Güncel:
Emeklilikte Yaşa Takılanlar Faruk Çelik'e sordu!
Faruk Çelik Emeklilikte Yaşa Takılanlara İlişkin Soruya Şu  Cevabı Verdi:

Emeklilik yaşının tarihi Türkiye'de çok karmaşıktır. Siyasetçilerin çok oynadığı bir alandır. Ama maaalesef orada yapacağınız her türlü politik manevra size çok şey kazandırabilir. Ama geçici. Ülke için çok şey kaybettirir. Ama bir seçimlik kazandırır. Bu sistemle maalesef çokça uğraştılar. Biz 2008'de ancak Anayasa mahkemesi iptallerinden sonra yeni bir sistemi devreye sokmuş olduk. Amacımız ne? Emeklilik yaşını yükselten bir sistem var. Kademeli emeklilik. Şu anda 49 yaş emekliliği var. Zaman içinde bu 60'a çıkacak. Vatandaş 2028 yılında 60 yaşında emekli olmaya başlayacak. Hiçbir yerde böyle birşey yok. Bizim refah düzeyimiz geçmiş yıllarla mukayese edilmeyecek bir seviyeye geldi. Bizim gündemimizde emeklilik yaşını yükseltmek söz konusu değil. Şu anda 45 yaşında emeklililerimiz var. 49 yaş, 45 devam ederse olmaz. Emeklilik yaşının yükseltilmesi ve düşürülmesi gündemimizde yok."

SORU YAĞMURUNA TUTULDU!..

Emeklilikte Yaşa Takılanlar, Faruk Çelik tarafından cevaplandırılmak üzere çok sayıda soyu gönderdi. Programı hazırlayan gazeteci Ömer Şahin, Emeklilikte Yaşa Takılanlardan gelen soruların "Gazeteciler emekliliği kaptı tabii...Siz kaptınız bizi unuttunuz" şeklindeki  sitemlerini hatırlattı.
Bakan Çelik, emeklilik yaşının düşürülmesini de yükseltilmesini de şu an için düşünmediklerin belirtti.

PROGRAM AÇILIMLA BAŞLADI

Faruk Çelik, programın başında "Açılım süreci" hakkındaki sorulara cevap verdi. Ülkeyi PKK terörü belasından kurtarmak için risk aldıklarını belirten Faruk Çelik, BDP'yi iradesini başka yerlere havale ettiği iddiasıyla eleştirdi.

TAŞERON İŞÇİLİK

Faruk Çelik, Zonguldak'taki maden kazasında taşeron işçiliğin hissesini değerlendirirken de, taşeron işçilik meselesine bir hal çaresi aradıklarını belirtti. Faruk Çelik, "Taşeron işçilik sistemi ile işçi sağlığının yeterince sağlanamayacağı" yönündeki değerlendirmelere katıldıklarını söyledi.

Faruk Çelik emeklilikte yaşa takılanlar meselesine ilişkin soruları cevaplandıracak mı?

Farik Çelik, taşeronluk sisteminin tamamen ortadan kaldırılmasını düşünmediklerini, hizmet, temizlik gibi işlerde taşeron işçilik sisteminin devam edeceğini belirtti.

Bakanlar Kurulu'nda taşeron işçilik meselesini görüşeceklerin ve sosyal taraflara götüreceklerini, onların da fikrini alarak bir karar vereceklerin belirten Faruk Çelik Kıdem Tazminatı meselesini de bir bütünün parçası olarak gördüklerini söyledi.

Milyonlarca işçi tarafından hak edilen tazminatın koşullardan dolayı alınamadığını belirten Faruk Çelik, "Taşeron işçi bir yıl boyunca çalışamadığından tazminatını alamıyor, bu konularda da düzenleme yapacağız. Perşembe, Pazartesi ve önümüzdeki hafta son şeklini vereceğiz. Bakanlar Kurulu'na arz edeceğiz. Bakanlar Kurulu'nun ilavelerinden sonra sosyal tarafların da görüşlerini alarak bir karar vereceğiz" diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Misafir Avatar
erdoğan 2 yıl önce

benim ne gözüm nede kulağım faruk çelikte olmaz olamaz.onun gibi alidiboları iyi bilirim. haramilerle işim olmaz. son sözü ülkemin sömürülen emekçileri söyleyecek. asıl faruk çelik ve adaletsiz kalkınma partisinin gözü kulağı bizde olsun.

Misafir Avatar
Can Kara 2 yıl önce

Kendilerinden pek beklentimiz yok. Yeni Kurulacak Sanayi ve İşadamları Bakanlığı görevi şimdiden hayırlı olsun...

Misafir Avatar
meltem 2 yıl önce

faruk çelik bey sizden sadaka istemiyoruz elimizden alınan hakları istiyoruz siz bakan değil misiniz halk sizi seçti siz de o makama geldiniz niye halkın sesine kulak vermek ve halkın mağduriyetini ortadan kaldırmak için lütfen siz de elinizden geleni yapın mağduriyetimizi giderin

Misafir Avatar
glmn 2 yıl önce

ne kadar önemli bir kesimi oluşturuyormuş da haberimiz yok. baksanıza bize hakkımız olan emkliliğimizi verirlerse bütün ekonomi dengeleri alt üst olacakmış. hiç olmassa ikramiye ve maaşımızı verip yaşa kadar belirli bi kesinti yapın.

Misafir Avatar
isa 2 yıl önce

sayın faruk beyefendi
hakkı isteyen kişilerin hakkını veriyorsunuzda,biz yaşı bekliyenlere neden bu hakkı reva görüyorsunuz,kusura bakman sizde hiç Adelet yokmuş,umarım bu fikrinizden kısa zamanda vazgeçersiniz SAYGILAR

Misafir Avatar
hale 2 yıl önce

yıllarca çalışan binlerce insan primini ödemek için alınteri döken her türlü zorluğa rağmen işini yapan ve günü dolduğunda emekli etmiyoruz yaşını bekle denilen mağdurum.Biz olduğumuz için o makamlarda oturuyorsunuz.Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste.

Misafir Avatar
kanuni 2 yıl önce

Adalet anlayışınız çok zayıf bakanım.Aynı zamanda konu hakkında da hiç bir şey bilmiyorsunuz.Bu yazılarınızdan söylemlerinizden belli oluyor.Bu konuda bir sürü insan çoluk çocuk zor durumda.Bu kadar insanın hakkını .bunun cevabını nasıl vereceksiniz

Misafir Avatar
sultan 2 yıl önce

Biz erken emeklilik istemiyoruz gasp edilen hakkımızı istiyoruz

Nöbetçi uyumaz yatmaz yorulmaz dönemi bitiyor!!!
TSK'da nöbet devrimi..Artık katı kuralalrı olan nöbet sistemi değiştiriliyor.Yeni yönetmelikle askerin...

Haberi Oku