Ekonomi:
Başbakan Erdoğan'dan Belediye İşçilerine Kadro Müjdesi
AK Parti Kızılcahamam Kampı’nın son gününde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan milletvekillerinin sorularını cevapladı. Basına kapalı yapılan toplantıda önemli kararlar alındı. Alınan bilgiye göre, terör örgütü PKK’nın Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde okul yakma eylemlerinin önüne geçmek için önemli bir adım atılacak.
 
İŞKUR bünyesinde yürütülen toplumyararına çalışma kapsamında okullara güvenlik görevlisi gönderecek. Başvuruda bulunan kimseler önce eğitimden geçirilecek. Verilecek sertifika ile bölgedeki okullarda okuyan öğrencileri teröristlere karşı koruyacak. Toplum yararına çalışma kapsamında okulların tamiri, ağaçlandırma gibi işlerde 6 aylık işçi alımı yapılıyor. Bu kişilerinmaaşları ve sosyal güvenceleri İŞ-KUR tarafından karşılanıyor.
 
18 BİN BELEDİYE İŞÇİSİNE KADRO 
 
Bakanlar Kurulu toplantılarının gündeminden düşmeyen ve kadro bekleyen 18 bin belediye işçisi için de bir sürpriz çıktı. Türkiye genelinde kadro bekleyen sözleşmeli işçilerin kadroya geçirilmesi için 18 bin kişinin kadroya alınması için Başbakan Erdoğan, talimat verdi. Bunların yerel seçim öncesinde belediyelerde kadrolu işe alınması talimatını ilgili bakanlara ilettiği öğrenildi. Daha önce 199 bin geçici elemanın kadroya alındığı da konuşmada hatırlatıldı.
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in sözleşmeli işçilerin kadroya alınması için Başbakan’ın talimatını ilgili birimlere aktardığı ifade edildi.
 
Toplantıda eşinden gördüğü şiddet nedeniyle Kadın Sığınma Evleri’nde kalan kadınların yaşadıkları seçimlerde oy kullanamama sorunu da gündeme geldi. Bu evlerde kalanların ikametleri gizli tutulduğu için oy kullanamıyorlardı. Yapılacak düzenleme ile hasta evlerine götürülen seyyar seçim sandığı uygulaması kadın sığınma evlerine taşınacak.
 
İMAM HATİPLİLERE HAFIZLIK MÜJDESİ 
 
Yine Erdoğan’a sorulan sorular karşılığında bir müjde daha verdiği öğrenildi. Hafızlık eğitimi için ikinci dörtteki çocukların imam hatip orta bire kayıt yaptıranlara 15 ay hafızlık eğitimi imkanı verilecek. İsteyen öğrencilere bu eğitim yaz tatili dahil olmak üzere 15 aya tekabül edecek. Bu öğrenciler hafızlık eğitiminin ardından orta birden devam etme imkanı olacak. Kırıkkale’de 2012 yılı başında yaşanan Yahşihan ilçesi askeri mühimmat deposunda meydana gelen patlamada hayatını kaybeden 4 işçi de sivil şehit kapsamına alınacak. Bu işçilerin geride kalan ailelerine Afyonkarahisar’daki mühimmat deposunda şehit düşen askerlerin ailelerine sağlanan tazminat ve sosyal güvence imkanları verilecek.
 
26 madde ile yolumuza devam ederiz
 
Kampın ikinci gününde AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’in yaptığı yeni anayasa çalışmaları sunumunda ise çarpıcı diyaloglar yaşandı. Meclis Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyesi Şahin, anayasa konusunda, “9 katlı binanın daha birinci katını tamamlayabildik. Yarı maddesinden çoğu temel hak ve özgürlüklerle ilgili olduğu için anlaşma sağlamak zor oluyor. İşimiz zor” dedi.
 
Bu sözler üzerine Başbakan Erdoğan’ın araya girerek, “Biz bu anayasada meydanlarda verdiğimiz sözü yerine getirme adına masaya oturduk. Buradan bir sonuç çıkmazsa işimiz zorlaşıyor benim de ümidin azalıyor. Biz elimizden geleni yapmış oluruz. Bunu yapamazsak 26maddelik değişiklik ile yola devam etmek zorunda kalırız” dediği öğrenildi.
 
Bize yardan geçecek elemanlar lazım
 
Başbakan Erdoğan, Kızılcahamam Kampı’nda dışişleri diplomasisiyle ilgili çok konuşulacak ifade kullandı. Alınan bilgiye göre, milletvekilleri yurtdışı elçilik ve ateşeliklerde görev yapan kişilerin Türk tarihi ve dünya tarihiyle ilgili bilgili olmadıkları şikayetinde bulundu. Bunun üzerine Erdoğan, “Somali büyükelçimiz yoktan bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Bize yardan serden geçecek elemanlar lazım. Bildiğiniz, tanıdığınız kapasiteli bilgili seviyeli insanlar varsa CV’sini verin gereğini yapalım” karşılığı verdi.
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Misafir Avatar
murat 1 yıl önce

belediyede calısıyorum tasoron işcisiyım kadro alacaktık hakkımız yendı bize bi iyilik yapın bizede kadro verin lütfen

Misafir Avatar
Ümit KÜÇÜK 2 yıl önce

Sayın Başbakanım, Belediye işçilerine Kadro müjdesi biz 30.000 4/C li çalışanlar için ne zaman verilecek acaba? Türkiye Cumhuriyeti bir bal ise o baldan bize bir parmak ne zaman düşecek? Hayırlı haberlerinizi biz ne zaman duyacağız ve bu haber ile kaç eş, kaç çocuk, bakmakla yükümlü olan ana babalarımız ve kardeşlerimiz sevinecek? Allah yolunuzu açık etsin.Saygılarımla...

Misafir Avatar
2 yıl önce

yazık size milleti kandırıyurlar

Misafir Avatar
nahide güven 2 yıl önce

sayın başkanım kızılcı hamamda sözleşmeli işçilere kadro müjdesi verdiniz bizim belediyelerimiz kapanıyor biz geçici işçilerin hali ne olucak bizide madur etmeyin sevgilerle nahide güven kırıkkale

Misafir Avatar
isa bulut 2 yıl önce

sayın başbakanım kırıkkale belediyesinin kadrolu işçisi iken belediyenin gerekçesi olmayan sebeble yani ekonomik sıkıntı diye 2010 tarhinde iş aktimize son verdiler bizler mağdur kadrolu işçiler olarak bu verilen kadrolar arasına yani tekrardan işimize dönmek istiyoruz saygılar isa bılıt kırıkkale

Misafir Avatar
emekli olamaynalar 2 yıl önce

**EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLARA MÜJ VAR MI?


Torba yasa çıkış tarihi belli oldu! 02.09.2014...
Torba yasa çıktı mı? Bugün 2 Eylül Salı güzel bir sabaha uyanan borçlular uzun zamandır bekledikleri...

Haberi Oku