Güncel:
Emeklilikte Yaşa Değil de Prime Takılanlar İçin 'Müjdeli' Yazı!..

Faruk Çelik, Bakanlar Kurulu’na sevk edeceğiz dedi!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik Müjdeyi verdi emekli yaşını dolduran prim eksiği olanların durumunu bakanlar kurulunda görüşeceğiz dedi.
TBMM Plan ve Bütçe komisyonunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlığının bütçesi görüşüldü,
Muhalefet Milletvekilleri plan ve Bütçe komisyonunda emekli yaşını dolduran ve prim eksiği olanların sorunlarını gündeme getirdi ve hatta bununla ilgili kanun teklifleri verildigini söyledi,
Muhalefet Milletvekillerinden MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, Ankara Milletvekili İzzet Çetin ,BDP Milletvekili adil Kurt ve diger Milletvekilleri Plan ve bütçe komisyonunda söz alarak emekli yaşını dolduranların sorunlarını dile getirdi,
TBMM Plan ve Bütçe komisyonunda Bakan Faruk Çelik’e sordum emekli yaşını doldurup prim eksigi olanların durumu ne olacak diye…
Sayın Bakan Çelik onlardan bu yaştan sonra bir şey beklemiyoruz onların emekli olması için geriye dönük bir borçlanma yapabiliriz dedi ve bu konuyuda bakanlar kuruluna sevk edeceğini söyledi.
Çalışma Bakanı Faruk Çelik’in bu açıklaması binlerce emekli olacak kişiyi sevindirdi.
Bakan Çelik ayrıca 2000 yılından önce vergi mükellefi olan esnafların hizmetlerinin tekrar saydırması için bir çalışma başlatacağını ve onu da bakanlar kuruluna sevk edecegini söyledi.
Çalışma Bakanı Faruk Çelik’i çok iyi tanırım sözünde duran ve saygın bir politikacıdır. Söz verdimi yapar söz vermediği şeyi söylemez onun dürüstlügü kamuyunda takdirle karşılanıyor.
SGK Kurum Başkanı Fatih Acar bey de bu konulara sıcak bakıyor gerekli çalışmayı yaptığını söylüyor bize yeterki talimat verilsin geregini yaparız diyor.
Başarılı ve Çalışkan bir bürokrat olan Kurum Başkanı Fatih acar’ın kurumdaki başarıları da gözden kaçmıyor,
Şimdi emekli yaşını dolduranlar çalışma bakanı Faruk Çelik’in bu yasayı bakanlar kuruluna ne zaman sevk edeceğini merakla bekliyor.
BAKAN ÇELİK YAŞA TAKILANLARA UMUT VERMEDİ.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, emeklilikte yaş ve prim gün sayısı kriterleri olduğunu belirterek, şunları söyledi.
‘’Bu bahsettiğiniz kişiler, büyük ihtimalle genç insanlar. Neden, 20 yıl prim günü dolmuş, yaşı 41-42. Diyorsunuz ki bu vatandaşı 42 yaşında emekli edin. Emekli etmesek ne oluyor, en geç 49 yaşında emekli oluyor. 1-5 yıl arasında değişen bekleme süreleri vardır bunların büyük ihtimalle. Bizim sistemimizden şikayet ettiğimiz konu zaten buydu. Şu anda arkadaşların söyledikleri 1999 yılında çıkan yasa gereği kademelendirme dönemiyle ilgili tartışmalar yapılıyor ya, kamuoyunda. ‘Efendim yaş yükseltilecek mi’ falan diye. Bu tartışmalar neden yapılıyor-
Bu kademelendirilme süresi Anayasa Mahkemesi’ne götürülmüş ve bu şekilde tescil edilmiş. Bu şekilde 20 yıla sabit. Belki 2036’ya kadar devam edecek 60 yaş emekliliğini bugünden yine 40 yaşa çekecek olursak, yani zar zor kurduğumuz, dünyanın hiçbir yerinde olmayan 40 yaş emekliliğini tekrar ikame edecek şekilde düzenleme yapacak olursak, inanın bırakın iktidarı, muhalefet olarak da kamuoyunda söyleyecek bir şeyimiz olmaz. Açık söylüyorum. Bu konuları Meclis’te de konuşurken ben diyorum ki, suskunluğumuz oradan kaynaklanıyor. Bu konuları biz politika konusu, tartışma konusu yapmayalım.’’


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Misafir Avatar
imran 7 ay önce

Yaşı dolupta prim günü eksik olan yinede 1000 eksik emekli olabilirmi

Misafir Avatar
7 ay önce

bazıların baya zoruna gitmis

Misafir Avatar
yaşar çiligül 1 yıl önce

prime takılanlardanım. yaşım 50 oldu ve halı hazırda yaştan dolayı işe almıyorlar. sabırsızlıkla bekliyoruz müjdeli haberi.. teşekkürler. inşallah umutsuz bir vaka olmaz.

Misafir Avatar
yaşar. prime takılan 1 yıl önce

ortaya bir şey atıyorlar, seçim yaklaşırken.. milleti umutlandırıyor, ağzına bir parmak bal çalıyorlar. ondan sonrada bişe yapmıyorlar. 50 yaşıma geldim. 1982 sigorta girişim ve kimse iş vermiyor sigorta primimi nasıl yatıracam. devlet eksik primlerimiz için kredi hakkı versin maaşımızdan kessin.

Misafir Avatar
TUNCAY 2 yıl önce

benim ilk s s k girişim cıraklık okulunda başladı buda s s k dan sayılmıyormuş en azından boşlanma hakkı verirseler geriye dönük borclanırız inşallah buda olur bengüveniyorum

Misafir Avatar
BİLAL YILMAZ 2 yıl önce

bakan çelik diyorki 4-5 yıl vurdu diyor bana 15 yıl vurdu engeç 48-49 yaşında emekli olacaklar diyor ben 54 yaşında olacagım 1993 yılında sgk lı oldum

Misafir Avatar
akgül 2 yıl önce

ben 52 yaşındayım 3035 gün ssk'ım var. bagkurda geri dönük ödeme var sskda neden yok? bu yaştan sonra nerede çalışacağız sayın bakan. lütfen geri dönük ödemeyi arz ederim.

Misafir Avatar
mustafa 2 yıl önce

yaşa takılıpda emekli olamayanlar, akp hakkımızı geri verip bizi emekli etmesse ona oy verenler ben de dahil yazıklar olsun ona. 5 milyon kişi olduğumuz söyleniyor.Büyük bir oy potansiyeli bu.

Whatsapp güncel indir ? 2014 Whatsapp paralı...
Anlık mesajlaşma Whatsapp güncel indir ? 2014 Whatsapp paralı mı olacak ? Whatsapp nasıl kullanılır ?...

Haberi Oku