Siyaset:
Deniz Baykal Mustafa Sarıgül'ü hakkında bunları söylemişti
"DenizBeyaz TV'de yayınlanan moderatörlüğünü Latif Şimşek'in üstlendiği Dinamit adlı programda eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın Mustafa Sarıgül hakkındaki yolsuzluk dosyaları tartışıldı. Programda o gün yaşananlar kesit kesit izleyicilere izletildi.

CHP'nin 2005 yılındaki kongresinde Deniz Baykal'ın Sarıgül'e yüklendiği görüntüler dün gece Beyaz TV'deki Dinamit programında yayınlandı.
 

 2005 YILINDA ÇIKAN HABER:
 

TARTIŞMALI SEÇİM

 

      Salondaki ilk kavga ise kurultay başkanı seçiminde oldu. Kürsüde bulunan eniz Baykal, delegelerden el kaldırırak oy kullanmalarını istedi.

      El kaldırırak yapılan oylamada Baykal'ın desteklediği Şinasi Öktem başkan seçildi. Ancak Sarıgül yandaşları elle oylamanın demokratik olmadığını öne sürürek protestolara başladı. Protestolar kavgalara kadar vardı.

      10'uncu Yıl Marşı eşliğinde salona giren CHP Genel Başkanı Baykal, öncelikle delege ve partilileri selamladı , ardından 'inadına Baykal' sloganlarıyla kurultayı açmak üzere kürsüye çıktı.

      Baykal, delegeleri kurultay başkanını belirlemek üzere oy kullanmaya çağırdı. Bin 2 delegenin oy kullanabileceği kurultayda, Baykal'ın desteklediği İstanbul İl Başkanı Şinasi Öktem kurultay başkanı olarak görevlendirildi.

      Öktem'in salondaki yerini almasıyla birlikte Baykal ve Sarıgül taraftarları arasında kısa süreli bir arbede yaşandı.

      Şimdi delegelerin genel başkan adayları için imza atması, ardından da genel başkan adaylarının birer konuşma yapması bekleniyor.

      

      Partililer salonu doldurdu

 

      CHP'nin 13'üncü Olağanüstü Kurultayı için delegeler ve partililer, sabahın erken saatlerinden itibaren Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu'nu doldurdu.

      Salonun bulunduğu Türk Ocağı Caddesi, Çetin Emeç Bulvarı'ndan itibaren araç trafiğine kapatıldı. Giriş için kartı bulunmayanlar, salonun bulunduğu caddede toplandı.

      Ağırlıklı olarak Şişli Belediye Başkanı, Genel Başkan adayı Mustafa Sarıgül'e destek verenlerin bulunduğu grubun üzerlerinde, sarı kaşkollar ve üzerinde 'uyuyan devi uyandıracağız' yazılı kırmızı-beyaz şapkalar dikkati çekti.

      Pankart taşıyan Sarıgül taraftarları, salona giremedikleri gerekçesiyle sık sık parti görevlileri ile tartıştı.

      

      Salona girişler manyetik kartla

 

      Salona girişler, CHP Genel Merkezi tarafından İstanbul'da bir firmaya hazırlattırılan manyetik kartlarla yapıldı.

      Delegeler, konuklar ve haberciler, kendileri için ayrı ayrı hazırlanan kartlarla üç ayrı noktadan geçiş yaptıktan sonra, salona alındı. Kurultay süresince görev yapacak partili gençlerin ve bazı konukların, salona gece yarısından sonra giriş yaparak, kurultayın başlamasını bekledikleri öğrenildi.

      Salonda, delege ve konuklar, tribünlerde otururken, zeminde divan başkanlığının bulunduğu platformun karşısında haberciler için masalar ve kameramalar için de ayrı bir bölüm yer aldı.

      Tribünlerdeki yer sıkıntısı nedeniyle delegelerin bulunduğu bölümün altında zeminde, sandalyelerle ilk 6 ilden gelen 120 delegenin oturması için ayrı bir yer hazırlandı.

      

      Dikkat çekici pankartlar

 

      Divanın bulunduğu platformun üzerinde Atatürk'ün ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın büyük boy posterleri, Türk bayrağı ve altı oklu CHP bayrağı asıldı.

      Platformun ününde kırmızı ve beyaz karanfiler ile altı ok oluşturuldu. Salonda, 'Tam bağımsız Türkiye sevdamız, 1 mart direnişimizle yeniden bayraklaştı', 'Laiklikten asla ödün vermeyiz', 'Bir memlekette namuslular, en az namussuzlar kadar cesur olmak zorundadır-İsmet İnönü', 'Cumhuriyet Halk Partisi, Türkiye'nin teslim alınamayan ve alınamayacak tek kalesidir' yazılı pankartlar dikkati çekti.

      Ellerinde Baykal'ın posterlerini sallayan bazı izleyiciler, kurultay başlamadan önce ''ABD uşağı, partiden dışarı'', ''CHP'nin gülleri, sarı değil kırmızı'', ''İnadına Baykal, inadına sol'' sloganları attı.

      

      Bin 2 delege oy kullanacak

 

      Kurultayın ikinci günü ise 80 kişiden oluşan Parti Meclisi ve Yüksek Disiplin Kurulu'nun 15 üyesi belirlenecek. Kurultayda, bin 2 delege oy kullanacak.

      CHP Tüzüğü'ne göre, genel başkanlık seçiminin ilk turda sonuçlanabilmesi için salt çoğunluğu oluşturan 628 delegenin oyu gerekiyor.

      Birinci ve ikinci turlarda salt çoğunluğun sağlanamaması durumunda, üçüncü turda en yüksek oyu alan aday genel başkan seçiliyor. Genel başkan adaylığı için ise delegelerin yüzde 20'sini oluşturan 251 delegenin imzasını taşıyan önerge gerekiyor.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Volkan Bozkır kimdir? Volkan Bozkır Bakan mı...
Volkan Bozkır kimdir? Volkan Bozkır kaç yaşında? Volkan Bozkır hangi görevlerde bulundu? Volkan Bozkır...

Haberi Oku