Dünya:
Esed Suriye'de Sarin gazı mı kullandı
Suriye'den bugün gelen görüntüler durumun ciddiyetini anlatmak için 

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad halkına uyguladığı zulme devam ediyor. Ortadoğu'nun kımıl kımıl kaynadığı bugünlerde, Irak, Mısır ve Suriye kaotik ortamını sürdürerek tüm dünyayı tedirgin ediyor. Özellikle bugün, Suriye'de Esad'ın kendi halkına kimyasal gaza boğması sonucu 1100 kişi katledildi. Kullılan gazın sarin gazı olduğu ortaya çıkarken, Esad yönetimi haberi yalanladı.
 
SMDK Esed güçlerinin Şam'ın Doğu Guta bölgesine düzenlediği ve kimyasal silahların kullanıldığı iddia edilen saldırıda ölü sayısını 1100 kişi olarak açıkladı.
 
Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK), BeşşarEsed güçlerinin Şam'ın Doğu Guta bölgesine düzenlediği ve kimyasal silahların kullanıldığı iddia edilen saldırıda, ölü sayısını 1100 kişi olarak açıkladı.
 
Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi (LCC), olayı katliam olarak niteledi.

İsrail ordusunda istihbaratçı olarak görev yapan Tuğgeneral Itai Brun, Esed’in Suriye’nin birçok bölgesinde kimyasal silah kullandığı iddia etti. 
 
İsrail’in istihbarat kaynaklarına yakın Haretz gazetesi, Brun’ye dayandırılarak internet sayfasında yayınladığı haberde, Suriye'de Esed yönetimine bağlı ordunun ülkenin birçok yerinde kimyasal silah kullandığını yazdı. Gazete, İsrail istihbarat analisti Itai Brun'nun, başkent Tel Aviv’deki bir güvenlik zirvesinde yaptığı açıklamada, Suriye yönetiminin ülkenin çeşitli yerlerinde etkin kimyasal silah kullandığını söylediğini aktardı. Brun, açıklamasında Esed yönetiminin kullandığı kimyasal silahın muhtemelen sarin gazı olduğunu illeri sürüyor.
 
Esed yönetimi, muhalifler tarafından ülkenin birçok bölgesinde kimyasal silah kullanmakla suçlanıyor. Öte yandan BM Güvenlik Konseyi’ndeki bir diplomat, Esed yönetiminin halka yönelik kimyasal silah kullandığını destekleyecek 'ikna edici' delilerin BM Genel Sekreteri Ban Ki Mun’a gönderildiğini belirtmişti.


Beşar Esed sivilleri uykuda sarin gazıyla katletti. Renksiz ve kokusuz olduğu için tespiti zor olan sarin gazı BM tarafından yasaklı.
 
Esed'in katliamda kullandığı sarin gazı sinir sistemini felç ederek saniyeler içinde insanı öldürüyor.
 
1938'de Alman kimyager Gerhad Schrader tarafından bulunan gaz çok küçük bir damlasıyla dahi canlıları yok edebiliyor. Nazi Almanyası'nda katliamlarda kullanılan sarin gazı en acımasız savaş aracı olarak tanımlanıyor.
 
1950'lerde ABD ve Sovyetler Birliği tarafından 'standart kimyasal silah" kabul edilen sarin gazı düzenli olarak üretilmiştir.
 
1991'de Birleşmiş Milletler tarafından kitle imha silahları kategorisine alınan sarin gazının üretimi ve depolanarak saklanması 1993'te CWC (Kimyasal Silahlar Konvensiyonu) tarafından yasaklandı.
 
SADDAM DA SARİNLE KATLETTİ
 
1988 yılında Saddam Hüseyin yönetimindeki iktidar tarafından Halepçe'deki Kürtlere karşı kullanılan sarin gazı 5 bine yakın insanın ölümüne neden olmuştu. 1980-88 yılları arasındaki İran-Irak savaşında da sarin gazı kullanılmıştı.
 
KOKUSUZ VE RENKSİZ
 
Renksiz bir sıvı olup buharı da sıvısı gibi renksiz olan sarin gazı son derece etkili ve öldürücü bir gaz. Renksiz ve kokusuz olan sarin gazını, bu özelliği dolayısıyla sezilmesi ve teşhisi zor.
 
SARİN GAZININ ETKİLERİ
 
Burun akması, göğsün sıkışması, görüşün zayıflaması, nefes almada güçlük, aşırı terleme, adalelerin kasılması, kusma, gözbebeklerin küçülmesi ve görüşte bulanıklık, sendeleme, şaşkınlık, uyuşukluk, hafıza kaybı, çırpınma, koma, nefesin kesilmesi ve ölümün meydana gelmesidir.
 
1995'teki Tokyo metrosuna düzenlenen sarin gazlı terör saldırısında gazın etkisinde kalan bazı kişilerde burun ve ağız kanaması semptomları da görülmüştür. Öldürücü dozda alındığında genellikle ölüm 1-10 dakika içinde gerçekleşir.

"Hastanelerde bu gazı iyileştirecek ilaç yok"
 
Araplar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ARAP-DER) Genel Başkanı Şükrü Kırboğa, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Suriyelilerin beyanlarına göre şu anda bine yakın ölü, yüzlerce de yaralı var. Hastanelerde bu gazı iyileştirecek ilaç yok. Sadece su serperek insanları bundan kurtarmaya çalışıyorlar" dedi.
 
Kırboğa, şunları kaydetti:
 
"Sabaha yakın insanların uyuduğu sırada 7'si küçük 1'i büyük olmak üzere 8 yerleşim yerine sarin gazı atılmış. Bu gaz bölgede sadece Esed'in elinde olan bir gaz türüdür. Ölümcül bir gazdır, atılmasının ardından nefes alanı öldürecek etkiye sahiptir. Bazı haberlerde ölü sayısı 650 civarında geçiyor ancak bölgede haber alınamayan birçok köy bulunuyor. Suriyelilerin beyanlarına göre şu anda bine yakın ölü, yüzlerce de yaralı var. Hastanelerde bu gazı iyileştirecek ilaç yok. Sadece su serperek insanları bundan kurtarmaya çalışıyorlar. Saldırılarda en fazla çocuklar zarar görmüş."
 
Kırboğa, yaşanılan olayın "vahamet" boyutuna ulaştığına dikkati çekerek, "BM ve Avrupa da bundan yana, herkes ölüme seyirci ancak Allah'tan yardım dileriz. Bu saatten sonra batı 'yardım edelim' demez. Hakikaten Müslümanlar çok zor durumda. Kimi kime şikayet edeceğiz, bilmiyoruz" dedi.
 
Suriyeli Yetimleri Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Muhammed Şindi El Ravi, Şam'daki kimyasal silah saldırısına ilişkin, "Dünya halklarını ve hükümetlerini, Suriye'deki katliamın bitirilmesi için çalışmaya davet ediyoruz" dedi.
Anahtar Kelimeler
Suriye Esad Gaz Sarin B

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Misafir Avatar
şenay 1 yıl önce

çok üzülüyorum.ama başka birşey yapamamıyorum.bir sürü suçsuz masum insan katlediliyor.!!
esad allah belanı versin.

Misafir Avatar
Gurbet 1 yıl önce

Allahim sen Bunu yapanlara cezalarin en büyünü ver ya rabbim resülallah

BM'den Bir Garip Suriye Raporu
Birleşmiş Milletler hala Suriye ve Irak'ta insanlık suçunun işenip işlenmediğini araştırıyorlar. Yıllardan...

Haberi Oku