Eğitim:
AÖF İçin Bütünleme Geri Mi Geliyor? (Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi 2013-2014)
Açık grevi başlatan AÖF (Açıköğretim Fakültesi) öğrencilerine destek geldi. Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Açıköğretim Fakültesi (AÖF) Öğrenci Platformunun bütünleme sınavı ve muafiyet haklarının iade edilmesi için başlattığı açlık grevi ile ilgili, "YÖK Başkanı Sayın Gökhan Çetinsaya'yı bu gençlerin derdini, ızdırabını empati yaparak anlamaya davet ediyorum" dedi.

Abdi İpekçi Parkı'nda, açlık grevi yapan öğrencileri ziyaret eden Koncuk, bütün öğrencilere verilen bütünleme sınavı hakkının, AÖF'li öğrencilere verilmemesinin kabul edilecek bir durum olmadığını söyledi.

Koncuk, "Yaklaşık 750 bin açık öğretim fakültesi öğrencisinin bir yılına mal olacak bu mağduriyetin, Türkiye'de ne YÖK tarafından ne siyasi irade tarafından ne de Sayın Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül tarafından görülüp, değerlendirilmemesi bir başka kusurdur" diye konuştu.

AÖF'lilerin, her öğrenciye verilen hakkın kendilerine de verilmesini istediklerine işaret eden Koncuk, şunları kaydetti:

"YÖK Başkanı Sayın Gökhan Çetinsaya'yı bu gençlerin derdini, ızdırabını empati yaparak anlamaya davet ediyorum. Eğer YÖK, Açık Öğretim Fakültesi öğrencisinin çok haklı feryadına kulak tıkarsa 'YÖK kimin taleplerine cevap veren bir kuruluştur' diye sorgulama hakkına sahip olduğumuzu düşünüyorum. Bu gençlerimizin haklı taleplerinin mutlaka cevap bulmasını bekliyoruz."

Platform adına konuşan Elif Erden de mağduriyetlerinin bir an önce çözülmesini istediklerini söyledi.

AÖF'LİLER SOSYAL MEDYADAN DUYURDU

AÖF öğrencileri bütünleme haklarının geri verilmesi için şok bir karar aldı. Anadolu Üniversitesi (AÜ) Açık Öğretim Fakültesi'nde (AÖF) okuyan yaklaşık 1,5 milyon öğrenci, kredili sistemle birlikte kaldırılan bütünleme sınavlarının geri getirilmemesi halinde 1 Eylül itibariyle açlık grevine başlayacaklarını sosyal medyadan duyurdu.

Twitter'da '#Aöföğrencileriaçlıkgrevinegiriyor' etiketi adında toplanan AÖF öğrencileri, geçtiğimiz sene kredili sistemle birlikte kaldırılan bütünleme sınavlarının geri getirilmesini istiyor. Bunun için sosyal medyada örgütlenen öğrenciler, bütünleme sınavlarının geri getirilmemesi halinde 1 Eylül itibariyle Türkiye genelinde açlık grevine başlamayı planlıyor.

'#Aöföğrencileriaçlıkgrevinegiriyor' etiketi altında toplanan öğrenciler, 'Bütünleme geri gelmeli, mağduriyet giderilmeli. Tüm üniversitelerde yapılması zorunlu olan ve hakkımız olan bütünleme sınavını geri istiyoruz. Haklarımız verilmezse AÖF öğrencileri olarak 1 Eylül'de açlık grevi yapacağız. Açık öğretim lisesi bile ek sınav hakkı veriyor, AÖF hakkımız olan bütünlemeyi vermiyor' ifadeleriyle bütünleme sınavlarının kaldırılmasına tepki gösteriyorlar.

Geçtiğimiz aylarda açıklamalarda bulunan Anadolu Üniversitesi (AÜ) Açık Öğretim Fakültesi (AÖF) Dekanı Prof. Dr. Kerim Banar, konuyla ilgili, kredili sistemde bütünleme sınavlarının yapılmasının imkansız olduğunu ve yapılmayacağını söylemişti.

AÖF KONTENJANLARI BELLİ OLDU

Açıköğretim Fakültesi AÖF 2013-2014 yılı kontenjan sayısı belli oldu. AÖF kontenjan sayısını YÖK başkanı açıkladı. YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, açık öğretim hariç 2012'de 764 bin olan üniversite kontenjanını bu yıl yaklaşık 805 bine çıkardıklarını belirterek, "Lisans ve ön lisans düzeyinde yaklaşık yüzde 5'lik artış var. Açık öğretime (AÖF) ise bu yıl 102 bin kontenjan ayırdık. Örgün ve açık öğretimde toplam kontenjanımız yaklaşık 908 bin oldu" dedi.

