Güncel:
Emeklilikte Yaşa Takılanlar Erken emeklilik isyanında Neşter canlı yayın
Emeklilikte yaşa takılanlar Neşter'de... yasalar geriye işlemez! Erken emeklilik değil

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Neşter'de Mehmet Aydın'ın konuğu 
Emeklilikte Yaşa Takılanlar, Neşter adlı programda seslerini duyurmaya çalıştılar. Kanaltürk ekranlarında yayınlanan Neşter'e katılan emeklilikte yaşa takılanlar dertlerini dile getirdiler.

ERKEN EMEKLİLİK PEŞİNDE DEĞİLİZ, HAKKIMIZI İSTİYORUZ!

Kanaltürk'te yayınlanan Neşter adlı programın konukları Emeklilikte Yaşa Takılanlar Grubu mensupları sıkıntı ve taleplerini dile getirdiler. Yasanın geriye doğru işletilmesinden doğru sıkıntı çektiklerini ve emeklilik haklarının ellerinden alındığını ifade eden Emeklilikte yaşa takılan grubu mensupları, erken emeklilik gibi bir taleplerinin olmadığnı birilerinin sürekli olarak taleplerini erken emeklilik olarak öne sürdüklerini belirttiler. Emeklilikte yaşa takılanlar grubu üyeleri, 1999 yılında çıkan kademeli emeklilik düzenlemesinin kendilerine işletilmesinin büyük bir haksızlık olduğunun altını çizerek, "Bu iş artık çözülmelidir. Her grubun sesine kulak veriliyor ama bizi duymak isteyen yok. Medya da bu konuya yeterince el atmıyor." dediler.

ALİ TEZEL: EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR BEŞ KURUŞ ALAMADIKLARI GİBİ SAĞLIK HİZMETLERİ İÇİN DE PRİM ÖDEMEK ZORUNDA
Programa Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Tezel de katıldı. Ali Tezel, emeklilikte yaşa takılanların büyük bir mağduriyet yaşadığını, bu konuya hükümetin mutlaka bir çözüm bulması gerektiğini ifade etti. Bazı kesimlerin meseleyi maksatlı olarak saptırarak emeklilikte yaşa takılanların erken emeklilik ya da hak etmedikleri emeklilik gibi bir talebin peşinde oldukları havasını verdiklerini hatırlatan Ali Tezel, emeklilikte yaşa takılanların devlettin hak ettikleri halde tek kuruş para alamadıkları gibi sağlık hizmetlerinden faydalanabilmeleri için de prim yatırma mecburiyetiyle karşı karşıya bırakıldıklarını söyledi.
Emeklilikte yaşa takılanlar haklarını elde etmek için sosyal medyada örgütlenmiş durumda. Başta Meclis önü ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önü olmak üzere Türkiye'nin dört bir yanında gösteriler yapan, açlık grevleri gerçekleştiren emeklilikte yaşa takılanlar, seslerinin yeterince duyurulmamasından dolayı büyük tepki gösteriyorlar. Medya organlarının büyük bölümünün meselelerini yanlış lanse ettiğini ya da görmezden geldiiğini vurgulayan emeklilikte yaşa takılanlar, tekrar tekrar "Derdimiz erken emeklilik değil, hak edilmiş emeklilik" diyorlar.

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR ÜMİTLENMİŞTİ AMA

Emeklilikte yaşa takılan, işe başvurduklarında yaşlı emekliliğe başvurduklarında ise genç muamelesine tabi tutulduklarını, iki arada bir derede kaldıklarını belirtiyorlar.
Emeklilikte yaşa takılanlar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in "emeklilikte yaşa takılanların durumlarına ilişkin bir çalışma yürütüyoruz" şeklindeki açıklaması üzerine ümitlenmişlerdi. Emeklilikte yaşa takılanların mağduriyetlerinin giderilmesine ilişkin çalışma paketinde, emeklilik tarihinden evvel emekli olunacak her yıl için yüzde 5 oranında daha az maaş alınması öngörülüyordu. Emeklilikte yaşa takılanların bir bölümü buna razı olurken, büyük bir bölümü de böyle bir düzenlemenin hak mahrumiyetlerine yenilerini ekleyeceğini vurguluyorlardı.
Emeklilikte yaşa takılanların büyük bir bölümünün beğenmediği düzenleme bile, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'e takılınca, emeklilikte yaşa takılanlardan büyük tepki geldi. Bu tepkiler devam ediyor.

HASAN SAĞLAM KAYSERİ''DEN ANKARA'YA YÜRÜYOR
Neşter'e katılan emeklilikte yaşa takılanlar grubu üyeleri, açlık grevlerinin yanısıra Hasan Sağlam adlı bir arkadaşlarının da Kayseri'den Ankara'ya doğru yürüdüğünü ve şu anda Kırşehir'de olduğunu hatırlattılar. Emeklilikte yaşa takılanlar grubu üyeleri, Hasan Sağlam'ın yürüyüşünün beşinci gününde olduğunu hatırlattılar.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Misafir Avatar
murat 1 yıl önce

hep iscimi ezilecek haklarimizi istiyo
ruz yoksa sandikta görüşelim

Misafir Avatar
ARDA 1 yıl önce

GASP EDİLEN ERTELENEN EMEKLİLİK HAKKIMIZI İSTİYORUZ.BİZ DİLENCİ DEĞİLİZ.DEVLETİMİZİN BİZE BAĞLAYACAĞI EMEKLİLİK AYLIĞI GELİŞMİŞ ÜLKELERİN İŞSİZLİK AYLIĞI KADAR BİR ŞEY...BİZ BİR LOKMA BİR HIRKANIN PEŞİNDEYİZ.HZ.ÖMER'İN ADALETİNİ İSTİYORUZ.

Misafir Avatar
uğur kaya 1 yıl önce

ben 1967 doğumluyum 1985 yılı itibarı ile ssk lı oldum prim 7000 süre 28 yıl 1999 da çıkardığınız yasa beş yıl erteledi O yasayı çıkaran sizin gibi siyaset yapanlar şimdi neden çıkmıyor hakkımızı vermiyorsunuz AKP Adelet Kalkınma Partisi NERDE ADALET NERDE KALKINMA ben 47 den gün aldım yaşın büyük iş yok deniyor emekli olamıyorum gençsiniz diyorsunuz ne yapalım HIRSIZLIKMI SİZİ ALLAHA BIRAKIYORUM SAYGILAR

Misafir Avatar
ibrahim ARPACI 1 yıl önce

emeklilik yasası çıkmadıgı muddet ce akp ye oy yok

Misafir Avatar
önder keskin. 1 yıl önce

ben 1988 de işe başladım.25 yılımıdoldurdum.7319 primim var.ve bir yıldır işsizim.önüme gelen her umuda koştum ama işe almıyorlar.sorunumu bakanımıza yazdım.bana enyakın işkurun adresini gönderiyor.sanki benim işkurda kaydım yokmuşgibi.nereye gitsem yaşlısın bizim işimizi görmezsin diyorlar.deneme bile yapmıyorlar.bizler evimizi geçindirmek için ne yapmalıyız.bana biryol gösteriniz.çocuğum okuyor.10 binlira kredi çekmiştim.boğuluyorum.

Misafir Avatar
sabri 1 yıl önce

çocuklarımı okutamıyorum parasızlıktan her konuda madfuruz yaşım günüm dolmuş ama emekli olamıyorum

Bir boğulma haberi de Samsun'dan geldi
Samsun'da serinlemek için denize giren bir kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Haberi Oku