Ekonomi:
Bakan Çelik Açıkladı, Emeklilik Yaşı Değişecek Mi?
Farklı bakanlardan farklı açıklamalar gelince vatandaşın kafası karışmıştı. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek emeklilik yaşını gündeme getirmiş 48 yaşında emeklilik olur mu diye sormuştu. Kamuoyunda da özellikle 1999 yılından önce sigortalı olanlara yönelik bir çalışma başlatıldığı iddia edilmişti.
 
-Bakanlar Kurulu’nda biz 2 hafta üst üste çalışma hayatı ve sosyal güvenlikle ilgili bir sunum yaptık. Orada çok kritik varsayımlar üzerinde konuştuk: Türkiye’de sistemin kuruluşundaki çarpıklıklar, Anayasa Mahkemesi kararları, sonra reform süreci ve şu anda reformun getirdikleri... Mesela gelirlerin giderleri karşılama oranı 52’den 59’a çıktı. Tamam iyi. Düzelme var. Ama yıllara sari bir düzelme var. 2030’lara 40’lara doğru, geçiş süreci uzun, bunları diğer bazı konuları tartışırken, ‘böyle değil de, şöyle olsa ne olurdu’ diye mukayeseler yaptık. Yaptığımız bu mukayeselerden birinin piyasaya çıkmasıdır bu.
 
Bakıyoruz, 30 sene sonra giderinizde ne kadar artış oluyor, biz bu projeksiyonları yapıyoruz. Biz her alanda bu projeksiyonları yaparken, bu konu dışarıya emeklilik yaşı falan diye çıkmış. Biz emeklilik yaşını yükseltmeyiz. Ama şunu söyleyeyim emeklilik yaşı bence de düşük. Bunu herkesin söylemesi lazım.
 
3 farklı yaş var
 
Mevcut sistemde, 8 Eylül 1999’dan önce, 8 Eylül 1999-30 Nisan 2008 arasında ve 30 Nisan 2008’den sonra olmak üzere üç farklı emeklilik yaşı tespiti var. 30 Nisan 2008’den sonra sigortalı olanlar ile sigortalı olacaklarda yaş şartı kadınlarda 58, erkeklerde 60.
 
‘Ben devlete kapağı attım ohh ne güzel’ mantığı değişmeli
 
657 sayılı yasayla ilgili çalışma sürüyor. Bir endişe oluştu memurların iş güvencesi kalkıyor mu diye?
 
Devlet Memurları Kanunu 657’nin sorunlu olduğuna inanıyoruz. Buna kamu çalışanları da inanıyor. Memurlarla ilk toplu sözleşmeyi geçtiğimiz yıl yaptık. Orada 161 konu çıktı. Yasadan kaynaklanan birçok sorun var. Bizim bir danışma kurulumuz var. Kurul Mart ayında toplanacak. Bunları bakanlıklar düzeyinde nasıl çözebiliriz diye bakacağız. Yine memurlarla toplu sözleşme süreci geliyor Ağustos ayında masaya oturacağız. O tartışmalarda görüyoruz ki 657’de ciddi problemler var. Biz taraflarla uzlaşarak kaldıracağız neyi kaldıracaksak. İş güvencesi kalkıyor diye birşey yok ama diyoruz ki çalışan memurla çalışmayan memur, üreten memurla, üretmeyen memur arasında bir fark olmasın mı? Performans değerlendirmesi olmasın mı? İkincisi, ‘ben devlete kapağı attım’ oh ne güzel yaaa... Hangi çağda yaşıyoruz, zamanın çok kıymetli olduğu bir süreçte siz kalkıp ‘nasılsa devletteyim’ gibi bir anlayışını sürdürebilir misiniz?
 
28 Ocak’ta Abant’ta taraflarla bir mutabakatımız olursa 2-3 günlük bir sempozyum yapalım diyoruz. Memur konfederasyonlarıyla sorunları tartışalım, bilim insanları ne diyorlar, ne gibi çözüm önerileri var bakacağız.
 
Yeni istihdam teşvikleri hazır
 
5084 teşvikleri bitti, istihdam teşvikleriyle ilgili yeni bir düzenleme hazırlığınız var mı?
 
