Güncel:
Emeklilikte Yaşa Takılanlar...SGK'dan Çok Önemli Açıklama!..
SGK'dan 'Erken emeklilik' açıklaması

SGK yaşı bekleyenlere erken emeklilik konusunda, kurumca alınmış ve diğer Bakanlıklara iletilmiş herhangi bir karar bulunmadığını açıkladı...

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığı, bazı basın yayın organlarında yer alan, "Yaşı bekleyenlere erken emeklilik hakkı sağlayacak çalışma olduğu" haberleri üzerine yazılı açıklama yapıldı.

Sosyal Güvenlik Kurumunun, toplumun tüm kesimlerinin olduğu gibi emekli vatandaşların sorunlarıyla da yakından ilgilendiği belirtilen açıklamada, mevcut mevzuat ve uygulamalar ya da geçmişte düzenlenen mevzuatlar gereği yapılan uygulamalarla ilgili çeşitli talepler iletildiği kaydedildi.

Bu talepler doğrultusunda, vatandaşların memnuniyetlerinin yanı sıra gelecek nesillerin de sosyal güvencelerini teminat altına alacak mali sürdürülebilirlik analiz çalışmaları yapıldığı ifade edilen açıklamada, şöyle denildi:

"Geçmiş yıllardaki erken yaşta emeklilik ve diğer borçlanma uygulamalarının, sosyal güvenlik sisteminin gelir gider dengesini bozduğu ve finansman açığını arttırdığı gerçeğinden hareketle mali sürdürülebilirlik yaptığımız çalışmalara esas teşkil etmektedir.

Basın yayın organlarında yer alan haberlere konu hususlarla ilgili olarak Kurumumuzca alınmış ve diğer Bakanlıklara iletilmiş herhangi bir karar bulunmamaktadır."

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR DİKKAT!..

Emeklilik için gününü doldurmuş ancak yaşı bekleyen binlerce kişiyi ilgilendiren açıklama Bakan Çelik'ten geldi.


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik , emeklilikte yaşı bekleyenlerle ilgili ''Bu konu ayaküstü konuşulacak, çözülecek bir konu değil. Şu anda bununla ilgili projeksiyonlar yapılıyor, çalışıyoruz'' dedi.

Bakan Çelik, emeklilikte yaşı bekleyenlerle ilgili soru üzerine, bu kişilerle bir araya geldiğini hatırlatarak, ''Israrla görüşme talebinde bulundular. Dün de 4C'lilerle bir araya geldim. Bu talepleri cevapsız bırakmayı doğru bulmuyorum. Onlarla bir araya geliyoruz, görüşüyoruz'' diye konuştu.

Çelik, konunun özellikle 2000 yılı öncesindeki SSK'lıları ilgilendirdiğini belirterek şu bilgileri verdi:

''Bunların sayıları 5 milyon. 500 bini bugün prim gününü doldurmuş ve yaşı bekliyor. Peyderpey bu 500 bine, bu 5 milyon kişi ilave olacak. Bununla ilgili bir karar geçmiş dönemde alınmış. Nasıl alınmış? 1999 yılında 4447 sayılı yasayla vatandaş 10 yıl sonra emekli olacağını düşünürken o günün üçlü koalisyon hükümeti çıkardığı düzenlemeyle vatandaşa demiş ki 'Kusura bakmayın 10 yıl değil, 15 yıl sonra, 20 yıl sonra emekli olacaksınız'. Şimdi onlar diyor ki 'Oyun oynarken kural değişti, bizim ne günahımız var?'. Biz de kendilerine söyledik 'Haklısınız, bu hakkı size teslim ediyoruz, doğru.' 'O gün hükümet böyle değil, yeni işe başlayanlarla ilgili bu kuralı koymalıydı' diyoruz.''

Emeklilikte yaşı bekleyenlerin sorunun çözülmesini istediğini ifade eden Çelik, şunları söyledi:

"Bu konu ayaküstü konuşulacak, çözülecek bir konu değil. Şu anda bununla ilgili projeksiyonlar yapılıyor, çalışıyoruz. Avrupa'da benzer uygulamalar var. 'Olabilir mi, bunun bir altyapı çalışmasını yapalım' dedik. Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda (EKK) görüşürüz, henüz projeksiyon ortaya çıkmış değil. Maliyet hesabı emekliye nasıl yansıyacak, bunlar ortada yok. Bunlar çıktıktan sonra bu görüşülür ve ona göre de karar verilir. Ancak çok zor bir olaydır. Mali açıdan çok ağır müeyyideler getiren bir olaydır. Bu tablo ortaya çıktıktan sonra EKK'da net değerlendirme yapılır ve onlara cevap verilir. Biz kimseye konuşmalarımızda ümit vermedik, 'Böyle bir şey olur' diye bir şey söylemedik. Ancak madem böyle bir talep var. Bu çalışmayı yapalım, bir maliyet hesabını yapalım, ona göre de bilgilendirme yapacağız.''


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Misafir Avatar
İsmail KARA 1 yıl önce

Devlet adamlığı, günü kurtarmacılık değildir.Uzun geleceğin hesap ve projesine uzanmaktır.

Misafir Avatar
tarkan 1 yıl önce

tek ıstedıgımız eskı kanunun gerı gelmesı .kesıntı veya yuzde ındırım eksık maas olamaz.bız maca bıldıgımz kurallarla baslıyoruz mac devam ederken kurallar degıstı dıyorlar.YOK BOYLE BIR kurak HATASI.derdımız ERKEN EMEKLILIK degıl bunu anlayın....kazanılmıs hakların GERI IADESI...

Misafir Avatar
ahmet 1 yıl önce

sgk nakarat yapıyorsun ,bakanınızprojoksiyon çalışması yapılıyor diyor sen öyle birşey yok diyorsun bakanınızamı inanalım sizemi sgk mu.

Misafir Avatar
cengiz peker 1 yıl önce

Bağlanacak emekli maaşımızı %5-10 aradında eksik alamaya razıyız.Yeterki 25 yıylını dolduran yaş madurlarını emekli edin.Gerekirse millet vekillerinin maaş larını düşürün.

Samsun'da Hasta Bakıcısı, Hasta Kadına Tecavüz...
Samsun'da Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi'nde hasta bakıcı olarak çalışan 50 yaşındaki Coşkun...

Haberi Oku