Sağlık:
Ses kısıklığı neden olur?
Kolan Hospital Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Murat Üstündağ ses kısıklığı hakkında şu bilgi ve önerilerde bulundu:

SES KISIKLIĞININ NEDENLERİ

Ses kısıklığı esasen iki şekilde oluşur; akut (ani gelişen) ve kronik (müzmin) ses kısıklığı. Ani gelişen ses kısıklıkları genellikle gırtlaktaki bölgesel enflamasyonlar (örneğin akut larenjit) sonucunda oluşurlar. Ses kısıklığına çoğunlukla virüsler sesin hatalı veya aşırı kullanımı ve sigaradır. Virüslerle gelişenler üst solunum yolu enfeksiyonu sırasında ortaya çıkarlar. Gürültülü ortamlarda uzun süreli konuşma, ani bağırma ve çığlıklar, aşırı sigara kullanımı ses tellerinde şişliğe bazen kanamalara neden olur. Daha uzun süreli ses kısıklıklarının nedeni genellikle sesin uzun süreyle aşırı ve zorlanarak kullanılmasıdır. Bu tür ses kullanma alışkanlığı, ses telleri üzerinde nodül adı verilen ve ses kısıklığına neden olan küçük şişliklerin ortaya çıkmasına neden olur. Nodüller genellikle sesini profesyonel nedenlerle uzun süre, ancak hatalı teknikle kullanan kişilerde (şarkıcılar, öğretmenler, politikacılar gibi) görülür. Ses tellerinin birbirlerine sürekli normalden fazla kuvvetle çarpmasına bağlı olarak gelişen nodüller ses eğitimi ile ses kullanma alışkanlığı düzeltilmediği sürece kendiliğinden kaybolmazlar. Aşırı bağırmayı takiben gelişen akut larenjit sırasında ses teli içine küçük kanamalar meydana gelebilir; bu aşamada ses dinlendirilmediği takdir de bu kanama polip adı verilen tek taraflı ses teli şişliklerine dönüşebilir ve sürekli ses kısıklığına neden olur. Erişkinlerde ses kısıklığının sık görülen nedenlerinden birisi de yemek borusu ile midenin birleştiği noktadaki bir kasın zayıflığına bağlı olarak, mide içindeki asitli sıvının yemek borusundan gırtlak seviyesine yükselerek ses tellerini tahriş etmesidir; buna reflü adı verilmektedir. Ses kısıklığı özellikle sabahları fazladır ve gün içinde azalır. Ses kısıklığı ile birlikte boğazda takılma, yabancı bir madde varmış hissi ve sıkboğaz temizleme alışkanlığı da sık görülen belirtilerdir. Reflü nedeniyle ses kısıklığı olan hastaların çoğunda mide ile ilgili şikâyetler yoktur. Sigara içimi ses kısıklığının bir diğer nedenidir.


"Sigara gırtlak kanserleri ve yutak kanserlerinin gelişmesinde önemli bir risk faktörü olduğundan sigara içen kişilerin düzelmeyen ses kısıklığı ile birlikte aşağıdaki yakınmaları da varsa:

-Konuşamama ya da fısıltıyla konuşabilme.
-Ses tellerinin kasılması

-Boğaz ağrısı

-Yutma güçlüğü

Kulak-Burun-Boğaz hastalıkları uzmanına muayene olmaları şarttır."

BELİRTİLERİ

Ses kısıklığının daha nadir nedenleri arasında allerji, guatr, sinir sistemi hastalıkları ve akciğer hastalıkları sayılabilir. Doğal yaşlanma ile birlikte bile bir miktar ses kısıklığı ortaya çıkabilir. Ayrıca herhangi bir patolojik durum olmaksızın fonksiyonel nedenlerle de ses kısılabilir.

SES KISIKLIĞINI ÖNLEMEK İÇİN BUNLARI YAPIN

Ses kısıklığı tedavisinin kısıklığı meydana getiren hastalığa göre değiştiğini belirten Op. Dr. Murat Üstündağ, ses kısıklığını önlemek için tavsiyelerde bulundu;

-Sigara içiyorsanız bırakın
-Sigara dumanı bulunan ortamlardan kaçının
-Bol su için
-Kafein (kahve, kolalı meşrubatlar) ve alkol kullanımından kaçının
-Evinizin havasını nemlendirin
-Diyetinize dikkat edin-akşam saatlerinde çay, kahve, kola, alkol almayın, mideyi dolduracak kadar yemek yemeyin, yemek yiyip hemen yatmayın, yüksek yastıkta yatın.
-Sesinizi uzun süreyle ve yüksek şiddette kullanmayın
-Ses kısıklığı olduğunda sesinizi dinlendirin.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Sağlık Bakanlığı Onu Ölüme Terk Etmedi,...
Sağlık Bakanlığına yazdığı mektupta Türkiye'nin kendisini ölüme terk ettiğini yazmış ve bu mektubu...

Haberi Oku