Ekonomi:
Taşeron yasası 2014 Taşeron yasası ne zaman çıkacak? Taşeronda son durum 1 Mart 2014
Taşeron işçilere kadro verilecek mi? Taşeron işçilerin maaşlarına zam yapılacak mı? Taşeron işçilerin kıdem tazminatları ne olacak? Taşeron işçiler ne zaman kadroya alınacak?

Bugün 1 Mart Cumartesi  taşeron işçileri umutlandıran bir haberde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'ten geldi. Faruk Çelik taşeron işçilerin gündemlerinde olduğunu söyledi. Çelik Taşeron işçiler ile ilgili çalışma yaptıklarını ve taşeron işçi taslağının Başbakanlıkta olduğnu söyledi.Taşeron işçiler kadro umudu ile yanıp tutuşurken torba yasadan çıkan yenilikler yüzlerini güldürecek gibi. Taşeron işçi taslağının şuanda Başbakanlık'ta olduğu haberi geldi. Peki Yerel seçimler öncesinde taşeron işçi yasası kabul edilecek mi?

3 yıldır kadroları yılan hikayesine dönen taşeron işçiler kadroya alınacak mı? 30 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kaldı. Yerel seçimlere sayılı günler kala taşeron işçiler kendilerine kadro verilmesi konusunda oldukça umutlu. Taşeron işçilerin beklediği haber net olmasada Bakan Faruk Çelikten geldi.


1 Mart  taşeron işçi gelişmeleri haberevet.com adresinde. Taşeron işçilerin izinleri ne olacak? Taşeron işçilere kadro verilecek mi? Taşeron işçilerin haklarında iyileştirme yapılacak mı? sorularının cevapları haberevet.com adresinde sizlerle.

Taşeron işçilerin 3 yıldır gülmeyen yüzleri sonunda gülecek gibi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik 25 Şubat'ta bir son dakika açıklaması yaptı. Taşeron işçiler hakkında açıklama yapan Bakan Faruk Çelik taşeron yasa taslağının Başbakanlık'ta olduğunu müjdeledi. Yerel seçimlere çok az bir zaman kala Taşeron işçilerin kadro mağduriyeti bitecek gibi. Taşeron işçilere kadro yolu açılıyor mu? Taşeron işçilerin maaşları ne kadar olacak? Taşeron işçilerin kıdem tazminatları ödenecek mi? Kamuda çalışan 600 bin taşeron işçi bu soruların cevabını arıyor.

Kıdem oyunu biter


Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılan yasa taslağı hakkında bilgi veren Faruk Çelik, taşeron sorunlarını büyük ölçüde çözeceklerini söyledi. Başbakanlık'a gönderdikleri taslakta Karayolları işçileriyle ilgili konuların da yer aldığını belirten Çelik, taşeron işçilerin yıllık izinleri, ödenmeyen ücretlerinin güvence altına alınması gibi konuların çözüme kavuşturulacağını belirtti. Çelik, bugüne kadar bir yıldan kısa tutulan ve bu yolla kıdem tazminatı almaları engellenen taşeron işçilerin sözleşmelerinin en az üç yıl olması zorunluluğu getirecekleri bilgisini verdi.

Asıl iş tanımı olacak


Kıdem tazminatının güvence altına alınması ve asıl iş ile altişverenin kesin hatla ayrılması konusunda düzenlemeye gittiklerini ifade eden Çelik, "Hangi işler asıl işlerdir, hangi işler yardımcı veya altişverenin yapması gereken işlerdir? Bunları tanzim eden ve muvazaayı ortadan kaldıracak önemli bir düzenleme hazırladık. Kısa süre içerisinde parlamentoya gönderebilirsek, ben gruplar arasında bir uzlaşma olacağı inancı içerisindeyim" dedi. Çalışma Bakanı Çelik, ayrıca büyükşehir belediyelerindeki işçilerin kısmi süreli çalıştırıldıktan sonra ihtiyaç devam etmesi halinde bu işçilerin işvereninin artık büyükşehir belediyeleri olacağı bilgisini verdi.

5 milyon kişiye sağlık hizmeti


GSS prim borçlarının yeniden yapılandırılmasını öngören tasarı uyarınca ayrıca emeklilikte yaşı bekleyen yaklaşık 5 milyon kişiye de sağlık müjdesi veriliyor. Buna göre, prim gün sayısı ve sigortalılık süresi koşullarını dolduran ancak emekli olmak için yaşı bekleyen kişi işsiz kalırsa, en düşük tarifeden (43 TL) GSS primi ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanabilecekler.

