Yaşam:
Bedelli askerlik çıkacak mı açıklamalar ne yönde? 2014'te bedelli askerlik var mı? Son durum

Bedelli askerlik çıkacak mı sorusunun cevabını Milli Savunma Bakanı verdi. İsmet Yılmaz, bedellinin çıkarılmayacağını söyledi. Bu haberi duyan binlerce kişi umutsuzluğu kapıldı. Askerlik süresinin kısaldığı şu günlerde bir umut bedelli askerliğin çıkmasını bekleyenler şimdi hükümetten adfım bekliyor.

 

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, bakanlık olarak bedelli askerlik ve yedek subaylık süresinin düşürülmesi konusunda bir çalışmalarının olmadığını açıkladı. Meclis Genel Kurulu'nda milletvekillerinin sorularını cevaplandıran Bakan Yılmaz, 15 aylık askerlik süresini 12 aya indiren ve 1 Ocak 2014'ten itibaren uygulamaya geçecek düzenleme ile yaklaşık 70 bin kişinin terhis olacağını kaydetti. Bakan Yılmaz, “Bedelli var mı? Yeni bir bedelli yok. Yedek subaylıkta 6 aylık süreyi 4 aya veya 5 aya indirme çalışması var mı? Yok” dedi. 
 
Bedelli askerlik veya affı dillendirmemek gerektiğini vurgulayan Milli Savunma Bakanı, “500 bin-600 bin arasında bir bakayamız, yoklama kaçağımız var. Askere gelmiyor. Gelmemesinin gerekçesi ha bedelli çıkacak, ha bedelli çıkacak. Gerek affı, gerek bedelliyi çok dile getirmemek lazım. O zaman askere gitme düşüncesi olanlar da ‘Bak bedelli çıkıyormuş, bak bedellinin yaşı düşüyormuş, bak bedellinin bedeli düşüyormuş ben gitmeyeyim' diyor” şeklinde konuştu. 

Bir Sosyal Sorun: Bedelli Askerlik

Her akşam saat 22.00'de toplanan yüzbinler... Farklı ilçelerden, farklı illerden hatta farklı ülkelerden. İşleri farklı, güçleri farklı ama amaçları ve dilleri aynı. Zamanında, çeşitli sebeplerden dolayı yerine getirememiş oldukları vatani görevlerinin şimdilerde kendileri için bir sorun olduğunu dillendiriyorlar. Sesleri olması gerekenden biraz düşük. İçlerinde Ak Parti gençlik üyesi insanlar da var. Bazıları işinden olma korkusu taşımakta.

Tam saat 22. 00'yi gösterdiğinde tek bir dilden sesleniyorlar hükümete. Askere gidememelerinin bedelini zaten yıllarca ödemişler. Birçoğu asgari ücretin biraz üzerinde çalışıyor. Bazıları evlenmiş ve çocuk sahibi. Hepsi de aynı dertten muzdarip. Devletin esnek politikalarının ve kendi hayat şartlarından dolayı bu hale geldik diyorlar. Çözüm sadece bedelli askerlik diyorlar. Hatta sloganları bile var. "Yaş 25 Bedel 15."

Bu arada gündem önce dershaneler, sonra Cemaat-Ak Parti ilişkileri ve sonrasında 2004 MGk belgelerine kadar geldi. Sabah akşam haber kanallarında, yazarların kendi köşelerinde hep aynı konu. Herkes bir kaynak gösterme çabası içerisinde. Bu sebepten ötürü gündemde cılız bir ses olmaktan öteye geçemiyorlar. Beraberinde kısa adı GBT diye telaffuz edilen Genel bilgi toplama birimi ciddi çalışıyor. Asker kaçaklarını tespit ettikleri anda yasal süreci başlatıyor. Emir çok yüksekten. Zirveden.

Başbakan bir TV programında Sevilay Hanımın sorusu üzerine yaş ve bedel konusuna değinmiş ve bedelli askerlik bekleyenlerin bir milyonu aştığını dile getirmişti. Şimdi gözler yine Başbakanda. Sorunların kalıcı bir çözüme kavuşana kadar her akşam aynı saatte (22.00'de) sosyal ağdayız diyorlar. 

Askerlik süresini 15 aydan 12 aya indirdiklerini anımsatan Yılmaz, 1 Ocak 2014'ten itibaren de uygulamaya geçeceğini dile getirdi. Yılmaz, 70 bine yakın Mehmetçiğin bu yasadan yararlanacağını bildirdi.

BEDELLİ ÇALIŞMASI NEDEN YOK?

 

Yeni bir bedelli çalışmalarının ve yedek subaylığın süresini 6 aydan 4-5 aya indirme çalışmalarının bulunmadığını vurgulayan Yılmaz, bedelli çalışmasının neden yapılmadığını şu sözlerle anlattı:

"Bedelli çalışmamız niye yok: Bizim 500-600 bin arasında bir bakayamız, yoklama kaçağımız var. Askere gelmeme gerekçesi 'Ha bedelli çıkacak'. Gerek af, gerek bedelliyi çok dile getirmemek lazım. Getirirseniz, o zaman askere gitme düşüncesi olanlar, 'bedelli çıkıyor ben gitmeyeyim, bedellinin yaşı düşüyor gitmeyeyim' Bizim istediğimiz bir durum değildir. Milli Savunma Bakanlığı olarak ne askerliğin süresinin düşürülmesi ne deyeni bedelli çalışmamız yok. Numan Kurtulmuş, bir sosyal vakaya dikkat çekiyor. Şahsi görüşü olduğunu dile getirdi."

Anahtar Kelimeler
Bedelli Askerlik

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Denizli'de Çocuk İşçi Feci Şekilde Öldü
Denizli Organize Sanayi Bölgesi’nde 16 yaşındaki Emin Halastar, iş makinesine kapılarak feci şekilde can...

Haberi Oku