5084 sayılı yasa istihdam teşviğiydi ve yılbaşı itibariyle bitti. Ama şöyle bir durum ortaya çıktı. Yani şikayet şu: Aynı yerde, mesela yeni teşvik yasasıyla Urfa 6. bölgede, burada şu anda yatırım yapan insanın elde ettiği avantaj var. Ama 5084’e göre yatırım yapmış olanın da avantajları vardı. Şimdi o bitince yanyana iki tesis, arada müthiş bir fark meydana geldi. En azından, bir işçi için biri 450 lira öderken, diğeri hiç birşey ödemiyor. Bu büyük fark adil değil, olmaz. Bizim şu anda bir çalışmamız var. Haftaya EKK (Ekonomi Koordinasyon Kurulu) toplantısında bir çıkış yolu bulacağız.
 
BAŞBAKAN RAFTA KALACAK DEMİŞTİ
 
Kıdem tazminatı fonu raftan iniyor
 
Bakan Faruk Çelik, taşeron olarak çalışan 2.5 milyon işçinin tazminat sorununu çözmek istediklerini söyledi.
 
Geçen yılın en tartışmalı konusu, Kıdem Tazminatı Fonu oldu. 2013 yılına girer girmez Fon sisteminin yeniden gündeme geleceği konuşuluyor. Kıdem Tazminatı Fonu raftan iniyor mu?
 
Biz Hükümet programında Kıdem Tazminatı Fonu’nu gerçekleştireceğimizi yazmışız. Bir tarafta bunu taahhüt eden bir hükümet programı var. Diğer tarafta işçi kesiminin böyle bir duruşu var. İşçi işveren tüm kesimler bu fonla ilgili tavrını bir incelemenin neticesinde ortaya koymuş değiller. Düşünceleri sağlıklı bir veriye dayalı değil. Mevcut uygulama 12 ay çalışma zorunluluğu getiren ve bu sürenin sonunda bir brüt maaşı tazminat olarak hesabına yazan bir uygulama. Bu şekilde olunca çalışanların yüzde 10’u bu hakka sahip. Oysa Fon uygulaması, 1 aylık çalışana da o ay için isabet eden tazminatın, hesabına yatırılmasını sağlayacak. İşverene yük olmaktan çıkacak ve tutar çalışanın bireysel hesabına aktarılacak. İşverenin 14. yıl, ‘benim işim bozuldu, kapattım gittim, böylece tazminat da yok oldu’ demesi de ortadan kalkacak. O kadar çok ihtilaflar var ki bu konuda. İşçinin tazminat alacağı var ama güvence konusu o işverenin ticari hayatıyla bağlantılı. Yani alamıyor işçi. Fon sistemi tam bir güvence sağlayacak. 12 ay çalışmanız da gerekmeyecek. Ayrıca başka istismarları da kaldırıyor. Örneğin 11 ay çalıştırıp sonra işten çıkartıp, yılbaşında yeniden işbaşı yaptırma durumları var. Yani olacak şey mi
 
Ortada mağduriyet var
 
Yasalara rağmen işçinin alacağını alamaması bir hukuki garabet değil mi? Yasalara rağmen ödenmiyor, diye haklardan, sistemden vazgeçilmesi tartışmalı değil mi?
 
Zaten bunları tartışırken, tam olarak ortaya çıkınca işçi kesiminin bir tepkisi oldu malum. Sayın Başbakan da dedi ki; ‘Uzlaşamadığınız konuları kamuoyunun önüne getirmeyin’. Taşeron işçi mağduriyeti gündeme gelince Fon da ana gündem maddemiz olacak.
 
Göstermelik asgari ücretin peşindeyiz
 
-Bir başka kaçak, çalışanın asgari ücretle gösterilmesi.
 
Onu söyleyeyim, ücreti çok daha yukarda olmasına rağmen, asgari ücret gösteriyorlar onun peşindeyiz. Herkesin aldığı ücretin karşılığı olan primi yatırması gerekiyor. Aksi takdirde emekli olduğunda alacağı maaş çok düşük olacak. Adam 1500 lira maaş alıyor ama 700 lira gösteriliyor. Maaşı asgari ücretten olduğu için emekli olduğunda çok düşük maaş alacak. Burada önemli olan şu, çalışan kendi patronunu zorlasın bile demiyoruz, onu zorlamasına bile gerek yok bize bildirsin yeter. Hemen arasın Alo 170, sonra baksın ne oluyor.
 
