Eğitim:
KPSS 2013 ücretli öğretmen atamaları ne zaman yapılacak?
Ücretli öğretmenler girdikleri saat başına ücret alırlar. Resmi ve diğer tatillerde vs mesai ücreti alamazlar. Ücretli öğretmenler bir haftada en fazla 30 saat ek ders ücreti alabilirler. Daha fazla derse giren ücretli öğretmenler 30 saat üzerindeki dersler için ücret kesinlikle alamazlar.

Ücretli öğretmen alınırken hangi özelliklere dikkat edilir?

Öncelikle okuldaki açık dikkate alınır. Norm kadroya bakılarak ücretli öğretmenin görevlendirilip görevlendirilmemesine karar verilir. İhtiyaç olan branştan başvuru varsa öncelikle olarak o kişi görevlendirilir. Mesela; A okulunda matematik öğretmeni açığı var. Başvuruda bulunanlar arasında matematik öğretmeni varsa o görevlendirilir. Matematik öğretmeni yoksa eğer fen bilgisi ya da diğer sayısal bölüm mezunları görevlendirilir. Eğer bir okul için birden fazla uygun aday var ise kpss puan üstünlüğüne göre görevlendirme yapılır.Ön lisans mezunları ücretli öğretmenlik yapabilir mi?

Normal koşullarda yapamazlar. Fakat ülkemizin bazı bölgelerinde öğretmen açığını kapatmak pek mümkün olmuyor. Lisans mezunu ücretli öğretmenlerle kapatılamayan açık kontenjanlar ön lisans mezunları ile kapatılabiliyor. Öncelik sırasına göre yazarsak; eğitim fakültesi – diğer lisans mezunları – ön lisans mezunları…

2013-2014 Ücretli Öğretmenlik Başvuruları ne zaman yapılır?

Ücretli öğretmenlik başvuruları genel olarak eylül-ekim gibi ilçe ve il milli eğitim müdürlüklerinin inisiyatifi ile başlar. Norm kadrolar ancak il içi,il dışı, ilk atama, özür tayinlerinden sonra ancak belli olabildiği için ücretli öğretmenlik başvurularının daha önceden yapılması pek uygun değildir.

GÜNCELLEME

Yorum bölümünde çok fazla sorulan sorular:

1) Önlisans mezunlarını ücretli öğretmenlik yapabilir mi?

Evet yapabilirler fakat öncelik eğitim fakültesi ve lisans mezunlarındadır. Açık kapatılamamış ise önlisans mezunlarına şans verilir.

2) Üniversite 3.sınıf ya da 4.sınıf öğrencisiyim. Ücretli öğretmenlik yapabilir miyim?

Evet yapabilirsiniz. Ama şansınız çok düşüktür.

3)Ücretli öğretmenlik için okullara başvuru yapmamıza gerek var mı?

Hayır yok. Başvurular ilçe memlerdeki başvuru formuna, online başvuru yoksa bizzat ilçe memlere yapılacaktır.

4) Başvurular ne zaman başlayacak?

Yetki ilçe memlerde olduğu için her ilçe milli eğitim istediği zaman başlatabilir. İlk atamalar yapılmadan önce normlar tam belli olmadığı için başvuruların alınması pek sağlıklı olmayacağı için genel olarak Eylül’ün ilk haftası başvurular alınır ve ilk atamalar yapıldıktan sonra ücretli öğretmenlik görevlendirmeleri yapılır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

KPSS öğretmenlik branş sıralama robotu KPSS...
2014 KPSS sıralama robotu. KPSS alan sıralama robotu. KPSS Lisans sınavına giren milyonlarca memur adayı...

Haberi Oku