Prim borçlarına af


Yeni Tasarıyla Bağ-Kur'luların geçmiş yıllara ilişkin prim borçları da silinecek. Ancak borçların silineceği bu dönem hiç çalışmamış sayılacak. Daha sonra primlerin ödenmesi halindeyse o dönem emeklilik için borçlanılabilecek.

'Türkiye'de gerçek işsiz sayısı 4,7 milyon'


CHP tarafından hazırlanan "Ekonomik Görünüm Raporu"nun 86'ncısı yayınlandı. Raporda 2013'ün son çeyreğindeki işsizlik ve kısa vadeli dış borç rakamları değerlendirildi.

TÜİK'in rakamlarına göre 2013 Kasım döneminde işsizliğin yüzde 9,9'a işsiz sayısının ise 2,8 milyona ulaştığı belirtilen raporda, iş bulma ümidini kaybedenler, ev kadınları gibi çeşitli sebeplerle iş aramayan ancak "iş bulursa çalışmaya hazır olanların" da hesaba katıldığı gerçek işsiz sayısının 4,7 milyon kişiye ulaştığı savunuldu. Yine raporda, Türkiye'nin benzer ekonomilerle karşılaştırıldığında, kısa vadeli dış borcuna göre en düşük rezerve sahip ülke konumunda olduğu da ileri sürülerek, şöyle devam edildi:

Rezerv miktarı düşük

"Rezervlerin mevcut düzeyi ancak kısa vadeli dış borcu karşılayabiliyor. Oysa AKP iktidara geldiğinde rezervlerin düzeyi kısa vadeli dış borcun neredeyse iki katıydı."

Taşeron işçileri merakla ve heyecanla bu haberi bekliyor.Peki Taşeron yasası ne zaman çıkacak. Taşeronlerin kadroya alınması konusunda Torba yasanın etkili olacağı gelen bilgiler Taşeron işçileri umutlandırıyor. Taşeron işçilere kadro verilecek mi? Taşeron işçilerin maaşları ne kadar olacak? İşte tüm bu soruların cevabı haberimizde. Torba yasası ve dahası spothaber.com adresinde.

Emeklilikte yaşa takılanlar konusuna da değinen Çelik, "Burada, 2000 yılı öncesi işe başlayanlarla ilgili bir sorun yaşanıyor. Kademeli bir emeklilik söz konusu. Anayasa Mahkemesi de bu kademeli emekliliği onaylamış. Biz de onların sağlıktan yararlanmaları konusundaki sıkıntıyı gidermek için Bakanlar Kurulu'na sevk ettiğimiz düzenlemede, çalışmalarımızı huzurunuza getirmiş olacağız" diye konuştu.

Faruk Çelik, memura derece verilmesi, 4-C konularının toplu sözleşmede gündemlerinde olduğunu bildirdi.
Çelik, "Memura derece konusunda uzlaşı sağlanma gayreti içindeyiz. 4-C statüsü ile ilgili olarak bu toplu sözleşmede yüzde 40 oranında ücret artışı sağladık. Ama 4-B olma talepleri ile ilgili henüz karar aşamasında değiliz. Tartıştığımız konulardan biri. Statü değişikliği ile ilgili taleplerine saygı duyuyoruz ama bu konuda bir uzlaşmaya ihtiyaç var. O noktaya gelmedik" dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, taşeron işçilerin durumuyla ilgili olarak ''Çalışma saati 12, izin yok, örgütlenme yok, tazminat yok. Kölelik gibi bir yaklaşım var, bunu Çalışma Bakanı olarak söylüyorum. Bu konuyu gündemimize aldık. Taşeron olarak çalışanların hakları, çalışma saatlerinden izinlerine örgütlenmeye kadar neler yapılabileceği konusunda ben değil, biz karar vereceğiz. Düzenlemeye mutlaka kavuşturacağız'' dedi.

Bakan Çelik, Büyük Anadolu Otel'de düzenlenen Türk-İş 21. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin en büyük işçi konfederasyonu Türk-İş'in genel kurulunda bazı tepkiler olduğunu belirterek, bu tepkilerin demokrasi açısından hoş karşılanması gerektiğini söyledi.

