Güncel:
Demokratikleşme Paketi ile Genel Af Mı Gelecek? Genel Af Var Mı?
Başbakan Yardımcısı Bozdağ, demokratikleşme paketiyle ilgili olarak, "Kişilere, devam eden soruşturmalara, davalara özel düzenleme yok paket içerisinde" dedi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, NTV'deki "Günün İçinden" programında, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Demokratikleşme paketine ilişkin ip uçlarının sorulması üzerine Bozdağ, demokratikleşme konusunun hükümetin her daim gündeminde olan, birinci konu olduğunu söyledi.

Bozdağ, AK Parti'nin iktidara geldiği günden bu yana, Türkiye'nin pekçok alanda demokratikleşmesini sağlamak için büyük reformlar yaptığını, büyük adımlar attığını anlattı. Bu sayede Türkiye'nin bugün çok farklı bir noktada olduğunu dile getiren Bozdağ, şunları kaydetti:

"Son çalışma, esasında bizim 11 yıldır süregelen, demokratikleşme konusunda Türkiye'yi daha ileriye taşıma, Türkiye'deki demokrasiyi kökleştirme ve kurumsallaştırma konusunda attığımız adımların bir devamı mahiyetinde adımlar olacaktır. Bu adımların muhtevası üzerine, ipucu düzeyinde de olsa girmek istemem. Çünkü onlarla ilgili şu anda çalışmalar nihayetlendi. Pazartesi günü Sayın Başbakanımız bunu Türkiye kamuoyuyla paylaşacak. Paylaştıktan sonraki süreçte, bunların detayları üzerinde daha sağlıklı bir tartışmayı yaparız. Çünkü paketin kamuoyuna açıklanmasından sonra, pakete yönelik pek çok eleştiriler, pekçok övgüler olacaktır. Belki 'şunlar da ilave edilsin veya şuralar şu şekilde revize edilsin' diye başka şeyler de olacaktır. O tartışmaları da beraber, süreç içerisinde yaşayacağız ve paketin açıklanmasından sonra detaylara ilişkin, neler yapıldığına ilişkin, ne getirip götürdüğüne ilişkin değerlendirmeleri ondan sonra yaparsak daha farklı olur."

"TARİHİ BİR PAKET OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM"

Paketin içindeki her konunun, Türkiye kamuoyunun bildiği konular olduğunu vurgulayan Bozdağ, "Belki değiştirilmesini beklemediği konular olabilir. Belki zaman için 'şimdi mi' diyebileceği konular olabilir. Sonuçta bu paketin içeresinde olan konular basında, yayında, siyasetin dilinde, farklı şekillerde ele alınan konular. Ancak basının hiç ele almadığı konular da var. O yüzden bu paket, içerisinde pek çok yeniliği getirecek. O anlamda Sayın Beşir Atalay'ın dediği gibi, milletimizin bazen 'böyle bir şey yoktu' diye düşündüğü şeyler de işin içinden çıkabilir. Ancak sonuç itibarıyla bunların hepsi kamuoyuna açıklandığı zaman, eleştireni de olacak takdir edeni de. Tarihi bir paket olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

Bozdağ, "KCK davalarını etkileyebilecek düzenlemeler beklenebilir mi ?" sorusuna karşılık, "Kişilere özel bir düzenleme yok paket içerisinde. Devam eden soruşturmalara, davalara özel düzenleme yok. Birilerinin tahliyesi veya birilerinin birtakım imkanlardan yararlanması, bu anlamda devam eden davalar için bir düzenleme yok. Çünkü demokratikleşme konusunda adımlar atıyoruz, cezalarla ilgili, ceza mevzuatıyla ilgili bir düzenleme yapmıyoruz. Tabii ceza mevzuatına ilişkin, demokratikleşmede önemli olan bazı konular da işin içinde var. Fakat birtakım davalara özel imtiyaz tanınan düzenlemeler söz konusu değil" cevabını verdi.

Farklı kesimlerin paketin hazırlanma sürecine ilişkin eleştirilerine yönelik görüşü sorulan Bozdağ, paketin hazırlanması sürecinin kamuoyunun önünde aleni bir çalışmayla olmadığını belirtti.

