Ekonomi:
Erken Emeklilik gelecek mi? 2014 Erken Emeklilik son durum ne? EYT haberleri. Son durum 12.03.2014
Erken Emeklilik gelecek mi? 2014 yılının ilk çeyreğinde Emekliliğin geleceği konuşuluyor. Erken Emeklilik gelecek mi? Emeklilikte son durum ne olacak. 2014 yılında Erken Emekliliğin geleceği konuşuluyor. Ancak konu hakkında ne bir adım, nede bir çalışma var. Erken Emeklilik gelecek mi? 2014 Erken Emeklilik son durum ne?

Moral FM’e konuk olan Sosyal güvenlik uzmanı Mustafa Çağlayan, erken emeklilik, ücretsiz sağlık hizmeti ve emekli maaşı konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Çağlayan, emekli olan vatandaşların en çok sorun yaşadığı konuların başında gün sayılarının aynı olmasına rağmen onlardan fazla maaş alanlar olduğunu belirterek bu konuya şöyle açıklık getirdi:

“Yanımıza emekli olmuş bir amca geliyor ve bize soruyor: Bizim gün sayımız aynı olmasına rağmen o benden neden fazla maaş alıyor? Burada esas olan gün sayısı değildir. Gerçek sıkıntı işverenlerin çalışan personelin primini gerçek maaş üzerinden değil de asgari ücret üzerinden ödemesidir. Sizin piriminiz ne kadar yüksek ödenirse o ölçüde yüksek emekli maaşı alırsınız. Zaten Türkiye’de çalışanların yüzde 60′ının primleri asgari ücret olarak gösteriliyor. Böylelikle hem devlet kaybediyor hem de çalışan emekli olduğunda gerçek hakkını alamamış oluyor.”

“Hiçbir sosyal güvencesi olmayanlar devlet güvencesi altındadır.” ifadesini kullanan Çağlayan, “Bu sosyal güvenceden faydalanmak isteyenler bulundukları yerdeki kaymakamlıkları gidip gelir testi yaptırmaları gerekiyor. Eski adıyla yeşil kart yeni adıyla devlet katkısı. Eğer asgari ücretin üçte birinden az hanede kişi başına düşen geliriniz varsa devlet sizin sağlık hizmetinizi karşılayacak. Ama öncelikte kaymakamlığa gidip gelir testini yaptırmanız gerekiyor. Devlet sizi sokakta bırakacak değil. Ama öncelikle biz üstümüze düşen görevlerimizi yerine getirmemiz gerekiyor.” şeklinde konuştu.

15 yılını dolduran herkesin tazminat hakkını olmadığını belirten Çağlayan, tazminat hakkını konusuna açıklık getirdi:

“15 yıl yani 3 bin 600 gün koşuluyla işten ayrılanlar istediği işte çalışabilir. Hiçbir yasal engel söz konusu değil. Yalnız herkesin 15 yıl çalıştıktan sonra işten ayrılıp tazminat alma hakkı var gibi algı yanlıştır. Böyle bir şey yok. Bu tazminat hakkına sahip olanlar 1998′den önce işe girenlerdir. Bu tarihten önce işe girip 15 yılını dolduranlar tazminat hakkına sahip olurlar. Yasal haklarıdır. Bu haklar 1475 Sayılı Kanunun 14. maddesinde yazar. Yaş haddinden emeklilik, başlığı altında görülür. Esas anlamı belirli bir hizmeti ve pirim gün sayısını doldurduysanız yaş haddinden emekli olmasanız da tazminat hakkınız doğmuştur.”


Prim gün sayısını doldurup da yaşı bekleyenlerin, biraz düşük bir aylıkla erken emekliliği var mı yok mu? Siz yaklaşık iki ay önce “Böyle bir çalışma yok” diye yazdınız. Bazı gazetelerde ise ısrarla aksine haberler çıkıyor. “Çalışma yapılıyor, yakında açıklanacak vs.” diyorlar. Biz size inanıyoruz, erken emeklilik var mı yok mu? Osman Kumcuoğlu – ANTALYA

YANIT: Üzüleceksiniz ama maalesef yok. O haberler, tiraj artırmaya yönelik doğru olmayan haberler. Nitekim, önceki gün hem Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı, hem de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, altını çizerek “erken emeklilik için çalışma yok” diye açıklama yaptılar. Özet olarak, prim gün sayısını doldurup da yaşı bekleyenler için “erken emeklilik” yok.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Misafir Avatar
yüksel bilican 6 ay önce

selamın aleyküm merak ettıgım bır konu uhakında bılgı almak ıstıyorum günsayısı yanı pırım günü dolan kişi pırımı dolduktan sonra ısten ayrıldıysa saglıktan yarar lana bılırmı

Sakarya Ticaret Borsası
SAKARYA (AA) - Sakarya Ticaret Borsasında (STB) kabuklu fındığın kilogramı, ortalama 10,60 liradan işlem...

Haberi Oku