Kültür-Sanat:
Sinop'ta Paha Biçilemez Tarihi Eserler Bulundu!..
Sinop'ta altyapı çalışmaları sırasında bulunan bir lahitin içerisinden Karadeniz bölgesinin şu ana kadar ki en eski ve paha biçilemez eserleri çıktı. 2 bin 500 yıllık olduğu tahmin edilen lahit içinde bulunan 21 parça eser ile yine lahit içinde ki bir kadın iskeleti Sinop Arkeoloji Müzesi'nde koruma altına alındı.

İŞTE KARADENİZ'İN O HAZİNELERİ

Sinop İl Kültür ve Turizm Müdürü Hikmet Tosun, bulunan lahit ve içerisinde ki eserlerin Karadeniz'de şu ana bulunan en eski ve en önemli hazine olduğunu söyledi. Müze bahçesinde 2 bin 500 yıllık lahitin başında basına bilgi veren Tosun; "İlimizde yapılan hafriyatlarda ve çalışmalarda her faaliyeti yakından takip ediyoruz. Her çalışmadan da mutlaka bir eser çıkıyor. 21 Kasım tarihinde merkez Gelincik Mahallesi'nde elektrik alt yapı çalışmaları sırasında iş makinesi tarafından söz konusu lahit bulundu.

Olayın bize haber verilmesi andından, anında müdahale ederek lahiti hiç açmadan müzemize taşıdık. Müze elemanları tarafından lahit içinde bir kazı çalışması başlattık. Çamur ve mille dolu olan lahitin içindeki tüm bulgular tek tek özenle ortaya çıkartıldı. İlk bulgulara göre M.Ö. 5. yüzyıla, yanı Helenistlik döneme ait bir bayan lahiti olduğunu tespit ettik. Süs eşlayarı ve altın kolyeleri lahit içeriinden çıkan iskeletin yanında gömülü olaürak bulundu. O dönemde öldükten sonra hayatın devam edeceği ve ölen kişinin eşyalarını kullanacağı inancı hakim olduğunu görüyoruz. Teknik heyet tarafından yapılacak olan temizlik çalışmaları ve eserlerin kırılan parçalarının yapıştırılmasından sonra görsel olarak bu önemli buluntuları sergileyeceğiz. Yine bulunan lahiti de içerisinde ki bütün mezar kalıntılarıyla beraber üzerine cam fanus yerleştirmek suretiyle ziyaretçilerimize sunacağız" dedi.

Eserlere paha biçmenin şu anda mümkün olamayacağını kaydeden Hikmet Tosun; "Karadeniz bölgesinde bulunan en eski ve en zengin bir hazine. İlimizde de bu güne kadar hiç açılmamış bir lahit bulunmamıştı. Çok lahitler çıktı, ancak üzeri tam kapalı bir lahit bulmadık. İlk kez böyle bir esere rastlıyoruz. İlimizin ve ülkemizin zenginliği açısından önemli bir eser. Yurtiçi ve yurt dışından bir çok ziyaretçisi olacağına inanıyorum. Böyle bir esere de kavuştuğumuz için ilimiz adına mutluyuz. Lahitin içinden 13 adet parça çıktı. Belki bunların bazıları dünyada bile ender rastlanabilecek nitelikte. Mesela müzemizin en kıymetli parçalarından birinin boyalı hali bu lahitte çıktı. Biz bunun boyalısını müzemizin en kıymetli eseri olarak sergiliyoruz" diye konuştu.
Anahtar Kelimeler
Sinop

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Müslüm Gürses'in ismi doğduğu sokağa...
ŞANLIURFA (AA) - Tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden sanatçı Müslüm Gürses'in adı Şanlıurfa'nın...

Haberi Oku