Ekonomi:
Taşeron işçilerin kederleri ve sıkıntıları çözümlenecek mi?

Çalışma Bakanı Faruk Çelik Taşeron işçiler ile ilgili yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Taşeron işçiler uzun süredir haklarının verilmesini istiyordu. Asıl işi yüklenenin kendileri olduklarını söyleyen ve  buna rağmen düşük maaş aldıklarını belirten taşeron işçilere yeni haklar ne zaman gelecek.
 

 

Her yıl taşeron işçilerle ilgili getirileceği söylenen yeni düzenleme artık gelmeli. Taşeron işçilerin bekleyecek vakitleri kalmadı. Özellikle Ekim ayı sonunu işaret eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, hazırlanılan yeni kıdem tazminatı ve taşeron işçi tasarısını Başbakan Erdoğan'a sunacağını söyledi ve taşeron işçilerin sorunlarını çözeceğine de bir Bakan olarak söz verdi. Bu durumda taşeron işçilere sadece Ekim ayı sonunu beklemek ve neler olacağını görmek kalıyor. Ancak sadece bu kadarla sınırlı değil, taşeron işçiler ve işverenlerinde sürece katılımları şart. Aynı masaya oturarak neler istediklerini duyurmaları gerekiyor. Önümüzdeki günlerde belki bu konuyla ilgili çeşitli çağrılar olabilir.

 

Ülkemizde 1 milyonu aşkın taşeron işçilerin sorunları ne zaman çözülecek? Yıllardır özellikle kıdem tazminatı hak kaybından ötürü mağduriyet çeken taşeron işçiler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'i an be an takipteler.

 Çelik, görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, Gündoğdu'nun, kendisine YÖK ile Konfederasyon'un akademisyen maaşlarına ilişkin hazırladığı raporu ve çalışma hayatıyla ilgili diğer taleplerini sunduklarını söyledi.

 

Toplu sözleşme süreçlerinin ikincisini gerçekleştirdiklerini, birçok konuyu bu süreçte görüşüp karara bağladıklarını, mesafe aldıklarını belirten Çelik, bunun dışında taleplerin devam etmesini son derece doğal karşıladıklarını ifade etti.

 

Konuşulan kitlenin 3 milyon kişiyi kapsadığına işaret eden Çelik, burada bazı taleplerin bulunması ve oluşmasının doğal olduğunu düşündüklerini aktardı.

Yaklaşık 1 miyonu aşan taşeron işçilerin en büyük hak kayıplarından biri kıdem tazminatı mevzusu. Kıdem tazminatı taşeron işçiler için önemli, zira taşeron işverenlerle işçiler 3 yıllık bir sözleşme imzalıyorlar, ancak işverenler her yıl o söleşmeyi yenilediği için, sanki işe yeni başlayan bir işçi gibi oluyor. Bu durumda kovulduğunda da hiç bir tazminat alamıyor işçiler. Bu soruna bir dur demek için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik bir düzenleme getiriyor. Devlet güvencesi altına alınacak olan kıdem tazminatı, Bireysel Kıdem Tazminatı Fonu denilen bir hesaba yatırılacak ve devlet güvencesinde olacak. Peki, taşeron işçilerin tüm bu sorunları ne zaman çözülecek? Bugün 18 Ekim 2013, Kurban bayramının 4. ve son günü, taşeron işçiler müjdeli haberi bekliyor.

 

ÇSGB yani Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'ten son taşeron işçi açıklaması gelmişti. Kurban bayramında da evlerinde bayram sıcaklığı yaşayan taşeron işçiler, Bakan Faruk Çelik'in son açıklamalarını merak ediyor. Bayram öncesine taşeron işçilerin kıdem tazminatı ve kadro sıkıntılarını gündeme getiren Faruk Çelik'in son taşeron işçi açıklaması video izle.

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı (ÇSGB) Faruk Çelik, taşeron işçilerle ilgili yıllardır düzenleme yapılacağının sözünü veriyor. Bu sözün tutulma zamanı geldi. Taşeron işçilerin özellikle kıdem tazminatı ve kadro sıkıntıları, aynı zamanda ek mesai ücret konuları yıllardır ülke gündeminin üst sıralarında yerini alıyordu. Bakan Faruk Çelik'in açıklamalarına bakılırsa, Kurban bayramı sonrasında taşeron işçilerin sıkıntılarında bir azalma söz konusu olabilir. Taşeron işçilerin kıdem tazminatı ve kadro sorunlarına eğilen Bakan Çelik, Ekim ayı sonunda taşeron işçilerle ilgili hazırladığı taslağı Başbakan Erdoğan'a sunacakmış. Bakalım taşeron işçilerle ilgili neler olacak?

BABACAN'IN AÇIKLAMALARI

Çalışma kapsamında hem farklı hem de tek bakanlığı ilgilendiren ve yatırımcının şikayet ettiği konular çözüme kavuşturulacak. Eylem Planı’nda yer alan ve büyük bölümü 2014 yılı sonuna kadar tamamlanması öngörülen düzenlemeler arasında Türk Ticaret Kanunu’na ilişkin bazı düzenlemelerin yanı sıra istihdam teşviklerinin iyileştirilmesi de yer alıyor. 49 maddelik planda yer alan diğer konu başlıkları ise şöyle: ÇED sürecinin hızlandırılması, atık depolama sorunun çözümü, Damga Kanunu ve Harçlar Kanunu’nun bazı hükümlerinin gözden geçirilmesi, fikri mülkiyet hakları, KDV iadeleri, İstanbul Tahkim Merkezi Kanun Tasarısı’nın yasalaşması, KOBİ kredilerinde bankacılık uygulamalarının iyileştirilmesi, demiryollarının sanayi bölgelerine götürülmesi, yurtdışına lojistik merkezi kurulması, yabancılara çalışma izni ve ithalat ile ihracat denetim süreçlerinin yeniden tanımlanması. Kurulda alınan kararlar içerisinde birkaç bakanlığı ilgilendiren konular olduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Babacan, çözümün vakit alabildiğini söyledi.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

ABD'de 5 milyar dolarlık gaz boru hattı...
WASHINGTON (AA) - ABD'li dört enerji şirketi, yaklaşık 900 kilometre uzunluğunda doğalgaz boru hattı kurma...

Haberi Oku