YÖK Başkanı Çetinsaya, AA muhabirine, geçen yıl bazı bölümlerde üniversite kontenjanlarının dolmadığını hatırlatarak, bu yıl kontenjanları belirlerken özel bir çalışma yaptıklarını belirtti.

Öğrencilerin eskisi kadar ilgi göstermediği alanları tespit ettiklerini anlatan Çetinsaya, bunlar arasında fizik, kimya, biyoloji ve su ürünlerinin yer aldığını ifade etti.

Bu alanların neden tercih edilmediğiyle ilgili çalışmalar yaptıklarını kaydeden Çetinsaya, "Burada gerçekçi kontenjan belirleme siyaseti izledik. Yani geçen yıl o üniversitede o bölüme yeterince kayıt olmadı ise bu yıl oraya az kontenjan verdik. Böylece geçen yıl çok fazla açık gözüken branşlarda daha gerçekçi rakamlar belirledik" diye konuştu.

Hemşirelik, tıp fakültesi, sağlık bilimleri, hukuk gibi ihtiyaç duyulan ve talep gören alanlarda ise üniversitelerdeki akademisyen sayılarını göz önünde bulundurarak, kontenjanları ayarladıklarını dile getiren Çetinsaya, böylece ilerde yaşanabilecek sorunların önüne geçmek istediklerini söyledi.

Geçen yıl açık öğretim hariç lisans düzeyinde yaklaşık 413 bin olan kontenjanı, bu yıl 422 bine çıkardıklarına işaret eden Çetinsaya, geçen yıl açık öğretim hariç 328 bin olan önlisans kontenjanın ise bu yıl 359 bin olarak belirlendiğini bildirdi.

Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan üniversitelerin kontenjanlarının ise 22 binden 23 bine çıkarıldığını ifade eden Çetinsaya, "Açık öğretim hariç 2012'de 764 bin olan üniversite kontenjanını bu yıl 805 bine çıkardık. Yani üniversite kontenjanlarında, lisans ve ön lisans düzeyinde yaklaşık yüzde 5'lik artış var. Açıköğretime ise bu yıl 102 bin kontenjan ayrdık. Örgün ve açık öğretimde toplam kontenjanımız yaklaşık 908 bin oldu" diye konuştu.

Bu yıl liseden yaklaşık 800 bin öğrencinin mezun olacağını hatırlatan Çetinsaya, normal şartlarda üniversite kontenjanın mezun kontenjanını karşıladığını ifade etti.

Önceki yıllarda mezun olanlar da dahil edildiğinde üniversite sınavına başvuran aday sayısının arttığına dikkati çeken Çetinsaya, bu yıl sınava yaklaşık 1 milyon 900 bin kişinin başvurduğunu hatırlattı.

Zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarıldığını hatırlatan Çetinsaya, lise mezunu sayısının artracağını ve her yıl yaklaşık 1 milyon 200 bin öğrencinin üniversite kapısına geleceğini söyledi.

Memnun olmayan adayların sınav sistemi üzerindeki baskısı azaltılacak

Üniversite sınavına, her yıl, yeni mezunların yanı sıra daha önceki yıllarda istediği bölüme yerleşememiş veya yerleştiği bölümden memnun olmayanların da girdiğini belirten Çetinsaya, bu durumun sınav sistemi üzerindeki baskıyı artırdığını dile getirdi.

Durumun iyi yönetilememesi halinde, bu baskının her yıl artarak devam edeceğini belirten Çetinsaya, okuduğu bölümden memnun olmayanlara yönelik yeni politikalar geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Bu konuda çalışma yapacaklarını anlatan Çetinsaya, "Sosyal adaletsizliklere yol açmadan yatay geçişleri kolaylaştırarak, insanların daha mutlu olacakları bölümlere geçişini sağlayabiliriz. Ortak dersler mekanizmalarını, yandal, çift anadal mekanizmalarını kullanarak bu kişilerin sınav sistemi üzerinde yarattığı baskıyı azaltabiliriz. Bunların düşünülmesi gerekiyor" şeklinde konuştu.

Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulunun üniversiteye giriş sistemiyle ilgili değişiklik önerilerinin, 2014 sonuna kadar sunulması kararı aldığını anımsatan Çetinsaya, bu konuda ilgililerle çalışmalarının devam ettiğini sözlerine ekledi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

LİSE KONTENJANLARI 2014 TEOG lise kontejanları...
Lise kontenjanları ne zaman açıklanacak? Lise kontenjanları açıklandı mı? TEOG sonuçlarının açıklanmasının...

Haberi Oku