Dünya:
Buda kimdir?

Bugünlerde Buda her yerde. Hafif gülümseyen, huzur ve gizem dolu yüzü ev dekorasyon dergilerinden televizyon dizilerine kadar birçok alanda karşımıza çıkıyor. Ama gerçekte Buda kimdir? Son yıllarda karmaşık mistisizm ve spekülatif teorilerle büyüyen bir alanda, Buda’nın mesajını saptırmadan, tüm duruluğuyla aktarabilen Sangharakshita’nın Buda Kimdir? eseri, Berna Biçen’in akıcı çevirisiyle nihayet Türkiye’de okurlarla buluşuyor.

Sonsuz bilgi ve şefkat ile anılan bu insanın hikâyesinde ne gibi sırlar mevcuttur? Sınırlı kimlik anlayışları ve kapalı inanç sistemlerinin toplumun her seviyesinde sorgulandığı şu dönemde Buda’nın bize söyleyecekleri var mıdır?

Şaşaalı saray hayatı süren zengin ve sevilen bir prens iken her şeyini bırakıp kendini insan yaşamının gerçeğini araştırmaya adayan ve bunun sonucunda Aydınlama yaşayan Buda’nın biyografik hayatı uzun yıllardır Batı’nın ilgisini çekmiş bir hikâye. Richard Wagner’ın bitmemiş operasından Hermann Hesse’nin meşhur romanı ve Hollywood filmlerine kadar çeşitli sanat eserine konu oldu.

Budizm’i Batı’ya getiren önemli düşünürlerden biri olan Sangharakshita’nın konuşmalarına dayanan Buda Kimdir? bu çalışmalardan çok farklı. Çok sayıda öğrenci yetiştirmiş olan Sangharakshita, Buda’nın hayatına sadece biyografik veya tarihi bir perspektiften değil, spiritüel arayışta olanlar için yol gösterici bir rehber gibi yaklaşıyor. Sangharakshita’nın sürükleyici anlatısında "Buda kimdir?" diye sormak Aydınlanmaya giden uygulamalı yolu yürümek ile eşanlamlı. Bu soruyu sorduğumuzda, Buda’nın gerçekliği sorgulamasını da adeta üstlenmiş oluruz. Yani en derin seviyede kim olduğumuzu sorgularız. Buda’nın da sık sık söylediği gibi, bu kişinin ancak kendisi için keşfedebileceği ve araştırabileceği bir yoldur – ancak onun öğretileri yolumuzu aydınlatır. Yarım yüzyıldır bu öğretiyi pratik eden ve Batı'daki en canlı Budist gruplarından biri olan Triratna Budist Düzeni'ni kuran Sangharakshita, sizi bu yolculuğa davet ediyor.
Anahtar Kelimeler
BudizmBudaSangharakshita

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

BM'de İsrail Savaş Suçu İşledi Sesleri Yükseliyor
Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay'ın açıklamaları İsrail'i çileden çıkartacak...

Haberi Oku