Meselelerin konuşulması gerektiğini, hesap sorulması ve hesap verilmesi gerektiğini belirten Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Biz bunlardan kaçmıyoruz ama 'biz öyle bir ortam oluştururuz ki çekin gidin' derseniz bu Türk-İş gibi 1952'den bugüne Türk emek hareketinin en büyük şemsiyesine yakışmaz diye düşünüyorum. Çalışma Bakanlığı, bakanın da siyasi iktidarın da bakanlığı değil, ortakların bakanlığı. Kapımız sonuna kadar açıktır tepki gösterecek arkadaş gelip Çalışma Bakanı'nın odasında tepki gösterebilir. Bunu açıkça size taahhüt ediyorum. Buyurun gelin, sizi dinlemeye hazırım. Açık çek veriyorum gelin tartışalım.

Çalışma Bakanı nereden yana olur, emekten yana olur. Birçoğumuz işçi, çiftçi çocuğuyuz. Ben bir inşaat ustasının çocuğuyum. Birbirimizi çok kolay anlayacağımıza inanıyorum endişeniz olmasın en çok tepki gösteren kardeşime daha da yakın olduğumu bilmenizi istiyorum.''

-''74 milyonun yasası olacak düzenlemeleri 'ben merkezli' yapamazsınız''-


Bakan Çelik, hak arama mücadelesinin insanlık tarihi kadar eski olduğuna işaret ederek, bu mücadele neticesinde çalışanların önemli kazanımlar elde ettiğini söyledi. Kazanma hırsının emek ve sermaye çatışmasını doğurduğunu anlatan Çelik, bugün ise emek olmadan sermayenin olamayacağını herkesin bildiğini dile getirdi.

Bugüne kadar herkese eşit mesafede olduklarını kaydeden Bakan Çelik, bunun aksi bir delil bulunamayacağını ifade etti. Kayıt dışılığın ancak örgütlü toplumla önlenebileceğini vurgulayan Çelik, bunun için sendikalı işçi sayısı belirlenirken SGK verilerinin esas alınacağını söyledi.

9 yıllık AK Parti iktidarında İş Kanunu'ndan istihdam paketine varıncaya kadar çok önemli çalışmalar yaptıklarını anlatan Bakan Çelik, tüm çalışmalarda yüzde yüz mutabakat sağlanmasının mümkün olmadığını kaydetti. Çelik, ''74 milyonun yasası olacak düzenlemeleri ben merkezli yapamazsınız. Onun için saatlerce toplanıyoruz'' dedi.

Son dönemde sendikalara ilişkin mevzuatları ele aldıklarını ve sosyal taraflarla çok sayıda görüşmeler yaptıklarını belirten Çelik, 2821 ve 2822 sayılı yasaları yeniden ele alarak tek bir yasada topladıklarını bildirdi. Düzenlemenin Bakanlar Kurulunda olduğunu hatırlatan Çelik, düzenlemenin yakın zamanda TBMM'ye gönderilmesinin planlandığını ifade etti.

Çelik, 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu'nda değişiklik yapılmasını içeren taslağın da Bakanlar Kurulunda olduğunu belirterek, düzenlemenin 15 Ocak'a kadar yasalaşmasının planlandığını bildirdi.

Müstakil bir iş sağlığı ve güvenliği yasası hazırlayarak Bakanlar Kuruluna gönderdiklerine işaret eden Çelik, ''Emeklilerin intibak yasasını da tamamladık, bu hafta Bakanlar Kuruluna gönderiyoruz'' diye konuştu.

-Taşeron işçiler-

Çalışma hayatına ilişkin konulardan birinin de taşeron işçiler olduğuna dikkati çeken Bakan Çelik, taşeronluğun bugünün konusu olmadığını, 1936'dan beri mevzuatta bulunduğunu hatırlattı. Çelik, ''Çalışma saati 12, izin yok, örgütlenme yok, tazminat yok. Kölelik gibi bir yaklaşım var, bunu Çalışma Bakanı olarak söylüyorum. Bu konuyu gündemimize aldık. Taşeron olarak çalışanların hakları, çalışma saatlerinden izinlerine örgütlenmeye kadar neler yapılabileceği konusunda ben değil, biz karar vereceğiz. Düzenlemeye mutlaka kavuşturacağız'' dedi.

