Ekonomi:
Emeklilere maaş zammı gelecek mi? 2014 zam gelecek mi?

Maaşlarının çok düşük olduğunu ve zam istediklerini her fırsatta dile getiren emekliler bu yıl sonu zam almayı umut ediyor. Emeklilere zam gelecek mi? Trafik cezalarında yeni yıl doılayısı ile revizyona gidiletrek daha da pahalanıyor. Ocak ayı 2014'te emeklilie zam yapılacak mı ne kadar zam yapılacak? 

Toplu sözleşmeye göre; 2014 yılının Ocak ayında memurların taban aylıklarında 175 lira artış olacak. Memurların ücretleri net 123 lira artacak. Taban aylıktaki bu artış, 1.9 milyon memur emeklisinin maaşlarına da yansıyacak. 2014'te memur emeklilerinin maaşlarında net 140 lira artış gerçekleşecek. Emekli maaşları ne kadar olacak? Emeklilerin zam oranları ne kadar olacak? 

Buna ilave olarak, Ekim ayı enflasyon oranının açıklanması ile birlikte memur ve memur emeklilerine Ocak'ta enflasyon farkı verilmesi gündeme geldi. Memur ve memur emeklilerine, 2013 yılının ikinci 6 aylık kısmı için yüzde 3 zam verilmişti. Takvim'in haberine göre 2013 yılının ikinci 6 aylık kısmında enflasyon oranının yüzde 3'ü geçmesi durumunda memur ve memur emeklilerine enflasyon farkı verilecek. 2013 yılının ikinci yarısındaki 4 aylık enflasyon oranı şimdiden yüzde 2.78 olarak belirlendi. Kasım ve Aralık aylarının enflasyon oranları toplamı yüzde 0.22 puanı geçerse, memur ve memur emeklilerine enflasyon zammı verilecek. Kış aylarında enflasyon oranlarının biraz yükselebileceği göz önünde bulundurulursa, enflasyon farkı kesin gibi görünüyor

Emekli aylığı hesaplamalarında kullanılan parametreler çalışma hayatında uzun sürelerde kalmayı teşvik edecek şekilde güncellenecek. Aile ve iş yaşamının uyumlaştırılmasına yönelik güvenceli esnek çalışma, kreş ve çocuk bakım hizmetlerinin yaygınlaştırılması ve ebeveyn izni gibi alternatif modeller uygulanacak. Gelir düzeyi düşük ailelerin çocuklarının kreş ve gündüz bakımevi hizmetlerinden yararlanma imkanları geliştirilecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in bu aralar işi başından aşkın. Hem taşeron işçiler sorununu çözmeye çalışan Faruk Çelik, hem de emeklilere zam ve emeklilikte yaşa takılanların sorunlarını dinlemek zorunda. Şimdilik sadece emekli maaşlarına çözüm getiren Bakan Faruk Çelik, emekli maaşlarına yüzde 2'lik bir ekstra zam yaptı. Emekliler maaşlarına ne kadar zam geleceğini merak ediyordu. İşte emekli maaşlarına yapılan ekstra zam oranı yüzde 2.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

ABD piyasaları, Fed tutanakları sonrası karışık...
WASHINGTON (AA) - New York borsasında endeksler, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) temmuz ayı toplantısının tutanaklarının ardından...

Haberi Oku