Siyaset:
Demokratikleşme paketi tüm maddeleri. İşte tam lise Demokratikleşme
Demokratikleşme Paketi'nin Erdoğan açıkladı. Aylardır açıklanması beklenene Demokratikleşme Paketi sonunda açıklandı. Bugün 30 Eylül 2013 Türkiye demokratikleşme konusunda büyük bir adın attı. Bir çok konuda yneilikler getirildi. Erdoğan'ın demokratikleşme paketi açıklamaları haberevet.com'da. Ayrıca klavyede "w,x,Q" ya özgürlük geldi.  Pakette bir çok yenilik var. İtirazlar neler? İşte Demokratikleşme paketi. 

PAKETTE NELER VAR?
 
Paketteki reformların bir kısmı yasal düzenleme, bir kısmı ise idari düzenlemeyle hayata geçebilecek.
 
Yasal düzenleme gereken değişiklikler.
 
Siyasi hakları genişletiyoruz. Bu kapsamda seçim sistemini değiştirmek için önemli bir adım adıyoruz. Seçim sistemini özellikle 12 Eylül müdahalesinin ardından tartışma konusu olduğunu biliyoruz.
 
3 YENİ SEÇİM SİSTEMİ ÖNERİSİ
 
Mevcut seçim sistemi. Yüzde 10 barajı AK Parti'nin getiridği sistem değildir. Biz 2002 seçimlerine girerken bu sistem uygulanıyordu. Yüzde 10 barajı vardı. Daha partimizi kurarken sistemin değişmesi gerektiğini biz de ifade ettik. Siyasi vizyon belgesinde açıkladık.
 
Yeni seçim sisteminin nasıl olması gerektiği konusunda bir tek seçenek sunmuyoruz. 3 farklı alternatif sunuyoruz. Mevcut sistemle yüzde 10 barajıyla devam edebiliriz.
 
İki barajı yüzde 5'e çekebiliriz. Beşli bölgeyle daraltılmış seçim sistemini uygulayabilir. Ülke genelinde dar bölge seçim sistemini getirip barajı kaldırabiliriz. Önümüzdeki günlerde bu sistemleri tartışacağız.
 
Siyasi partilere devlet yardımını değiştiyoruz. Mevcut siyasi partilerden yüzde 3'ü aşan alanlara devlet yardımı yapacağız. 
 
Teşkilatlanmalara da kolaylıklar geliyor. İlçelerde teşkilatlanma için beldelerde teşkilatlanma zorunluluğunu kaldırıyoruz. Beldelerde teşkilat kurma zorunluğunu kaldırıyoruz
 
ANADİLDE SEÇİM PROPANGASI
 
Seçim kanunun 15'nci maddesine ek yapıyoruz. Partilere eş genel başkanı sistemi uygulama sistemini getiiryoruz. Siyais partilere üyelikte engelleri kaldırıyoruz. Siyasi partilere üye olmayı daraltan engelleri kaldırıyoruz. Oy verme hakkına sahi olan herkesin siyasi partilere üye olmasının önünü açılıyoruz. 6 kısıtlayıcı engeli ortadan kaldırıyoruz. Farklı dil ve lehçelerde siyasi propaganda izni çıkıyor. Türkçe yanında farklı dil ve lehçeler kullanılabilir.
 
Nefret suçlarına düzenleme geliyor. Bu sebeple işlenen suçlarda cezaları 1 yıldan 3 yıla kadar arttırılıyor.
 
DİNİ ENGELLEMEK SUÇ SAYILACAK
 
Dini inancın gereğiinin yerine getirilmesinin engellenmesini de ceza kapsamına alıyoruz. Dini ibadetlerin yasal olarak yapılmasının engellenmesini de ceza kapssamına alıyoruz . 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası getiriyoruz.
 
Belirli haftlerin kullanılmasından kaynaklaranan bazı harflerin cezaya tabi olması kaldırılıyor. Klavyelere özgürlük getiriyoruz. 
 
Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununda değişiklik. Mülkü amir stkların görüşlerini alıp karar vercek. Açık yerlerde güneşin batışına bir saate kadar yapılan gösteriler güneş batmadan önce, kapalı yerlerdeki toplantılar 24.'e kadar yapılacak. Hükümet komiseri uygulaması bitiyor. Düzenleme kurulları tarafından bu görev yerine getirilecek.
 
Konsey gerekli hallerde dağılma kararı alacak. Kanuna aykırı bir durumda kurul gösteriyi bitirecek.
 
EĞİTİM
 
Özel okullarda farklı dil ve lehçelerde eğitimin önünü açıyoruz. Farklı dil ve lehçelerin okullarda öğretilebilmesinin yolunu açmıştık. Özel okullarda farklı dil ve lehçelerde eğitimin önünü açıyoruz. Kanuna yapılan bir ek ile farklı dil ve lehçelerde özel öğretim kurumu açılabilecek. Bakanlar Kurulu'nca dil ve lehçeler belirlenecek. Bakanlar Kurulu yönetmelikle içerik ve esasları belirleyecek. Kurallar MEB tarafından belirlenecek. Belirli dersler bu okullarda Türkçe olarak okutuluacak.
 
KÖY İSİMLERİ
 
Yasal engeller kaldırılıyor. İl İdaresi Kanunu'ndaki dayatma ibaresi kaldırılıyor. 1980'e kadar kullanılan isimlerin yeniden alınmasını mümkün kılıyoruz. İl ve ilçe isimlerinin değiştirilmesi için yasal düzenleme yapılacak.
 
Nevşehir Üniversitesinin ismini Hacı Bektaşi Veli ismiyle değiştiriyoruz.
 
ÖZEL BİLGİLERİN SAKLANMASI
 
Kişilerin özel bilgileri başkaları ulaşamayacak.
 
Yardımların toplanması THK'ya görev verilmesi insan haklarına aykırdır. Yasal olarak bu düzenlemeyi kaldırıyoruz. Vatandaşımız hür iradeyle yardımını istediği yere yapabilecek.
 
Bu reformlar belirli bir takvim içinde yasal düzenleme gerektiriyor.
 
İDARİ DÜZENLEME GEREKEN
 
Kamu Kurum ve kuruluşlarında kılık kıyafetteki düzenleme kaldırılıyor. Resmi elbise giymek zorunda olanlar, yargı, hakim, tsk ve polisleri bu kapsamın dışında tutuyoruz.
 
ANDIMIZ KALDIRILIYOR
 
Andımızı kaldırıyoruz. Bu uygulama zaman zaman kaldırıldı. 12 Mart ve 12 Eylül'de devam etti. Ortaokullarda geçen yıl kaldırmıştık. İlkokullarda bu uygulamayı kaldırılyoruz
 
MOR GABRİEL MANASTIRI

Mor Gabriel Manastırı arazisi Süryani cemaatine teslim ediyoruz.
 
Roman dil ve kültür enstitisü kuruyuoruz. Romanları karşılaştıkları sorunlarla araştırmalar yapmak amacıyla bir ilimiz üniversitesi bünyesinde bir enstitü kuracağız. Eğitim alanındaki sorunlarının giderilmesi için adımlar atıyoruz. TOKİ eliyle Roman konutları yapmaya başladık, çalışmalar sürüyor. O kültüre uygun projeler yapılıyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dışişleri Bakanlığı'ndan flaş Süleyman...
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, dün bazı basın-yayın organlarının Süleyman Şah Türbesi'nin...

Haberi Oku