Primi düşürüyoruz, gelir artıyor
 
Bu yıl için, şu oranı şöyle yapalım, şu kadar gider azalıyor ya da gelir artıyor diye bir çalışmanız var mı?
 
Mesela, kısa vadeli primler var. Örneğin bazı işkolları riskli tanımlanmış. Burada çalışmak bir risk içeriyor. Onların normal primin üzerinde artı bir prim ödemeleri gerekiyor. Bu işkollarında en düşük yüzde 1.5, en yüksek yüzde 6.5. Örneğin maden sektöründe ilave bir yüzde 6.5 oranında prim ödemesi gerekiyor.
 
Yani adam madende çalıştığı için normal piriminin üzerine 6.5 ilave prim ödenmesi gerek. Ama işveren onu madende değil de, büroda çalışıyor gösteriyor. Böylece o ilave primi ödemiyor. Böyle olunca ödemesi gerekenin çok altında prim ödemiş oluyor. Biz bu hileleri nasıl önleriz ve ne sağlarız diye bir projeksiyon yaptık.
 
Dedik ki bunun tümünü yüzde 2 yapalım, yani farklı oranlar değil, tümünü yüzde 2’de sabitleyelim. Böyle yapınca ortaya çıktı ki, kamunun 500 milyon lira prim geliri oluyor. Bunun üzerinde çalışıyoruz. 
 
Read more: http://www.sigortagundem.com/haber/emeklilik-yasi-degisecek-mi/320337#ixzz2HBXSVWxp

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Misafir Avatar
NURİ TOK 2 yıl önce

SYN ALI BABACAN VE MEHMET ŞIMŞEK BEYLERE SORMAK LAZIM SIZE GELINCE 2 YILDA EMEKLILIK NORMAL BEN OZEL SEKTORDE 25 YIL CALISMISIM ANORMAL BEN SSK KAYD OLURKEN 25 YIL 5300 PRIM TAMAMLADIGIMDA EMEKLI OLACAKTIM 28 SUBAT MAGDURUYUZ KALKMIŞ BUNU DUZELTME YOLUNU ARAMALARI LAZIMKEN HALEN DAHA BIZIM CEBIMIZE GÖZLERINI DIKMİŞLER ALLAH BUNLARIN GÖZLERINI DOYURSUN BIRDE INSAF VERSIN BUNLAR ADALETTEN BAHSETMEYE HAKLARI YOKTUR OZEL SEKTORDE ISVEREN 55 YASINDA BIRISINI CALISTIRIRMI SIZI ALLAHA HAVELE EDIYORUM

Misafir Avatar
MESUT 2 yıl önce

Ülke menfaatleri sıkıntıya girecekse elnette bizi emekli etmeyiniz. Ona sözüm yok. Ama siz çoğu meslek gruplarından fiili hizmeti kaldırıp milletvekilleri ve gazetecilere getirirseniz, prim borcu olduğu halde faizlerini affedip onbinlerce insanı emekli ederseniz 25 ylı dolanlara da devletin kılıcını gösterirseniz ozaman bu dünyada ve öbür dünyada milletten bela almaya devam edersiniz. Rahman bilir ama Unakıtan Beyfendiyi örnek alsanız iyi yaparsınız tüm akp ileri gelenleri...

