Ekonomi:
Yeni Anayasa'yla İşçi Kaskosu Geliyor!
Yeni anayasada yer alan ve anayasa kabul edildikten sonra başlayacak uygulamaya göre işçilerin kaza ve hastalık sigortası primlerini de işverenler ödeyecek.

Tbmm Anayasa Uzlaşma Komisyonu, yeni anayasada tıpkı araba kaskosunda olduğu gibi, "iş kazaları ve meslek hastalıklarından doğan tazminatlar" için sürpriz bir sigorta sistemi oluşturulması düzenlemesi yaptı. Milliyet'in haberine göre düzenlemeye göre, iş kazası ve meslek hastalığına uğrayanların hakları güvence altına alınırken, prim ödemelerini işverenler yapacak. Komisyon, Irak'ta idam cezasına çarptırılan ve Türkiye'ye sığınan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi'yi doğrudan ilgilendiren, "Yabancıların Durumu" başlıklı maddeyi de benimsedi. Düzenlemede, "Ölüm cezasına veya insan onuruyla bağdaşmayan bir muamele ya da cezaya maruz kalma ihtimali kuvvetli olan kişiler idare edilmez" hükmüne yer verilirken, bu düzenlemenin yasalaşması halinde Haşimi'nin iade edilmesi konusunda Türkiye'nin eli güçlenmiş olacak.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek başkanlığında toplanan Anayasa Uzlaşma Komisyonu, "Sağlık Hakkı", "Sosyal Güvenlik Hakkı", "Çevre Hakkı", "Konut ve Barınma Hakkı", "Çalışma, İş Güvenliği ve Adil ücret Hakkı", "Yabancıların Durumu" ile "Temel Hak ve Özgürlüklerin Sınırlanması" maddelerini müzakere ederek benimsedi.Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda, "Çalışma, İş Güvenliği ve Adil ücret Hakkı" maddesi görüşülürken, Ak Partili üye Ahmet İyimaya, yeni anayasada bir ilk olarak, "iş kazası ve meslek hastalıkları sigortası" kavramını gündeme getirdi. Komisyon üyeleri sigorta düzenlemesinin, "kayıtdışı istihdamı körükleyebileceği" endişesini dile getirirken, oluşacak yeni sigorta sektörüyle istihdamın desteklenebileceği ve işverenlerin vergi konusunu daha ciddiye alabilecekleri kaydedildi. Bu doğrultuda maddeye, "İşveren, iş kazası ve meslek hastalıklarından doğan tazminatlar için primi kendisi tarafından ödenen sorumluluk sigortasını yaptırmak zorundadır.

Bu sigortanın usul ve esasları kanunla düzenlenir" hükmü eklendi. Böylece iş kazaları ve meslek hastalıklarından kaynaklanan tazminatlar, ilk kez yeni anayasaya girmiş olacak. Komisyonun MHP'li üyesi Faruk Bal, sorumluluk sigortası uygulamasının bir ilk olacağını belirterek, "Meslek hastalığına ve iş kazasına maruz kalabilecek insanların tazminatlarını garanti altına alan önemli bir anayasal güvencedir" değerlendirmesinde bulundu.

Komisyonda, "Temel Hak ve Özgürlüklerin Korunması" maddesinde tazminatların kamu görevlisine rücu ettirilmesi konusunda uzlaşmazlık çıktı. Maddede, temel hak ve özgürlükleri ihlali nedeniyle sorumluluğun devlette olduğunu, davanın devlet aleyhine açılacağını, ancak yargılama sonunda tazminata karar verilmesi halinde bu tutarın sorumlu kamu görevlisine "derhal rücu" edilmesi düzenlemesine CHP itiraz etti. CHP'nin kamu görevlileri ile devletin müteselsil sorumlu tutulup, kamu görevlileri hakkında da dava açılabilmesi yönünde metinde düzenleme yapılması konusunda direnmesi üzerine madde, yeniden yazım alt komisyonuna gönderildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Borsa, günü yükselişle tamamladı
İSTANBUL (AA) - Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi, günü dünkü kapanışa göre 370,31 puanlık yükselişle...

Haberi Oku