Güncel:
Yeni Alkol Yasası Onaylandı, Yeni Alkol Yasının İçeriği Neler Yasak?
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayladığı Alkol düzenlemesi yasası ne getiriyor. 

YASA NE GETİRİYOR

*Alkollü içkiler 22:00 ila 06:00 saatleri arasında perakende olarak satılamayacak.

*Bu kanun kapsamına giren ürünlerin perakende veya açık olarak satışının yapıldığı yerler ile örgün eğitim kurumları ve dershaneler, öğrenci yurtları ve

ibadethaneler arasında kapıdan kapıya en az yüz metre mesafenin bulunması zorunludur. Bu fıkradaki mesafe şartı turizm belgeli işletmeler için uygulanmaz.

*Alkollü içkilerin her ne surette olursa olsun, reklamı ve tüketicilere yönelik tanıtımı yasaklanıyor. Bunları özendiren, teşvik eden kampanya, promosyon ve etkinlik yapılamayacağı hükme bağlanıyor.

*Televizyonlarda yayınlanan dizi, film ve müzik kliplerinde alkollü içkileri özendirici görüntülere yer verilemeyecek.

*18 yaşın altındakilere içki satışı yapılamayacak. On sekiz yaşını doldurmamış kişiler, alkollü içkilerin üretiminde, pazarlanmasında ve satışında çalışamayacak.

*Alkollü içkiler, sunum izni verilen yerlerde açık olarak tüketilebilmekle birlikte, tesis sınırları dışında tüketilmek üzere satışı yapılamayacak. (Piknikte, parkta, kır ve köy düğününde içki tüketiminin bu hükümle yasaklanacağı yorumu yapılıyor.)

*Alkollü içkiler işletme dışından görülecek şekilde perakende olarak satılamayacak.

*Tıpkı sigara gibi, alkollü içkilerin ambalajı üzerine zararlarını belirten Türkçe yazılı uyarılar veya mesajlar konulacak.

*Meskun mahaller ve konaklama yerleri hariç olmak üzere, otoyollarda ve devlet karayollarındaki yapı ve tesislerde alkollü içki satışına ve tüketimine izin verilmeyecek.

*Öğrenci yurtları, sağlık hizmeti verilen yerler, spor müsabakası yapılan stadyum ve kapalı spor salonları, her türlü eğitim ve öğretim kurumları, kahvehane, kıraathane, pastane, bezik ve briç salonları ile akaryakıt istasyonlarının mağaza ve lokantalarında alkollü içkilerin satışı yapılamayacak.

VE YASA KÖŞK'TEN GEÇTİ!..
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, alkol satışı ve tanıtımı konusunda düzenlemeler getiren ve kamuoyunda ‘alkol yasakları’ olarak bilinin kanun tasarısını onayladı.

EYLEMCİLERİN TALEPLERİNDEN BİRİYDİ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Taksim Gezi Parkı’ndaki eylemcilerin tepkilerinin nedenlerinden biri olan alkol düzenlemesinin de yer aldığı yasaya, inceleme süresinin bitimine bir gün kala onay verdi.

Alkol düzenlemesinin de yer aldığı 6487 sayılı Yasa 24 Mayıs’ta TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Yasa 28 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayı için Köşk’e gönderildi. Yasada, alkollü içkilerin her ne surette olursa olsun reklamı ve tüketicilere yönelik tanıtımı yapılamaması, televizyonlarda yayınlanan dizi, film ve müzik kliplerinde alkollü içkinin özendirici görüntülerine yer verilmemesi, alkollü içkilerin, 22.00 ile 06.00 saatleri arasında perakende satılmaması gibi hükümler tepkilere neden olmuş, tepkiler üzerine Hükümet üyelerinden gelen açıklamalar ise gerginliği artırmıştı

SÜRENİN BİTMESİNE BİR GÜN KALMIŞTI

Bunun üzerine yasa ile ilgili gözler Köşk’e çevrilmişti. Cumhurbaşkanı Gül, 29 Mayıs’ta Türkmenis’tan konuyla ilgili sorular üzerine “Bakıp inceleyeceğiz tabi. Ama alkol yasağı falan diyorlar. Yasak değil ortadaki. Alkol satışının düzenlenmesiyle ilgili yeni kurallar ortaya konuluyor. Bu tür kurallar, ABD’de, Avrupa’da birçok ülkede olan düzenlemeler” demişti. Gül’ün bu açıklaması yasayı onaylayacağının sinyali olarak yorumlanmıştı. Ancak alkol düzenlemesinin tüm ülkeye yayılan Gezi Parkı gösterilerinde dile getirilen tepkiler arasında yer alması ve başta TESK olmak üzere bazı sivil toplum örgütlerinin kendisine de ilettiği bazı ekonomik kaygılar üzerine Cumhurbaşkanı Gül’ün, hukukçularından bu unsurları da dikkate alarak inceleme yapmalarını istediği ifade edilmişti. Anayasa uyarınca yasaları 15 gün inceleme süresi bulunan Cumhurbaşkanı Gül, bu sürenin bitimine bir gün kala tartışmalı yasayı onayladı.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Misafir Avatar
Mehmet Tevfik Temizt 13 ay önce

Alkolde Yepyeni Dönem
Ne vitrinlerimde, reklamın yapılacak,
Ne okul önlerinde, çocuklarım alacak…

Felâketler düşecek, toplum şifa bulacak,
Akıllar çalışacak, israf yaşanmayacak…

Nefis tahrik etse de, ruh teslim olmayacak,
İradem yönetecek, bâtıl aldatmayacak…

Trafik kazalarım, kavgalarımız bitsin,
Tüm zararlı alışkanlıklar bizi terk etsin…

Mehmet Tevfik Temiztürk

Diyanet İşleri, Başbakanlığa Bağlandı
Bakanlara Kurulu, bugün Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki ilk toplantısını yaptı. Toplantıda...

Haberi Oku