Misafir Avatar
ayhaan yasar 2 yıl önce

bişey demiyorum sade hakımı helal etmiyorum obur dunyada davacıyım

Misafir Avatar
ANK 2 yıl önce

17 YAŞINDA DEVLETİN SÖZÜNE GÜVENİP OKUL HAYATINI BIRAKTIM VE 25 YIL ÇALIŞMA HAYATI SONRASI EMEKLİLİK SÖZLEŞMESİNİ DEVLET İLE YAPTIK YOLUN YARISINI GEÇTİĞİMDE DEVLET BABA DEDİKİ BEN GÜÇLÜYÜM SÖZLEŞMEYİ BOZUYORUM SANA 7 YIL İLAVE ETTİM DEDİ SAYIN ERDOĞANIN DEYİMİYLE MAÇ OYNANIRKEN KURALI DEĞİŞTİRİP SENİN ATTIĞIN GOLLERİ SAYMIYORUM DEDİ KURALI ADALETİN DEĞİL GÜÇLÜ OLANIN BELİRLEMESİ NETİCESİNDE BİZDE SESİMİZİ SANDIK ÖNÜMÜZE GELENE KADAR ÇIKARTAMADIK TAKİ SANDIK ÖNÜMÜZE GELDİ VE BAKTIK ADALET VE KALKINMA PARTİSİ VE MAÇ OYNANIRKEN KURAL DEĞİŞTİRİLMEZ DİYEN BİR DÜNYA LİDERİ VE BİZDE TAKILDIK PEŞİNE BUGÜN YARIN DERKEN 10 YIL GEÇTİ BU ARADA BİRÇOK HAKSIZLIK AKP TARAFINDAN DÜZELTİLDİ AMA BİZE YAPILAN HAKSIZLIK KATLANARAK DEVAM ETTİ BU HAKSIZLIĞA İLAVE OLARAK AKP DE ÇALIŞTIKÇA 2600 TL DEN AZ PRİM GÖSTERİRSEN EMEKLİ OLDUĞUMUZDA ALACAĞIMIZ EMEKLİ MAAŞINI DÜŞÜRDÜ AKP BAKANLARI 48-49 YAŞIN EMEKLİLİK İÇİN ERKEN OLDUĞUNU AKTÜARYAL DENGENİN BOZULACAĞI GİBİ HİÇDE İNANDIRICI OLMAYAN SEBEPLER ÖNE SÜRDÜLER BENİM HAKLARIM SURİYELİLERE,KOCASI OLMAYAN KADINLARA,KOCASI HAPİSTE OLAN KADINLARA VS GİBİ DAĞITILIRKEN BOZULMAYAN AKTÜARYAL DENGE EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR ALEYHİNE DAHA FAZLA BOZULMAMASI İÇİN İLK SEÇİMLERDE AKP YE KIRMIZI KART GÖSTERİP MAÇ OYNANIRKEN DEĞİŞTİRİLEN KURALI GERÇEKTEN DÜZELTECEK YENİ DÜNYA LİDERİ ÇIKARTACAĞIZ İNŞALLAH ALLAH EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLARIN YAR VE YARDIMCISI OLSUN.DURMAK YOK YOLA DEVAM SAYGILARIMLA

Misafir Avatar
Ahmet 2 yıl önce

Milletvekillleri maaşlarına zam yapılsın milletvekillerinin 550'side toplanır karar alır.Halkı düşünen adalet nerede? Dinin başı adalettir.İmam hatip açmak değil.

Misafir Avatar
Semih 2 yıl önce

30 Senedir iş hayatındayım 9350 günüm oldu.Geç sigorta yaptılar.Benim yaşımda biri benden 3 sene önce 1-2 gün gözüktü diye 5300 günle emekli oldu.Siz ne adaletinden söz ediyorsunuz.Sosyal güvenlik adaleti diye birşey yok.Adalet yılla değil prim günüyle sağlanır.

Misafir Avatar
hakan yılmaz 2 yıl önce

kardeşim madem kadın erkek eşit diyosun niye kadın erkek diye emekliliği ayırıyosun, demekki türkiyede kadın hakları diye sorun yok oh ne ala kadın erkek emekllikte eşit olacak başka türlü olmaz, bu arada suriyelilere hala yardım eden akplileri saygıyla anıyorum bende yaşa takılan emekli astsubayım seçimler yaklaşıyor akp

Misafir Avatar
merdane 2 yıl önce

önce biz emeklilikte yasa takılanların gasp edilen hakları verilsin!!! gunah gunah....sonra ne yaparlarsa yapsınlar..ben daha 17imde çalışmaya baslamısım ...yazık gunah deıl mı bana..en azından kadınlar ıcın farklı bır uygulama yapılsın yahu

Torba yasa çıkıyor! Erken emeklilik yolda
20 milyon borçlunun dört gözle beklediği torba yasanın önümüzdeki günlerde yasalaşması bekleniyor....

Haberi Oku