Yaşam:
Saatler ne zaman geri alınacak. Alındı mı 2013
ani saatler gece 04:00 iken 03:00'a çekilecek. Böylece gece 1 saat fala uyunacak. Sabah ise günün ilk ışıkları ile birlikte uyanmış olacağız. Günün ışığından daha fazla yaralanacağımız sistemi  Avrupa da kullanıyor. Türkiye'de saatler ne zaman geri alınacak?

 

SAATLER DÜN GECE GERİ ALINMIŞTIR. ÇOĞU BİLGİSAYAR VE AKILLI TELEFONLAR SAATLERİNİ KENDİ KENDİNE GERİ ALDI.


Saaatler ne zaman geri alınacak?!  Ekim ayı saatlerin geri alınmasında son durum ne. Kış saati uygulamasına ne zaman geçilecek. Bu durumdan olumsuz etkilenmek istemeyen vatandaşlar saatlerin ne zaman geri alınacağını bilmek ve asla olumsuzluklar yaşanmasını istemiyor. Saatler ne zaman geri alınacak. 2013 Ekim ayı saatlerin geri alınması ne zaman olacak. Saatler ne zaman geri alınacak.  ayrınıtlarla haberevet.com'da.

Türkiye de saatler ne zaman geri alınacak? Kuzey Yarımkürede saatler ne zaman geri alınacak? Dünya gün ışığında yararlanmak için saatleri 1 saat geri alıyor. Kışın habercisi olan saat geri alma hangi tarihte başlıyor?

Türkiye, güneş ışığından daha fazla yararlana bilmek için her yıl saatleri bir saat geriye alıyor. Bu sene saatler 27 Ekim tarihinde geri alınacak. 31 Mart Pazar günü yaz saati uygulamasına geçen Türkiye saatleri bir saat geri alıyor.

 Kış Saati uygulaması 27 Ekim 2013 Pazar günü başlayacak.

 

Enerjiden daha fazla tasarruf etmek ve gün ışığından daha fazla yararlanmak için geri alınması planlanan saatler bu ay geri alınacak. Saatler ne zaman geri alınacak? 2013 saatlerin geri alınma tarihi ne zaman?

 

2013 yılında Saatler Ne Zaman Geri Alınacak? Her yıl olduğu gibi bu yıl da gün ışığından daha fazla faydalanmak adına ileri geri saat uygulamasına devam ediliyor.

 

 

 

Gün ışığından daha fazla faydalanmak adına 31 Mart Pazar günü saat 03.00′te geçilen yaz saati uygulaması, 27 Ekim 2013 Pazar günü saat 04.00′ten itibaren saatlerin 1 saat geri alınmasıyla son bulacak.

 

Kış Saati uygulaması 27 Ekim 2013 Pazar günü başlayacak.

 

Saatler neden ileri ve geri alınır

 

Birinci Dünya Savaşı süresince birçok ülke saatlerini yılın belli aylarında yeniden ayarlamaya başladı. Bunun amacı günün aydınlık saatlerini, insanların uyanık oldukları zamana uydurmak, dolayısıyla evlerde ve sokaklarda yanan lambalar için gerekli enerjiden tasarruf sağlamaktı.

 

Bugün de aynı uygulamaya devam edilmekte, ilkbaharda size kaybettirilen bir saat, sonbaharda geri verilmektedir.

 

Yaz günlerinde gün ışığı, yani aydınlık saatler çok daha uzun olmasına rağmen hala tasarruf için saatlerin niçin bir saat ileriye alındığı çoğunlukla anlaşılmaz. Bunun en kısa açıklaması "gece zamanını da gündüze katmaktır" ama bizler zaten karanlık olan saat 24:00′de değil de 23:00′de yatmamızın ülkemize ne kazandıracağını genellikle anlayamayız.

 

Saatleri ileri almanın kış mevsimi ile alakası yoktur. Kış aylarında standart zaman uygulanır. Ancak yaz günlerinde çok uzun aydınlık geçen bir zaman süresi vardır. Amaç bu sürenin başlangıcını ileri kaydırarak, akşam olma süresini bir saat uzatmaktır.

 

Yaz günleri hava çok erken aydınlanır. Eğer çiftçi değilseniz saat 05:00′de uyanmanıza gerek yoktur. Ancak gün ışığından tasarrufa gerek duymayarak saatlerimizi ileri almasaydık, bakın ne olurdu?

 

Dünyada güneşin 21 Haziranda 04:43′de doğduğu bir yer seçelim. Siz burada yaşıyorsunuz ve saat sekizde işte olmak için saat altıyı çeyrek geçe yataktan kalkmak zorundasınız. Bu seçtiğimiz yerde güneş ufukla 6 derece açı yaptığında, standart saat ile saat 05:11 civarlarında etraf tamamen aydınlanır. Bu durumda ileri alınmış saatler 06:15′I gösterir yani gerçekte siz işe bir saat erken gitmiş olursunuz ama ışığı yakmadan saate bakar, tıraş olup kahvaltı yapabilirsiniz. Akşamları ise, her zaman 24:00′de yatmaya vücudunu alıştırmış bir insan, bir saat önce yatmak zorunda kalmış olur ama hava kararınca gece evde ve sokakta lambaların yanma süresi bir saat kısalmış olur.
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Baba Olmasına Bir Ay Kala Feci Olay
Bartın'da 8 aylık eşi ile birlikte denize giden bir kişi dalgalar arasında kayboldu. Eşinin kaybolmasını...

Haberi Oku