-Kıdem tazminatı-

Bakan Çelik, kıdem tazminatı fonu tanımının yasada bulunduğuna da işaret ederek, şöyle konuştu:

''Şu anki kıdem tazminatından yararlanan işçi sayısı ne kadar, alt işverende çalışıp mahrum olan işçi sayısı ne kadar? Kıdem tazminatını alamayan işçilerimize nasıl teşmil ederiz onu düşünüyoruz. Kıdem tazminatını kaldıran yok ki. 426 bin kamuda, 400 bin özel sektörde çalışan taşeron var.

Neden bir işçi 1 yıl çalışıp tazminat alıyor da 1 ay çalışınca alamıyor. Peki sayın bakan senin kafanda bununla ilgili oluşmuş bir yol haritası var mı? Bu yol haritasını sosyal taraflarla ortaya koyacağım o zaman açıklama imkanım olabilir.''


AK Parti'li Kaçar: "Taşeron işçilerin sorunlarına ciddi anlamda neşter vuracak, kıdem tazminatı, çalışma koşulları ve örgütlenme hakkıyla ilgili önemli kazanımlar getirecek çalışma tamamlandı ve Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldı" HDP'li Önder: "Taşeron işçilik sizler için kar kapısı, emekçiler için şer.

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Kaçar, taşeron işçilerin sorunlarına ciddi anlamda neşter vuracak, kıdem tazminatı, çalışma koşulları ve örgütlenme hakkıyla ilgili önemli kazanımlar getirecek çalışmanın tamamlandığını ve Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldığını söyledi.

TBMM Genel Kurulu'nda CHP, taşeron işçilerin sorunlarıyla ilgili araştırma önergesinin bugün görüşülmesini grup önerisi olarak getirdi. CHP Ankara Milletvekili İzzet Çetin, kamuda taşeron işçiliğe imkan olduğunu, ancak AK Parti'nin bunu genel uygulama haline getirdiğini ifade etti.

AK Parti iktidarında çalışanları köleleştirme, antisendikal yapı oluşturma ve ücretleri bastırma arzusunun tam olarak gerçekleşmeye başladığını savunan Çetin, "Taşeron sistemi, örgütlü yapıları tehdit ettiği için sizin gibi yaptığından korkan siyasal iktidarların işine geliyor" dedi.

İktidarın taşeronların haklarına göz atmasını isteyen Çetin, "Havuzunuza para akıtan patronların, ortaçağ koşullarında işçi çalıştırarak zenginleşen işverenlerin isteklerine boyun eğeceğinize, iktidar oluşunuzun felsefesini açıklarken 'emeğin hakkı, alınteri kurumadan verilecek' demiştiniz..." diye konuştu.

HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de taşeron uygulamasının istisna olarak başladığını ve 2002'de 350 bin olan taşeron işçi sayısını bugün 1 milyon 700 bine ulaştığını belirtti.

Taşeronlaşmanın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ilk imzaladığı yasa olduğunu ifade eden Önder, "Taşeronluk sizler için kar kapısı, emekçiler için şer kapısına döndü. Bu uygulama iş cinayetlerinin üzerine örtülmüş faşizan örtüdür" dedi.

MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı ise taşeronlaşmadaki yaygınlaşmayla güvenceli istihdamın yok edildiğini dile getirdi.

Taşeron işçilerin seslerini çıkaramadığını, maaşlarını düzenli alamadığını anlatan Kalaycı, "Bu insan ticareti, köle sistemi değil mi? Taşeron işçiler kölelikten bıktı. Yıllarca çalışmalarına rağmen maaşları asgari ücret düzeyinde" diye konuştu.

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Kaçar ise muhalefet partilerinin belediyelerinde de taşeron uygulaması olduğunu söyledi.

Emeğin kutsal olduğuna ve korunması gerektiğine inanan siyasi kadro olduklarını belirten Kaçar, "Taşeron işçilerle ilgili Çalışma Bakanlığı bünyesinde ilgili sosyal taraflarla yürütülen çalışma tamamlanmış durumda. Taşeronların sorunlarına ciddi anlamda neşter vuracak, gerek kıdem tazminatı gerek çalışma koşulları gerek örgütlenme hakkıyla ilgili önemli kazanımlar getirecek çalışma tamamlandı ve Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldı" dedi.

Kaçar, düzenlemenin en kısa sürede Meclis'e geleceğine ve yüzbinlerce çalışanın mağduriyetinin son bulacağına dair inancını dile getirdi.

CHP'nin grup önerisi reddedildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Bir zam haberi de taksi fiyatlarına
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nde (UKOME) gerçekleştirilen toplantıda, İstanbul...

Haberi Oku