Güncel:
Emeklilikte yaşa takılanlar için çağrı!.. Erken emeklilik değil!
Bir çağrı: Haberevet yönetimi olarak, hükümet yetkililerini emeklilikte yaşa takılanların uğradığı haksızlığı bir an evvel gidermeye çağırıyoruz. Dert erken emeklilik değil, zamanında ve hak edilmiş emeklilik. 

Çalışan emekliye 110 liralık piyango
Emekli olup çalışanlara müjde geldi. 59 yaş ve üstünde olan çalışan emekliler, Sosyal Güvenlik Destek Primi ödemeyecek. Bu sayede de ayda ortalama 110 lira ek gelire kavuşacak...

Çalışan emekliye 110 liralık piyango
Emekli olduktan sonra çalışmaya devam eden 1.5 milyon kişiden kesilen Sosyal Güvenlik Destek Primi'ne (SGDP) sınırlama geliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun tamamladığı çalışmaya göre; 59 yaş ve üstünde olan, kendine ait bir işyerinde çalışan ya da vergiye tabi şirket ortaklığı bulunan emeklilerden SGDP kesilmeyecek. Yüzde 15 olan SGDP kesintisinin kalkması ile kapsamda bulunan çalışan emeklilerin aylık geliri ortalama 110 lira artacak. Kurumun hazırladığı çalışma, Ekim ayında taşeron işçilerle ilgili tasarıyla birlikte masaya yatırılacak. Meclis'e sunulacak çalışma yasalaştığında, çalışan emekliler SGDP ödemeyecek ve bu durum emekli maaşlarını artıracak.

ESNAF DERTLİ
Çalışan emekliler, yük olarak gördükleri SGDP'ye tepki gösteriyordu. Özellikle küçük bir işyeri olan esnaflık yapan emekliler bu kesintileri eleştirerek, şunları söylüyordu: "60 yaşında vergi veriyorum, sigortalı işçi çalıştırıyorum. Kimseye muhtaç olmadan, kendime aileme ve çevreme katkı sağlıyorum. Bir de bunun üzerine benden ekstra prim tahsil ediyorlar."

KAYIT ALTINA GİRENE % 2 EKTSRA ZAM
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu'nun, çalışan emeklileri kayıt altına almak için yaptığı bir başka çalışmadan da müjde çıktı. 1.5 milyon çalışan emeklinin sadece 150 bininin kayıt altında olduğunun tespitinden sonra, kayıt altına giren çalışan emeklilere, ekstra zam yapılması kararlaştırıldı. Yeni düzenlemeye göre, çalışan emeklilerden yapılacak yüzde 15'lik SGDP kesintisi karşılığında, maaşlarına yüzde 2 oranında ekstra artış sağlanacak.

ESNEK KIDEM TAZMİNATI GÜNDEMDE
Çalışma Bakanı Faruk Çelik, doğum izninin artırılması, evleneceklere kredi, kreş uygulaması gibi düzenlemeleri Ekim'de Meclis'e getirmeyi planladıklarını söyledi. Bakan Çelik, kıdem tazminatı ile ilgili olarak da, "Taşeron işçilerde en büyük sorun çalışanların tazminat alamamalarıdır. Bazı işçiler tazminat alır bazıları alamaz diye bir ayrımı kabul edemeyiz. Biz, isteyen mevcut sistemde isteyen yeni sistemden faydalanabilir biçimde daha esnek bir sistemi düşünüyoruz" diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Misafir Avatar
atiila aydın 1 yıl önce

benim teklifim hükümete söyle; diyelim yaşa takılmadan emeklilik hakkım 48 yaşa takıldık 54 olduk mali bütceye yük olmadan 51 yaşinda emekli olalım...fikrimn bu.tam yarısı..

Misafir Avatar
EYT 2 ÇOCUKLU ANNE 1 yıl önce

Kardeşim biz kadınlara bari yıpranma gibi bir şey versinler de çoluk çocuğumuzla evimizle barkımızla ilgilenelim artık yeter.25 sene bitiyor kadınları dikkate almaları lazım. Kocamızda perişan çoluk çocuk da.Böyle yeni nesil yetişmez.

Misafir Avatar
arda 1 yıl önce

Devlet çözüm bulmamak için değil bulmak için orada.Biz sadece erken emeklilik değil ertelenen emeklilik hakkımızı istiyoruz.Gasp edilen hakkımızın iadesi.

Misafir Avatar
1 yıl önce

yaşa takılan kanun cıksın

Necdet Paşa:2 bin yıllık bu şerefli formaya...
Genelkurmay Başkanı Necdet Özel bugün KKK Balıkesir Astsubay MYO'dan mezun olan astsubayların diploma törenine...

Haberi Oku