Ekonomi:
Sigaraya zam gelecek mi? 2014 Sigara fiyatları ne kadar olacak
Sigaraya zam gelecek mi? Sigata şirketlerinden şok haber geldi. Geçen sene yapılan zamın üstüne bir zam daha yapılacak. Ben sigara kullanan biri olarak söylüyorum bırakırım arkadaş.. Ekonomik yöneden beni çok büyük zarara sokar. Sigara şirketleri alarmı verdi.. Ekonomik yönünü bir kenara bıraktık zaten sağlığada zarar. Bu haberi okuayn arakadaşlara söylüyorum bırakın zor mu bu kadar? Bırakın kardeşim.. Neyse işte sigaraya gelecek zam fiyatları? Sigara ne kadar olacak. Zam gelecek mi? İşte son haberler haberevet.com'da.


Sigara şirketlerinin çok sayıda markada 50 kuruştan başlayarak 2 liraya kadar indirime gitmesi,Maliye'yi harekete geçirdi. Maliye Bakanlığı ile Gelir Politikaları Genel Müdürlüğü, makul bir neden olmaksızın fiyat indirimine giderek devleti vergi kaybına uğrattıkları gerekçesiyle sigara firmalarını takibe aldı.
 
50 KURUŞ İLE 2 LİRA ARASINDA

Sigara firmaları, geçtiğimiz haftalarda çok sayıda markada birbiri ardına fiyat indirimine gitti. 50 kuruş ile 2 lira arasında değişen fiyat indirimleri sonucunda, 8 liraya satılan sigaralar 6 liraya, 5 liralık sigaralar da 4.5 liraya kadar indi. Firmaların yaptığı bu indirimler, Maliye'nin vergi gelirlerini olumsuz etkiledi.
 
HEDEF ZORA GİRDİ

Çünkü paket başına 2 liralık indirim Maliye'nin 1.64 liralık vergi kaybına neden oldu. Maliye, sigara fiyatlarında değişiklik olmayacağı hesabıyla 2014 için sigara ÖTV gelir hedefini 22 milyar lira belirlemişti. Ancak sigara fiyatlarındaki indirimlerle Maliye'nin bu hedefi yakalaması zora girdi. Maliye yetkilileri, sigara firmalarının fiyat indirerek Maliye'yi asgari maktu vergide artış yapmaya zorladıklarını belirtiyor. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

ABD'de 5 milyar dolarlık gaz boru hattı...
WASHINGTON (AA) - ABD'li dört enerji şirketi, yaklaşık 900 kilometre uzunluğunda doğalgaz boru hattı kurma...

Haberi Oku