Güncel:
Tillo tabelası coşkuyla asıldı
TBMM'den çıkan değişiklik kararının Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından Siirt Valisi Ahmet Aydın, AK Parti Milletvekilleri Afif Demirkıran ve Osman Ören ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla ilçe girişinde tören düzenlendi. Vali ve milletvekilleri davul zurna eşliğinde halay çeken gruba eşlik ettikten sonra Aydınlar isminin yer aldığı tabelayı indirerek yerine Tillo yazılan tabelayı asıldı. Tillo'ya iadeyi itibarın Siirt tarihinde bir milat olduğunu belirten Siirt Valisi Ahmet Aydın, "Bu karar yerin altındaki ve üstündekileri ziyadesiyle sevindirmiştir. Yıllardır Tillo ismine hasret kalmıştık. Bir buçuk yıldır Siirt'teyim kime sorsanız Aydınlar ismini bilmiyor ve tanımıyordu. Tillo gönüllere nakşedilmiş. Ben şuna inanıyorum; Bir beldenin bir ilçenin ve bir ilin insanları o ismi istiyorsa muhakkak o talep yerine gelmelidir. Halktan korkmamak gerekir. Devlet ile millet bir olduğu zaman her şey güzel olur. Hatta Tillo insanları gibi yerin altında bulunan büyük zatlarda memnun olmuştur. Desteklerinden ötürü Başta Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere emeği geçenleri canı gönülden kutluyorum" dedi.

"DEĞİŞİKLİK İSTEYEN VATANDAŞ BAŞVURSUN"

Siirt'in Aydınlar olan isminin Tillo olarak değiştirilmesini öngören kanun teklifinin TBMM'de kabul edilmesinde büyük gayret gösterdiklerini belirten Siirt Milletvekili Afif Demirkıran ise, "Aydınlar ismi ilçemizle bağdaşmıyor. Herkes Tillo olarak bilmekteydi. Geçmişte değiştirilen isimlerin iade edilmesi için Ak Parti olarak bu konuda büyük bir çalışama içine girdik. Bununla ilgili çeşitli düzenlemeler yapıldı. Biz daha önce milletvekilimiz Osman Ören ile birlikte yaklaşık 250 civarında milletvekilinin de desteğiyle bir kanun teklifi vermiştir. Sayın Başbakanımızın onayı ile yeniden bir kanun teklifi vererek Tillo ve Nevşehir Üniversitesi'nin isminin değiştirilmesi için başlattığımız bu çalışma olumlu sonuçlandı. Sayın başbakan bize sabırlı olmamızı istedi ve nitekim demokratikleşme paketiyle Aydınlar ismi Tillo olarak değiştirildi. Bu bizi ziyadesiyle sevindirdi. Sadece Tillo ve Siirt'te değil, İstanbul ve diğer şehirlerde yaşayan Siirtlileri de sevindirdi. Tillo'nun yanı sıra Siirt ve diğer ilçelerindeki köy ve beldelerin de ismini değiştirdik. Ancak yine de ifade ediyorum; Hangi köy, ilçe ve beldenin ismi değiştirilmek isteniyorsa orada oturan vatandaşlarımız müracaatta bulunabilirler. Böyle bir teşebbüs olursa TBMM kendilerine her türlü desteği vermeye hazırız" diye konuştu.

Tören daha sonra ilçe merkezinde devam etti. Kalabalık ilçe halkının da katılımıyla düzenlenen törende Aydınlar Belediyesi'nin yazıldığı tabela Tillo Belediyesi olarak değiştirilirken, İl Müftüsü Faruk Arvas tarafından okunan duanın ardından Kaymakamlık binası da Tillo Kaymakamlığı olarak değiştirildi. Tören, İbrahim Hakkı Hazretleri konferans salonunda düzenlenen sunum ve ardından verilen kokteyle sona erdi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Lice faciasında ölü sayısı 26 oldu
Diyarbakır'ın Lice ilçesinde devrilen LPG yüklü tankerin patlaması sonucu yaşamını yitirenlerin sayısının...

Haberi Oku