Güncel:
Yeni İnternet yasası nedir, ne değildir! Detaylı açıklama haberi

 Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan'dan yenı internet yasası hakkında açıklama geldi. İşte İnternet yasa tasarısı ve ayrıntıları...

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, yeni internet düzenlemesi ile ilgili yer sağlayıcılarda tutulacak trafik bilgisinin Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) tarafından ancak mahkeme kararı olması halinde istenebileceğini, bu konuda herhangi bir keyfi uygulamanın söz konusu olamayacağını bildirdi.

Yeni İnternet düzenlemesinin en çok tartışılan yanlarından biri de kişilerin internet trafiğinin iki yıl boyunca saklanması. Elvan'a göre bu trafiğe ancak mahkeme kararıyla erişilebilecek!

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan çokca tartışılan 5651 sayılı yasaya ilişkin açıklama yaptı. Yasanın en çok tartışılan noktalarından birisi de kişilerin İnternet trafik bilgilerinin 2 yıl boyunca saklanacak olması. Bu düzenleme ile İnternet'te fişleme yapılacağı, İnternet Hizmet Sağlayıcıları'nın ise yükünün artacağı vurgulanıyor. Yıllardır Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nu çıkarmayan AKP ise yolsuzluk operasyonu sonrası birden kişilerin mahremiyetini, bilgi güvenliğini dert eder oldu!

 

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, kişilerin bilgi güvenliğinin güvence altına alınmasını çok önemsediklerini iddia ederek, mahkeme kararı ile yapılan incelemeler dışında bu bilgilerin gelişi güzel şekilde temin edilmesine müsaade edilmeyeceğini bildirdi. Yer sağlayıcılarda tutulacak trafik bilgisinin Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından ancak mahkeme kararı olması halinde istenebileceğini öne süren Bakan Elvan, bu konuda herhangi bir keyfi uygulamanın söz konusu olamayacağını da iddia etti. Ancak Elvan bu konuda hükümetin ya da devletin nasıl bir tutum izleyeceğinden bahsetmedi.
 
İÇERİK BAKILMAYACAK İDDİASI
Bakan Elvan, 5651 Sayılı Kanun'da yapılan düzenleme ile ilgili yazılı açıklama yaptı. "Trafik Bilgileri" konusuna da açıklık getiren Elvan, Trafik Bilgileri olarak istenecek verilerin "arayan ve aranan IP'ler" ile arama tarihi ve saati olduğunu bildirdi.
 
Trafik bilgileri ile ilgili bu düzenlemelerin Avrupa Birliği'nin 2006/24/EC kararı ile de tam uyumlu olduğunu hatırlatan Bakan Elvan, AB ülkelerinde de bu bilgilerin tutulduğunu, internet servis sağlayıcıları tarafından da zaten bu bilgilerin ücretlendirme amacıyla kullanıldığını belirtti.
 
Lütfi Elvan, bu konudaki detayların yapılacak ikincil düzenlemeler ile ortaya konacağını vurguladı. Bu çalışmalara Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu (BTK) ile birlikte bütün içerik, yer ve servis sağlayıcıların da katılacağını belirten Elvan ortak bir konsensüs sağlanarak en uygun mevzuatın hazırlanacağını dile getirdi.

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

ASF'de bilgi şenliği..
Ankara Alışveriş Festivali (Ankara Shopping Fest-ASF) hazırlık çalışmaları kapsamında ticaret sektörünün...

Haberi Oku