektiğini dile getiren Prof.Dr. Başal, şöyle konuştu:
"Her yaş döneminin oyuncakları var. 2-3 yaş için çıngırak gibi sesli, renkli, belli bir yere odaklanmasını sağlayan oyuncaklar kullanılmalı. 2-3 yaştan sonra annenin sıcaklığını hissettiren ama özgür olmasını sağlayan peluş oyuncaklar, bebekler olmalı. Logo gibi oyuncaklardan bu yaşlarda uzak durmalı, hazır oyuncaklardan kaçınmalıyız. Çocukların hayal güçlerini geliştirmeliyiz. Çocuklar oyunun içine girmemizi istemiyorsa oyunun içine girmemeli çocuğun davet etmesini beklemeyiz."

ÇOCUKLAR İLE AİLE ARASINDAKİ İLETİÞİM ÖNEMLİ
Uluslararası Oyuncak Derneği (ITRA) Başkanı Dr. Cleo Gougoulis ise, 2008 yılında Yunanistan’da yapılan kongrede Uludağ Üniversitesi’ndeki başarılı çalışmaları görerek bir sonraki kongreyi Bursa’da yapmaya karar verdiklerini belirtti.
Bir gazetecinin Norveç’te yaşanan katliamda saldırganın bilgisayarda savaş oyunları oynayarak kendini eğitmesini nasıl değerlendiriyorsunuz sorusuna Dr. Cleo Gougoulis şöyle yanıt verdi: "Bugüne kadar yapılan araştırmalarda birebir bir bağlantı olduğu ortaya konulmuş değil. Vahşi bir kişinin mi vahşet oyunu seçtiği, vahşet oyunu oynayanların mı vahşileştiği tam olarak ortaya konulamadı. Þiddet oyunları ticari firmalar tarafından piyasaya sürülüyor. Buna karşı bizde eğitim oyunlarını ön plana çıkartacak çalışmalar yürütmeliyiz. Eğitim oyunlarını bir öncelik olarak itmeliyiz. Çocuklar ile aile arasındaki iletişim de önemli. Çocuklara oyun oynamaları için zaman bırakmalıyız. Tabii çocukların ne oynadıklarını da bilmemiz gerekiyor."

Bursa’da 3 gün devam edecek kongrede 110 bildirinin sunulacak. Program İstanbul Oyuncak Müzesi’nin gezilmesi ile son bulacak.
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner118

banner113

Sergen Yalçın sağlık için reklam yüzü...
Futbol Dünyasının yakından tanıdığı isimlerin başında gelen Sergen Yalçın geçtiğimiz günlerde sağlık...

Haberi Oku