Güncel:
Emeklilikte Yaşa Takılanlar Erken Emeklilikte Son Gelişmeler
Emeklilikte Yaşa Takılanlar, bu mücadeleyi verirken bilhassa televizyon kanalları ile yazılı basının meselelerine ilgisiz kalmasına tepki gösteriyor.
Emeklilikte Yaşa Takılanlar Face grubu tarafından yapılan açıklamada, Gezi Parkı, Mısır Darbesi gibi yoğun gündem maddeleri arasında ezilen hak taleplerinin görmezden gelinmesine tepki dikkat çekiyor.

***ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI'NIN EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR DÜZENLEMESİ HAZIR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, bürokratlarıyla birlikte emeklilikte yaşa takılanlar için emeklilik hakkı getirecek düzenlemeyi son haline getirdi. Formül, emeklilikte yaşa takılanları tam olarak memnun edebilecek gibi değil. Üzerinde mutabakat sağlanan formüle göre, emeklilikte yaşa takılanlar, beklemeleri gereken yaşa nispetle emeklilik hakkını kazandıkları her yıl için yüzde 5 oranında eksik maaş almış olacaklar. Emeklilikte yaşa takılanların büyük bir bölümü bu formüle karşı çıkıyor. DSP, ANAP ve MHP'nin koalisyon ortakları olarak iktidarda bulundukları 1999 yılında çıkartılan kademeli emeklilik düzenlemesinden dolayı yıllardır hak kaybına uğramış bulunan emeklilikte yaşa takılanlar, bu yeni formülün hak kayıplarını arttıracağına dikkat çekerken, grubun küçük bir bölümü de eksik maaş karşılığı emekliye bağlanmış olmayı "Yetmez ama evet." diyerek sineye çekmeye razı görünüyor.

***MALİYE BAKANI MEHMET ŞİMŞEK TARAFTAR DEĞİL

Emeklilikte Yaşa Takılanlara hak kaybıyla da olsa emekli maaşı bağlanmasına Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Maliye'nin üst düzey bürokrasisi, bütçe olanaklarına dikkat çekerek karşı çıkıyor.  
Konuyu yakından takip eden köşe yazarlarından Serdar Arseven'e bu konuda ne gibi gelişmeler olabileceğini sorduğumuzda, "Mücadeleye devam" mesajı alıyoruz. Açlık grevi gibi eylemleri benimsememekle birlikte, emeklilikte yaşa takılanların hak taleplerine kulak verilmemesinin büyük bir hata olduğunu belirten Serdar Arseven, emeklilikte yaşa takılanların işininin Gezi Parkı eylemlerinin bütçü üzerinde ek faiz yükü oluşturmasından dolayı iyice zorlaştığını belirtiyor. Emeklilikte yaşa takılanlar için seçim sürecinde olmamızın büyük bir imkan meydana getirtiğinin altını çizen Serdar Arseven sözlerini şöyle sürdürüyor: "Emeklilikte yaşa takılanlar sosyal medyayı iyi kullanıyor. Artık çok daha iyi kullanmak durumunda. Her emeklilikte yaşa takılan, gördüğü bütün hükümet yetkililerine, il başkanlarına, ilçe başkanlarına, milletvekillerine haksızlığın giderilmesi yönündeki taleplerini dile getirmeliler. Sosyal medya dalgası ve yüz yüze görüşmeler direncin kırılmasını sağlayabilir."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Misafir Avatar
hakkı hakkı 1 yıl önce

MEDEM ÖYLE BİZİ DEVLET KADORUNA AL BİZDE OLALIM 65 YAŞINDA EMEKLİ

Misafir Avatar
İSA GÖKÇE 1 yıl önce

erken değil HAKEDİLMİŞ EMEKLİLİK 25yıl vergi ve pirim ödedik zarardayken bataktayken bile ücretli çalışan bilmez esnafasorun

Misafir Avatar
ahmet 1 yıl önce

bizler erken emeklilikdeğil hak ettiğimiz şeyi istiyoruz bu hükümet nasıl ki dış borcu (ımf)kapattı ki bizim artık birilerine zorunlu borcumuz yok ise lütfen bizim bu hakkımızıda bu hükümetten başkası çözemez bu erken emeklilik falan değil hak edilmiş bir hakkın elinden alınması yaşıtlarımız dışarda oynarken bizler çalışıyorduk ve bu devlete prim ödüyorduk bizim bu hakkımız mıdır yoksa değilmidir takdir hükümet yetkililerinindir her ne kadar maliye bakanımız bu işe sıcak bakmıyorsada bütçe dengesi karışmasın diye lütfen elini vicdanına koysun bu hükümet yetkilileri bizi görmezden geleceğini sanmıyorum böyle yapılmış bir haksızlığı kabul edeceklerini hiç sanmıyorum her nihayetinde bizler emekli olunca yerlerimize başkaları gelecek başkalarıda prim ödeyecek.çünkü bizler iş bulmakta zorlanıyoruz amele olarak çalışıyor onuda bulup ekmek götürebilsek eve ssk lı bir işte çalışmak bizim neyimize

(MPİ) Şans Topu (20.8.2014) Şans Topu çekilişi...
Şans topu sonuçları birazdan açıklanacak.Açıklanana sonuçlara anında siteniz haber evet farkıyla ulaşabileceksiniz.Şan...

Haberi Oku