"MUTFAKTA BİZ TÜRKİYE İÇİN, DEMOKRATİKLEŞME KONUSUNDA ÇOK ÖNEMLİ HAZIRLIKLAR YAPTIK"

Bozdağ, belirsiz bir konu üzerinde tartışılmasını istemediklerini dile getirerek, "Somut önerilerimiz var ve onun formülasyonunu biz yapmışız. Bunu kamuoyunun önüne koyacağız, kamuoyu bunu tartışacak. Ondan sonra biz bu tartışmalar çerçevesinde oradan gelen eleştirileri de dikkate alarak, bunları olgunlaştırıp Meclise göndereceğiz. Bu çok normal bir şey. Bizim yaptığımız, demokratik birçok ülkede uygulanan usulün ta kendisidir" diye konuştu.

Bunun bir "mutfak çalışması" olduğunu vurgulayan Bozdağ, "Mutfakta biz, Türkiye için demokratileşme konusunda çok önemli hazırlıklar yaptık. Bu hazırlığımızı Türkiye kamuoyunun önüne getireceğiz. Ondan sonra kamuoyu tartışacak" dedi.

Bozdağ, çalışmanın revizyona açık olacağını dile getirerek, şöyle devam etti:

"Onun içerisinde diyelim ki, biz doğru, yararlı, gerekli olduğuna inanıyoruz. Fakat bizim doğru dediğimiz şey tartışmasız yanlış çıkabilir, o zaman biz bu yanlışta ısrar etmeyiz. Ancak doğruysa bizim dediğimizi birileri eleştiriyor diye, o doğruyu yapmaktan da vazgeçmeyiz. Eleştiriye açığız. Ancak eleştirilerin önyargısız, objektif olması ve doğru veriler üzerinden, gerçeklikler üzerinden yapılması önemli. Yoksa partilerin siyasal pozisyonuna göre eleştirilerden hareketle adım atarsak, doğruyu bulmakta zorlanırız. CHP 'nin ne söyleyeceğini az çok biliyorum. MHP 'nin ne söyleyeceğini, BDP 'nin ne söyleyeceğini biliyorum. Nereden biliyorum? MHP'li birinin siyasal pozisyonu böyle bir konuda ne olur, CHP'linin birinin, BDP'li birinin ne olur, bunu öngörerek oradan çıkarıyorum. Partiler, siyasal pozisyonunun ötesinde bu ortaya çıkan paketin özü, esası üzerinde, gerçekten bilimsel, objektif değerlendirme yaparsa, biz onlardan elbette istifade ederiz. Bugüne kadar pekçok istifadede bulunduk. Bundan sonra da yaparız."

"DEMOKRATİKLEŞME, TÜRKİYE'NİN TAMAMINI İLGİLENDİREN BİR KONU"

Demokratikleşme konusunun Türkiye'nin tamamını ilgilendiren bir konu olduğuna işaret eden Bozdağ, "Terörle sadece bunu irtibatlandırır, ondan sonra bu adım terör için atılıyor denilirse, yarın terör başladığında 'boşa adım attık' olur. Halbuki demokratikleşmeyi biz, milletimizin tamamı için yapıyoruz. Attığımız adımlar bir bölgeye, bir etnik yapıya, bir inanca, bir gruba dönük adımlar değil. Türkiye'nin bütün bölgelerine, bütün vatandaşlara, hangi görüşe, inanca sahip olursa olsun bütün insanlarımıza dönük adımlar atıyoruz. Bunlar terör olmasa da Türkiye'nin yapması gereken şeyler. PKK terör örgütüyle bağlantılı konular değil. Türkiye'nin yapması gereken doğru şeyler olduğu için biz bunları yapıyoruz, yoksa birileri istedi diye değil" değerlendirmesinde bulundu.

ALEVİ AÇILIMI

"Demokratikleşme paketinden önce Alevi açılımını konuşuyorduk. Söz konusu düzenlemede bununla ilgili başlıklar da olacak mı?" sorusu üzerine, Bozdağ, şunları kaydetti:

"Bütün kapsamı sayın Başbakan açıklayacak ama bu konuda şunu söyleyebilirim. Alevi vatandaşlarımız bizim canımızdır. Bu ülkede onların sorununu kendi sorunu gibi gören bir hükümet var. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde, ilk defa bir hükümet Alevi meselesini, Alevi kardeşlerimizin meselelerini masaya yatırmış, onlarla beraber bunun müzakeresini yapmış. İlk defa devlet muhatap almış, bir resmi kayıt oluşturmuş. Adeta hafıza oluşturmuş. Neler yaşandı ? sorunlar neler ? çözüm olarak neler isteniyor? İlk defa Alevi örgütleri biraraya gelerek, bunları kendi aralarında da böylesi bir organizasyon içerisinde konuşma imkanı buldular. Bu tarihi adımı biz attık. Bakın sayın Başbakanımız, Dersim'de yaşanan katliamla ilgili, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak ilk defa Dersimliler'den özür dileyen Başbakan oldu. Fakat Sayın Kılıçdaroğlu onu diyemedi. Biz dedik. Niye dedik? Bir yanlış var, bir haksızlık var. Bu haksızlığı, yanlışlığı itiraf etmek, bize güç verir, bize zarar vermez. Biz ondan dolayı ne Türkiye devleti ne de hükümet olarak birşey kaybettik."

YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARI

Bozdağ, "Yeni anayasa çalışmaları seçimlerden sonraya mı kalacak ?" sorusu üzerine şu değerlendirmelerde bulundu:

"Yeni anayasa konusunda hepimizin önce samimi olması lazım. Benim şahsi görüşüm bu. Kimse alınmasın ama bu konuda samimiyet görmediğimi ifade etmek isterim. Çünkü Türkiye'nin 1982 Anayasasının yürürlüğe girdiği tarihten bu yana yeni bir anayasa talebi hep vardır. Yeni anayasanın nasıl olacağına dair de pek çok öneriler var, taslaklar var. Bir tecrübe, bilgi birikimi vardır. Siyasetin de bu konuda yetkinliği var. Bizim ilim dünyamızın da bu konuda yetkinliği var. Sivil toplum kuruluşlarının da vardır. Fakat Meclis Uzlaşma Komisyonu, bildiğiniz gibi oluşturuldu. Biz AK Parti grubu olarak, 326 milletvekilimiz olmasına rağmen eşit sayıda temsili kabul ettik. Bizim derdimiz de 'bu, AK parti anayasası' demesinler. 'Hepimizin anayasası' desinler ve herkesin istediği gibi birşey olsun. Bu niye tıkandı? Tabi partiler kendi görüşlerinin anayasaya dönüşmesi konusunda ısrarcı olduğu zaman birbirine dayattığı zaman, orada siz uzlaşmayı sağlayamazsınız."

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, ucu açık bir çalışmanın, yeni anayasanın hazırlanması ve yasalaşmasına en büyük engel olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Siz bir tarihi çalışma yapıyorsunuz. İlk defa böylesi bir konsensus oluşmuş. Milletin büyük bir desteği var bu sürece ve ucu açık bir çalışma yapıyorsunuz. Ucu açık çalışma demek, ipe un sermek demektir. Ucu açık olduğu için hesap edin, 2011 yılının Ekim ayında komisyon kuruldu. 1 yılda bitecekti, olmadı. 2013'ün Nisan'ı dendi, Temmuz'u dendi. Şimdi bugüne geldi. Önümüzdeki takvime baktığımızda, ne var Türkiye'yi bekleyen gerçek? Mahalli seçimler var. Arkasında ne var? Hemen mahalli seçimlerin arkasından kısa süre sonra cumhurbaşkanlığı seçimi başlıyor. Şimdi akıl var. Hepimiz sağduyu sahibi insanlarız. Herkes seçim meydanlarında olurken, mahalli seçim için, cumhurbaşkanlığı seçimi için uğraşırken, anayasa yapma işini nasıl başaracağız? Onun için biz dedik ki 'bu işi ucu açık yapmayalım. Gelin 2012'nin içinde bitirelim. Bitmedi, bunu Nisan'a kadar bitirelim. Nisan'dan sonra bunu tartışmaya açalım. Ondan sonra 2013'ün içerisinde Meclis safhasını tamamlayıp, bunu bitirelim. Süre konusundaki ısrarımızın nedeni bu. Fakat komisyona yeni anayasa yapmak için oturmak ayrı şey, yeni anayasa yapılmasın diye oturmak ayrı bir şey.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Misafir Avatar
Hatice 12 ay önce

Demokratıkleşme paketi hiçte bekledıgımız bır paket olmadı bınlerce mahkum ve mahkum aileleri devlet buyuklerımız tarafından af edılmeyı beklerken bu paket herkes ıçin büyük bir hayal kırıklıgı olmuştur allah rızası için bişekilde aaafffff gelsin yavrularımız babasız buyumesın devletımizden AF istıyoruz lutfen bi şans daha verin

Nusaybin'de İnsan Zinciri Oluşturarak IŞİD...
Nusaybin'da 1 Eylül Dünya Barış günü nedeniyle KESK, DİSK, TMMOB, TTB ve Seyit-der'in desteğiyle düzenlenen...

Haberi Oku